Gramàtica sànscrita

De la Viquipèdia, l'enciclopèdia lliure.
Saltar a la navegació Saltar a la cerca

La gramàtica de la llengua sànscrita té un sistema verbal complex, un sistema de declinació de noms i adjectius i també coneix un ampli ús de noms compostos. Va ser dissenyat i codificat per gramàtics indis del període posterior de la seu (cap al segle VIII aC), que va culminar amb la gramàtica escrita pel gran gramàtic indi Panini al voltant del segle IV aC.

Tradició gramatical

La tradició gramatical del sànscrit ( vyākarana , una de les sis disciplines de l’anomenat Vedāṅga ) va començar a la fi del període vèdic indi i va trobar el seu punt d’expressió intel·lectual màxima amb la codificació gramatical d’ Aṣṭādhyāyī pel gramàtic Pānini, una obra que consta de: 3 990 aforismes. L'autor sànscrit Kātyāyana va compondre els Vārtikas (explicacions) de Pānini. Patañjali , que va viure tres segles després de Pānini, va escriure el Mahābhāshya , el "Gran Comentari" sobre els Aṣṭādhyāyī i els Vārtikas.

És gràcies al treball d’aquests tres antics gramàtics sànscrits que la tradició gramatical d’aquesta llengua en aquell període pren el nom de Trimuni Vyākarana o “Gramàtica dels tres savis”. Finalment, per explicar encara més el significat dels esmentats sutres, els autors Jayaditya i Vāmana van escriure el comentari de Kāsikā al segle VI dC .

La gramàtica paniniana troba un dels seus fonaments en els anomenats catorze sutres de Shiva o sutres de Maheshvara. Expliquen breument l’organització dels fonemes sànscrits. Notable pel desenvolupament de la reflexió gramatical sobre la llengua sànscrita va ser al segle XII l'obra del gramàtic Kaiyata que va escriure un comentari sobre la Mahābhāshya de Patanjali. El més influent va ser el Rupāvatāra , obra de Dharmakīrti , que va popularitzar versions més senzilles de la gramàtica sànscrita.

Durant el segle XVII el treball de la gramàtica sànscrita va ser el Siddhānta Kaumudi més important de Bhattoji Dikshita , amb qui es deriven versions a través de l'obra del gramàtic Varadaraja .

L’estudi del sànscrit per erudits europeus comença al segle XVIII amb Jean François Pons i altres erudits menors. Haurem d’esperar fins al segle XIX per obtenir treballs exhaustius. Entre els estudiosos europeus més importants del període hi ha Otto Boehtlingk , William Dwight Whitney i Jacob Wackernagel .

Tradicionalment, el sànscrit utilitza l’escriptura devanagari , les consonants de la qual tenen una schwa / ə / com a vocal inherent i diacrítics per indicar les vocals curtes i llargues quan no estan aïllades. També té diacrítics auxiliars per indicar fenòmens fonètics com la nasalització de la vocal (ँ), fusions cal·ligràfiques de lletres per indicar grups consonàntics o consonants dobles (per exemple, "Rka" र्क, "krai" क्रै, ṭre ट्रे etc.) i una línia horitzontal, que s’ha d’escriure en darrer lloc, que es trenca en presència d’algunes lletres. A continuació es mostra la romanització / pronunciació figurativa de les lletres, basada en el sistema de William Wilson Hunter, anomenat "Sistema Hunterian".

आ (ा) इ (ि) ई (ी) उ (ु) ऊ (ू) ऋ (ृ) ॠ (ॄ) ऌ (ॢ) ॡ (ॣ) ए (े) ऐ (ै) ओ (ो) औ (ौ) अँ अः
a a el el tu ū L L I fins al o bé au aṃ aḥ
ka kha ga gha ṅa aprox cha ja jha ña
ṭa ṭha des de ḍha ṇa ta tha des de dha na
pa pha ba bha però
ja ra allà allà va śa ṣa saps

Verbs

Classificació dels verbs

El sànscrit té deu classes verbals dividides en dues grans categories: verbs temàtics i verbs atemàtics. El primer grup afegeix una a entre la tija i la terminació, fent així els verbs més estables; el segon grup no afegeix vocal temàtica.

En sànscrit vèdic, a més de les deu classes verbals, n’hi ha una més: s’anomena Lata , de लाति lāti , que es pot traduir a l’italià com a take , receive o attribute .

L’element bàsic d’un verb sànscrit és l’arrel, a la base de la qual es poden afegir altres elements gramaticals que donen matisos precisos i particulars, com prefixos, sufixos, infixos, doblatges, etc. Molts termes sànscrits es poden remuntar a una arrel verbal específica o a diverses arrels del mateix camp semàntic. Aquest fenomen, encara que més limitat, es dóna en moltes altres llengües; en sànscrit, però, una antiga tradició de codificació gramatical i reflexió filosòfica sobre el llenguatge ha permès circumscriure certes àrees de significat fent-les descendir d’una única arrel vocal-consonant. El sànscrit és capaç de proporcionar termes analitzables semànticament dividint-los en fonemes que tenen un significat particular; el procés de formació d’una paraula sànscrita tendeix cap a la regularitat i la transparència, i és una peculiaritat d’aquest idioma.
Una part significativa de les arrels verbals del sànscrit també es troba en altres idiomes de la família indoeuropea; això ha permès un estudi comparatiu de molts termes presents en diferents idiomes, permetent una reconstrucció del significat original d'alguns sons primitius que, per extensió i abstracció, van generar altres termes amb un significat cada vegada més llunyà. Alguns exemples: la tija semàntica tṝ , composta pel so dental t "t" i la vocal llarga "ṛ" (el sànscrit considera la r fonèticament també amb un valor vocal) està connectada al sentit principal de passar, però també creuar, assolir un propòsit, superar. La presència d’aquest compost també es pot rastrejar en italià, passant pel prefix llatí trans , més enllà, a través de: per exemple a tr aversare (anar més enllà), tr asportare (portar), tr amont (anar més enllà de les muntanyes) .
El prefix llatí inter (en sànscrit antar ) significa "dins, al mig", en què in indica el tot i ter , des de tr , estar al centre, al centre; per exemple, inter nacional (entre nacions), inter personal (entre persones).

A continuació es mostra un exemple de verb conjugat: és l’arrel vad , que significa parlar, per dir , conjugat a la sisena classe o al present d’indicatiu, al singular:

Singular Composició Traducció
1r vés jo anar a mi parlo
2n vaja anar a sí vostè parla
3r vaja vad-a-ti ell parla

Sistema de temes de temps verbals

Els temps del sànscrit s’organitzen en quatre sistemes basats en les diferents formes de la tija verbal utilitzades en la conjugació del verb mateix. Els quatre sistemes temàtics tensos són els següents:

  • El present , del qual es deriva el present i l’imperfet d’indicatiu, imperatiu i optatiu, indica una acció continuada;
  • El perfecte , del qual es deriva perfecte i piucche perfecte d’indicatiu i participi passat, indica l’acció realitzada;
  • El aorist , de la qual el aorist indicatiu, el optatiu precative i el mandat judicial es deriven, indica l'acció puntual;
  • El futur , del qual es deriva el participatiu indicatiu de futur, condicional i futur, posiciona l’acció en el futur.

Sistema temàtic actual

El tema present ens permet derivar el present i l’indicatiu imperfetiu, l’imperatiu, l’optatiu i algunes formes antigues de subjuntiu.
El sistema temàtic actual es pot formar de diverses maneres, com mostren els punts següents:

  • Primera classe: ús del sufix de la vocal temàtica a amb un reforç apofònic final; per exemple bháva , de bhū , ser.
  • Segona classe: cap modificació; per exemple a , de a , menjar.
  • Tercera classe: doblar premissa a través d’un prefix a l’arrel verbal; per exemple juhu , de hu , a sacrifici.
  • Quarta classe: ús del sufix ya , per exemple dīvya , de div , per jugar.
  • Cinquena classe: ús del sufix nu ( guna , és a dir, zero grau de no ), per exemple sunu , de su , extract.
  • Sisena classe: ús del sufix en vocal a amb el consegüent desplaçament de l’accent en aquesta última vocal, per exemple tudá , de tud , hit, push.
  • Setena classe: ús de l' infix na o n abans de la consonant final de l'arrel (amb els canvis adequats a causa de les regles de sandhi), per exemple rundh o runadh , de rudh , obstruir, bloquejar.
  • Vuitena classe: ús del sufix u (guna, o grau zero, de o ), per exemple tanu , de tan , a estirar.
  • Novena classe: ús del sufix , per exemple krīna o krīnī , de krī , per aconseguir, per comprar.
  • Desena classe: es forma amb l’allargament de l’última vocal del tema, l’addició del sufix ja i el reforç final donat per l’addició d’un sufix més; per exemple bhāvaya , de bhū , ser.

(!) Avui en dia, la vuitena classe es considera una subclasse de la cinquena. (!) La primera, la quarta, la sisena i la desena classes són per a verbs temàtics, les altres per a verbs atemàtics.

Sistema de temes perfecte

El perfecte ens permet derivar perfecte i perfecte indicatiu perfecte i participi passat.
El sistema perfecte té formes dèbils i fortes del verb: el segon s’utilitza amb verbs en singular en forma activa, el primer per a totes les altres formes.

Sistema temàtic Aorist

El aorist indicatiu, el optatiu precative i el mandat judicial . El sistema aorista inclou l'aorista pròpiament dit (amb aspecte puntual, el nostre passat remot; per exemple, Abhūh , tu fosti ) i algunes formes d'una forma més antiga del precatiu i de l'indicatiu optatiu, usades gairebé exclusivament amb el prefix "mā" a les prohibicions, per exemple mā bhūh , no ho sigueu!

El sistema aorista coneix les tres formes diferents següents:

  • L'aorista radical es forma directament a partir del tema de la tija amb l'augment temporal i les terminacions secundàries: ex. ( bhū- : a-bhū-t , ell era).
  • L’aorista temàtic consisteix a inserir la vocal temàtica a en el tema.
  • L'aorista sigmàtic es forma mitjançant un sufix sibilant en "s" aplicat a la tija verbal.

Sistema temàtic futur

El sistema futur es forma mitjançant l'ús de la sia sufix o Isya (en el petit quadrat hi ha una s amb un punt sota: so semi-retroflex) més un canvi apophonic. Inclou el condicional, format pel tema del futur. El condicional es refereix a accions hipotètiques i troba un ús esporàdic en el sànscrit clàssic. Com a forma, el condicional és una mena d '"imperfecte" construït sobre el tema del futur: de fet, es construeix premissant l'augment temporal al tema del futur i utilitzant terminacions secundàries. ex:

 kr "fer" (cinquè grau), futur "kariṣyami" ho faré, condicional "akariṣyam" ho faria
   toca "reparar" (primera classe), futur "tapsyami" repararé, condicional "atapsyam" repararia

Partícules

El sànscrit coneix un ús molt extens dels participis.

Els participis passats es formen directament a partir de les tiges verbals de molts verbs, a excepció dels verbs de la desena classe, la forma dels quals es pren de la tija actual. Tots els participis, excepte el present, tenen un sentit perfectiu, és a dir, indiquen l’acció acabada, conclosa i poden substituir lliurement les formes finites dels verbs conjugats al passat.

Participi present

El participi present està format pel tema del present i es forma de manera diferent en funció de si el verb es classifica com parasmaipada (diàtesi activa) o ãtmanepada (diàtesi mitjana). El participi present no pot substituir un verb en forma finita. El participi present té un sentit imperfectiu que indica una acció atrapada en el seu desenvolupament.

Partícules passades actives

Es formen regularment pel sufix -vant aplicat al participi passat passiu. Modifiquen el subjecte del verb a partir del qual es formen.

Partícules passades passades

El participi passat passiu ( ktãnta ) es forma posposant la síl·laba -ta a l’arrel del verb, en alguns casos precedida de la vocal -i- . Per a diversos verbs, també es canvia la pròpia arrel. Per exemple, el stem vac , per dir, dóna lloc al participi passat ukta .

Participi perfecte

El participi perfecte és un participi passat actiu i poques vegades s’utilitza en sànscrit clàssic.

Participi aorista

El participi aorista, utilitzat en sànscrit vèdic, es va perdre en sànscrit clàssic.

Participi futur

El participi futur es forma a partir del tema del futur de la mateixa manera que el participi present es forma a partir del tema del present. El participi futur descriu una acció que encara no ha passat, però que podria succeir en un futur hipotètic.

Gerundió

El gerundi (que no s’ha de confondre amb el gerundi ) es pot considerar com un participi prescriptiu passiu futur que indica que la paraula modificada ha de ser objecte d’acció del participi.

El seu significat és similar al gerundiu llatí, és a dir, expressa la idea de "deure" o "necessitat". Exemple: el llatí "liber legendus" es traduirà com "el llibre que s'ha de llegir", "el llibre que s'ha de llegir".

S’obté en sànscrit mitjançant l’arrel amb grau guṇa o vṛddhi més el sufix -ya- , -tavya- , -itavya- , -anīya- ; -tavya- i -anīya- s'uneixen a l'arrel guṇata, mentre que -ya- a vṛddhate, guṇate o arrels febles; algunes tiges a la vocal afegeixen -tya- , però només a les anomenades formes febles.

Exemples: de l’arrel kṛ (fer, produir) obtenim kartavya- , karaṇīya- , kārya- , kṛtya- , fer, fer.

Dṛś- (veure) dṛśya , ser vist, digne de ser vist, de ser vist; ji- (guanyar) jetavya o jeya- , destinat a ser superat .

Conjugació verbal

Cada verb té una veu gramatical de sentit actiu ( diàtesi activa), una de sentit passiu ( diàtesi passiva ) i una de sentit mitjà ( diàtesi mitjana).

El mitjà es pot entendre com una acció que un subjecte realitza per si mateix donant una idea de reflexivitat.

Sentit actiu: el jugador (subjecte) organitza (verb en forma activa) la pilota (objecte) per prendre el càstig.

Sentit passiu: la pilota (subjecte) és col·locada (verb en forma passiva) pel jugador (agent) per prendre el càstig.

Sentit mitjà: el jugador (subjecte) ajusta (verb en forma mitjana) la pilota (objecte) per vèncer el càstig.

També hi ha una veu impersonal que es pot descriure com una veu passiva de verbs intransitius. El verb sànscrit té un estat d'ànim indicatiu, optatiu i imperatiu. A l'antiguitat també hi havia un estat d'ànim subjuntiu que no obstant això va caure en desús amb l'arribada del sànscrit clàssic.

La taula següent és una visió general parcial de les formes verbals principals que es poden crear a partir d’una única tija verbal. No totes les arrels prenen totes les formes; algunes arrels sovint es limiten a alguns temes verbals.

Les formes verbals de la taula es troben en tercera persona del singular i es poden conjugar en tres persones i tres números: singular, dual i plural.

Arrel: bhū (ser, esdevenir, estar en esdevenir), arrel verbal de la primera classe temàtica . Tema actual: bhava- Tema passiu: bhūya- Tema futur: bhavishya-

Primària Causatiu Desig Intensiu
Tema actual Aquí estic bhavati és
bavar
bhāvayati fa ser
bhāvayate
bubhūṣati que vol ser bobhoti / bobhavīti
bobhūyate continua sent
Imperfecte abhavat
abhavata
abhāvayat
abhāvayata
abubhūṣat abobhot
abobhūyata
Imperatiu bhavatu
bhavatām
bhāvayatu
bhāvayatām
bubhūṣatu bobhotu / bobhavītu
bobhūyatām
Optativa bhavet
bhaveta
bhāvayet
bhāvayeta
bubhūṣet bobhavyāt
bobhūyeta
Participi present bhavant
bhavamāna
bhāvayant
bhāvayamāna
bubhūṣant bobhavant
bobhūyamāna
Passiu Aquí estic bhūyate bhāvyate bubhūṣyate
Imperfecte abhũyata abhāvyata abubhūṣyata
Imperatiu bhũyatām bhāvyatām bubhūṣyatām
Optativa bhũyeta bhāvyeta bubhūṣyeta
Participi de passat bhūyamāna bhāvyamāna bubhūṣyamāṇa
Tema futur Futur bhaviṣyati bhāvayiṣyati
bhāvayiṣyate
bubhūṣiṣyati
Condicional abhaviṣyat abhāvayiṣyat abubhūṣiṣyat
Participi futur bhaviṣyant bhāvayiṣyant
bhāvayiṣyamāṇa
bubhūṣiṣyant
Futur perifèric bhavita bhāvayitā bubhūṣitā
Perfecte babhūva bhāvayām āsa bubhūṣām āsa
Aorist Aorist abhūt
Precatiu bhūyāt
Injuntiu (mā) bhūt
Causatiu bhāvayati
Desig bubhūṣati bibhāvayiṣati
Intensiu bobhavīti
Participi de passat bhūta
bhūtavant
bhāvita
bhāvitavant
bubhūṣita
bubhūṣitavant
Gerundió bhavya ,
bhavitavya
bhāvayitavya

Tenint en compte el fet que cada forma de participi es declina en set casos nominals, tres nombres i tres gèneres i cada verb també es conjuga en tres persones, tres nombres, i després en temes de forma primària, causal i desitjable per a aquesta arrel quan es considera junts, els participis tenen més de mil formes.

Exemple de conjugació atemàtica :

Arrel: dviṣ-, dvéṣ- (odiar)

Indicatiu
Actiu Mitjà
Singular Dual Plural Singular Dual Plural
Aquí estic Primera persona dvé mi dvi vás dvi més dvi é dvi váhe dvi máhe
Segona persona dvék i dvi ṣṭ hás dvi ṣṭ dvik é dvi āίthe dvi ḍḍ hvé
Tercera persona dvé ṣṭ i odia dvi ṣṭ ás que els dos odien dvi ánti odien dvi ṣṭ é dvi āίte dvi áte
Imperfecte Primera persona ádve sóc ádvi va ádvi però ádvi i ádvi vahi ádvi mahi
Segona persona ádve ádvi ṣṭ sóc ádvis a ádvi ṣṭ hās ádvi āthām ádvi ḍḍ hvam
Tercera persona ádve ádvi ṣṭ ām ádvi an ádvi ṣṭ a ádvi ātām ádvi ata
Optativa
Actiu Mitjà
Singular Dual Plural Singular Dual Plural
Primera persona dvi yāίm dvi yāίva dvi yāivalima dvi īyá dvi īvahi dvi īmahi
Segona persona dvi yāίs dvi yāίtam dvi yātilta dvi īthās dvi īyāthām dvi īdhvam
Tercera persona dvi yāίt dvi yāίtām dvi yus dvi īta dvi īyātām dvi īran
Imperatiu
Actiu Mitjà
Singular Dual Plural Singular Dual Plural
Primera persona dvé ṣāṇ i dvé āva dvé āma dvé āi dvé āvahāi dvé āmahāi
Segona persona dvi ḍḍ dvi ṣṭ ám dvi ṣṭ á dvik vaja dvi āthām dvi ḍḍ hvám
Tercera persona dvé ṣṭ u dvi ṣṭ āίm dvi ántu dvi ṣṭ āίm dvi āίtām dvi átām

Desinències de conjugacions

Les terminacions de les conjugacions en sànscrit expressen la persona, el número i la veu. Les diferents formes de les terminacions s’utilitzen en relació a quin mode de temps i verbal s’atribueixen. Els temes verbals o les pròpies terminacions poden ser modificats o enfosquits d’alguna manera per les regles del sandhi.

Activa Mitjana
Persona Singular Dual Plural Singular Dual Plural
Primària 1 jo vás més I váhe máhe
2 thás thà jo mateix el dhvé
3 vostè tás ánti, áti vostè a tu ánte, áte
Secundària 1 sóc va però í, á váhi máhi
2 s tám ta thāίs āίthām dhvám
3 t tā¹m án, ús ta āίtām ánta, áta, rán
Perfecte 1 a va però I váhe máhe
2 tha áthus a jo mateix el dhvé
3 a átus nosaltres I a tu rei
Imperatiu 1 āni āva amors fins al āvahāi āmahāi
2 dhí, hí, - tám ta svá āίthām dhvám
3 vostè tā¹m ántu, átu tā¹m āίtām ántām, átām

Les terminacions primàries s’utilitzen amb formes de temps present i futur. Les terminacions secundàries s’utilitzen amb l’imperfet, el condicional, l’aorista i l’optatiu. Les terminacions del perfecte i l’imperatiu s’utilitzen amb el perfecte i l’imperatiu respectivament.

Flexió del substantiu

El sànscrit és un llenguatge flexional i, pel que fa al gènere gramatical, el distingeix en femení, masculí i neutre i se subdivideix en tres nombres ( singular , dual i plural ).

Té vuit casos: nominatiu, vocatiu, acusatiu, instrumental, datiu, ablatiu, genitiu i locatiu.

El nombre real de declinacions està subjecte a debat. Pānini identifica sis anomenats kārakas corresponents als casos nominatius, acusatius, datius, instrumentals, locatius i ablatius. El mateix Pānini en la seva obra Ashtādhyāyi (I.4.24-54) els defineix de la següent manera:

1 Apādāna (literalment "començar"): és l'equivalent del cas ablatiu , que indica un objecte estacionari o estacionari a partir del qual el moviment parteix responent a la pregunta implícita "de qui?", "De què?", "On prové l'acció expressada pel verb? "

2 Sampradāna (donació o cessió): és l'equivalent del cas datiu , que indica el destinatari o destinatari en una acció de regal o de conferència d'alguna cosa en un sentit concret o abstracte, responent a la pregunta implícita "a qui?", A què? "," a qui o què? ".

3 Karaṇa ("instrument"): equivalent al cas instrumental i indica els mitjans per dur a terme una acció específica.

4 Adhikaraṇa ("ubicació"): és el cas locatiu i indica on es troba algú o alguna cosa responent a la pregunta "on?".

5 Karman ("el fet /" l'objecte "): és el cas acusatiu que respon a la pregunta implícita" qui és l'objecte de l'acció? "," Quin és l'objecte de l'acció? ".

6 Kartā (qui actua): és el nominatiu , el cas que respon a la pregunta implícita "qui fa l'acció?", "Què fa l'acció?" (sobre la base de Scharfe, 1977: 94)

Els casos possessius (Sambandha) i vocatius estan absents a la gramàtica escrita per Pānini.

En aquest article es divideixen en cinc variacions. La declinació a la qual pertany un nom està determinada en gran mesura per la forma del propi nom.

Declinació del substantiu i de l’adjectiu

La taula següent mostra l’esquema bàsic d’ús dels sufixos de la declinació vàlids per a la majoria de substantius i adjectius. Segons el gènere gramatical i la terminació consonant o vocal de l’arrel no flexionada del substantiu o de l’adjectiu, hi ha certes regles anomenades sandhi (harmonia eufònica). Entre parèntesis, les terminacions dels casos de gènere neutre, els altres són vàlids per al gènere masculí i femení. També es donen versions en escriptura sil·làbica devanagari i transliteració en IAST .

Singular Dual Plural
Nom
( Karta )
-स् -s
(-म् -m)
-औ -au
(-ई -ī)
-अस् -as
(-इ -i)
Acusatiu
( Karma )
-अम् -am
(-म् -m)
-औ -au
(-ई -ī)
-अस् -as
(-इ -i)
Instrumental
( Karana )
-आ -ā -भ्याम् -bhyām -भिस् -bhis
Datiu
( Sampradana )
-ए -e -भ्याम् -bhyām -भ्यस् -bhyas
Ablatiu
( Apadana )
-अस् -as -भ्याम् -bhyām -भ्यस् -bhyas
Genitiu
( Sambandha )
-अस् -as -ओस् -os -आम् -ām
Locatiu
( Adhikarana )
-इ -i -ओस् -os -सु -on
Vocatiu -स् -s
(- -)
-औ -au
(-ई -ī)
-अस् -as
(-इ -i)

Temes en A-

Els temes de "a" ( / ə / o / aː / ) engloben una gran classe de substantius. Normalment, els substantius d’aquesta classe, amb una tija no flexionada que acaben en breu ( / ə / ), són masculins o neutres. Els noms llargs A ( / aː / ) són majoritàriament femenins. Els adjectius amb tema en A prenen el gènere masculí i neutre en A curt ( / ə / ), i el femení en A llarg ( / aː / ). Aquesta classe és tan extensa perquè també inclou el tema O del protoindoeuropeu .

Home ( rāma- ) Neutre ( āsya- "boca") Femení ( kānta- "venerat")
Singular Dual Plural Singular Dual Plural Singular Dual Plural
Nom rāίmas rāīmāu rāīmās āsyàm āsyè āsyā̀ni kāntā kānte kāntās
Acusatiu rāīmam rāīmāu rāīmān āsyàm āsyè āsyā̀ni kāntām kānte kāntās
Instrumental rāīmena rāīmābhyām rāīmāis āsyèna āsyā̀bhyām āsyāìs kāntayā kāntābhyām kāntābhis
Datiu rāīmāya rāīmābhyām rāйmebhyas āsyā̀ya āsyā̀bhyām āsyèbhyas kāntāyai kāntābhyām kāntābhyās
Ablatiu rāīmāt rāīmābhyām rāйmebhyas āsyā̀t āsyā̀bhyām āsyèbhyas kāntāyās kāntābhyām kāntābhyās
Genitiu rāīmasya rāīmayos rāīmānām āsyàsya āsyàyos āsyā̀nām kāntāyās kāntayos kāntānām
Locatiu coure rāīmayos rāίmeṣu āsyè āsyàyos āsyè u kāntāyām kāntayos kāntāsu
Vocatiu rāīma rāίmau rāīmās āίsya āsyè āsyā̀ni kānte kānte kāntās

Temes en I i U

Temes a I-
Masc. i fem. ( gáti- "pas, marxa") Neutre ( vārsiri- "aigua")
Singular Dual Plural Singular Dual Plural
Nom gátis gátī gátayas vāίri vāίri ī vāίrī i
Acusatiu gátim gátī gátīs vāίri vāίri ī vāίrī i
Instrumental gátyā gátibhyām gátibhis vāίri ā vāйribhyām vāίribhis
Datiu gátaye, gátyāi gátibhyām gátibhyas vāίri i vāйribhyām vāйribhyas
Ablatiu gátes, gátyās gátibhyām gátibhyas vāίri com vāйribhyām vāйribhyas
Genitiu gátes, gátyās gátyos gátīnām vāίri com vāίri os vāίri ām
Locatiu gátāu, gátyām gátyos gáti u vāίri i vāίri os vāίri u
Vocatiu porta gátī gátayas vāīri, vā¹re vāίri ī vāίrī i
Temes en U-
Masc. i fem. ( śátru- "enemic") Neutre ( mádhu- "mel")
Singular Dual Plural Singular Dual Plural
Nom śátrus śátrū śátravas mádhu mádhunī mádhūni
Acusatiu śátrum śátrū śátrūn mádhu mádhunī mádhūni
Instrumental śátru ā śátrubhyām śátrubhis mádhunā mádhubhyām mádhubhis
Datiu śátrave śátrubhyām śátrubhyas mádhune mádhubhyām mádhubhyas
Ablatiu śátros śátrubhyām śátrubhyas mádhunas mádhubhyām mádhubhyas
Genitiu śátros śátrvos śátrū ām mádhunas mádhunos mádhūnām
Locatiu śátrāu śátrvos śátru u mádhuni mádhunos mádhuṣu
Vocatiu śátro śátrū śátravas mádhu mádhunī mádhūni

Temes en vocal llarga

Temes a ā ( jā- "progenie") Temes a ī ( dhī- "pensament") Temes a ū ( bhū- "terra")
Singular Dual Plural Singular Dual Plural
Nom jāίs jāú jāίs dhīīs dhíyāu dhíyas bhūtils bhúvāu bhúvas
Acusatiu jāίm jāú jāίs , jás dhíyam dhíyāu dhíyas bhúvam bhúvāu bhúvas
Instrumental jāί jāībhyām jāίbhis dhiyātil dhībhyāίm dhībhís bhuvāй bhūbhyāйm bhūbhís
Datiu jāībhyām jāίbhyas dhiyé, dhiyāí dhībhyāίm dhībhyás bhuvé, bhuvāí bhūbhyāйm bhūbhyás
Ablatiu jás jāībhyām jāίbhyas dhiyás, dhiyātils dhībhyāίm dhībhyás bhuvás, bhuvāίs bhūbhyāйm bhūbhyás
Genitiu jás jós jāίnām, jāίm dhiyás, dhiyātils dhiyós dhiyāivalim, dhīnāivalim bhuvás, bhuvāίs bhuvós bhuvāīm, bhūnā¹m
Locatiu jós jāίsu dhiyí, dhiyātilm dhiyós dhīṣú bhuví, bhuvāίm bhuvós bhūṣú
Vocatiu jāίs jāú jāίs dhīīs dhiyāu dhíyas bhūtils bhuvāu bhúvas

Temes a

Els temes de són principalment derivats de la terminació que indiquen el concepte d’ agent com a dāt "donant", tot i que inclouen termes de parentiu com ara fossa R "pare", Mat R "mare", i Svas "germana".

Singular Dual Plural
Nom pita pitárāu pitárah
Acusatiu pitáram pitárāu pitrin ́n
Instrumental pitrāί pou ́bhyām pou ́bhi
Datiu pitré pou ́bhyām pou ́bhyah
Ablatiu pitúr pou ́bhyām pou ́bhyah
Genitiu pitúr pitrós pou ṝṇ āίm
Locatiu pitári pitrós pou ṛṛ u
Vocatiu pítar pitárāu pitáras

Números

Els números de l'u al deu són: 0 śunya (zero) 1 éka 2 dvá 3 trí 4 catúr 5 pañca 6 ṣáṣ 7 saptá, sápta 8 aṣṭá, áṣṭa 9 náva 10 dáśa.

Els números d'un a quatre són declinables. Éka es declina com a adjectiu pronominal, evidentment mancat de la forma dual. Dvá només apareix en forma dual. Trí i catúr es declinen de manera irregular.

Tres Quatre
Home Neutre Dona Home Neutre Dona
Nom tráyas trīίi tisrás catvātilas catvāīri cátasras
Acusatiu trīn trīίi tisrás catúras catvāīri cátasras
Instrumental tribhís tisṛίbhis catúrbhis catasṛίbhis
Datiu tribhyás tisṛίbhyas catúrbhyas catasṛίbhyas
Ablatiu tribhyás tisṛίbhyas catúrbhyas catasṛίbhyas
Genitiu triyāṇāίm tisṛṇāίm caturṇāίm catasṛṇāίm
Locatiu triṣú tisṛṛu catúrṣu catasṛṛu

Taula amb comparacions de numerals

Sànscrit-hindi

+ nom a

Sànscrit

Bengalí Àrab modern Urdú Àrab Persa Nom en hindi Noms relacionats en altres llengües indoeuropees
०, śūnya (शून्य) ৹, shunnô 0 ۰, صفر

sifar

٠, صفر ٠

sefr

(صفر)

śūnya (शून्य) (in arabo classico è stato poi tradotto come "ṣifr", cioè "nulla"; in latino medievale è stato poi traslitterato come "zephirum", da cui deriva "zero", usato in parecchie lingue europee),

midén - μηδέν (greco moderno), nihil (latino)

१, eka

(एक)

১, æk 1 ۱, ایک

ek

١, وا حد ۱

yek

(یک)

ek (एक्) ekh (sylheti, assamese),

ena - ένα, one (inglese), ūnus (latino)

२, dvi

(द्वि)

২, dui 2 ۲, دو

do

٢, إثنان ۲

do

(دو)

do (दो) dos (spagnolo), duos (latino),

dva (russo), due (italiano)

deux (francese), tveir (norvegese antico)

dui (sylheti, assamese),

dyo - δυο, two (inglese < Old English *twa)

३, tri

(त्रि)

৩, tin 3 ۳, تین

tīn

٣, ثلاثة ۳

se

(سه)

tīn (तीन्) tri (russo), tre (italiano)

tres (spagnolo), três (portoghese)

three (inglese), tin (sylheti)

drei (tedesco), troix (francese)

tini (assamese), tria - τρία, trēs (latino)

४, catur

(चतुर्)

৪, car 4 ۴, چار

chār

٤, أربعة ۴

hahâr (چهار)

cār (चार्) katër (albanese), quattuor (latino).

quattro (italiano), cuatro (spagnolo)

quatro (portoghese), quatre (francese)

četiri (serbo), chetyre (russo)

sair (sylheti), sari (assamese),

ceathair (gaelico), tessera - τέσσερα

५, pañca

(पञ्च)

৫, pãch 5 ۵, پانچ

pāṅch

٥, خمسة ۵

panj

(پنج)

pā͂c (पाँच्) pyat' (russo)

penki (lituano), pięć (polacco),

pans (assamese)

fas (sylheti), pente - πέντε,

quīnque (latino), cinque (italiano)

६, ṣaṣ

(षष्)

৬, chôy 6 ۶, چھ

chaḥ

٦, ستّة ۶

shesh (شش)

chaḥ (छः) shesh (persiano), seis (spagnolo)

seis (portoghese), six (francese)

six (inglese), sei (italiano)

sechs (tedesco),

shôy (assamese), soy (sylheti),

eksi - έξι, sex (latino)

७, sapta

(सप्त)

৭, shat 7 ۷ سات

sāt

٧, سبعة ۷

haft

(هفت)

sāt (सात्) sette (italiano), siete (spagnolo)

sieben (tedesco), sept (francese)

sete (portoghese), shat (sylheti),

epta - επτά (< */h/-), seven (inglese),

septem (latino)

८, aṣṭa

(अष्ट)

৮, at 8 ۸, آٹھ

āṭh

٨, ثامنية ۸

hasht (هشت)

āṭh (आठ्) hasht (persiano), astoņi (lettone)

acht (tedesco), åtte (norvegese)

otto (italiano), oito (portoghese)

eight (inglese), huit (francese)

at (sylheti), oktw - οκτώ,

eight (inglese), octō (latino)

९, nava

(नव)

৯, nôy 9 ۹, نو

nau

٩, تعسة ۹

noh

(نه)

nau (नौ) nove (italiano), nove (portoghese)

nueve (spagnolo), neuf (francese)

nine (inglese), nô (assamese)

nôy (sylheti), neun (tedesco)

naw (gallese, o "Cymraeg"), ennea - εννέα,

novem (latino)

Pronomi personali e determinativi

I pronomi di prima e seconda persona sono in buona misura declinati nello stesso modo.

Nota: dove vengono date due forme, la seconda è enclitica e alternativa alla prima. Gli ablativi al singolare e al plurale possono essere estesi tramite la sillaba - tas ; in tal modo si ottengono forme come mat o mattas , asmat o asmattas .

Prima persona Seconda persona
Singolare Duale Plurale Singolare Duale Plurale
Nominativo aham āvām vayam tvam yuvām yūyam
Accusativo mām, mā āvām, nau asmān, nas tvām, tvā yuvām, vām yuṣmān , vas
Strumentale mayā āvābhyām asmābhis tvayā yuvābhyām yuṣmābhis
Dativo mahyam, me āvābhyām, nau asmabhyam, nas tubhyam, te yuvābhyām, vām yuṣmabhyam , vas
Ablativo mat āvābhyām asmat tvat yuvābhyām yuṣmat
Genitivo mama, me āvayos, nau asmākam, nas tava, te yuvayos, vām yuṣmākam , vas
Locativo mayi āvayos asmāsu tvayi yuvayos yuṣmāsu

Il dimostrativo "ta", declinato sotto, è usato anche come pronome di terza persona.

Maschile Neutro Femminile
Singolare Duale Plurale Singolare Duale Plurale Singolare Duale Plurale
Nominativo sás tāú tát tā́ni sā́ tā́s
Accusativo tám tāú tā́n tát tā́ni tā́m tā́s
Strumentale téna tā́bhyām tāís téna tā́bhyām tāís táyā tā́bhyām tā́bhis
Dativo tásmāi tā́bhyām tébhyas tásmāi tā́bhyām tébhyas tásyāi tā́bhyām tā́bhyas
Ablativo tásmāt tā́bhyām tébhyam tásmāt tā́bhyām tébhyam tásyās tā́bhyām tā́bhyas
Genitivo tásya táyos téṣām tásya táyos téṣām tásyās táyos tā́sām
Locativo tásmin táyos téṣu tásmin táyos téṣu tásyām táyos tā́su

Termini composti ( samāsa )

Un'altra caratteristica degna di nota della lingua sanscrita, e in particolare del suo sistema nominale, è l'uso molto comune di parole composte, alcune delle quali possono arrivare a essere formate da un numero considerevole di termini assemblati fra loro. I termini composti si presentano in diverse modalità di composizione dei termini. Ogni sostantivo o aggettivo si presenta nella sua forma tematica debole con solo l'ultimo elemento del termine composto a ricevere la flessione del caso grammaticale. Alcuni esempi di costruzione di termini composti sono:

Amreḍita

Un termine composto consistente nella stessa parola ripetuta due volte, con la peculiarità di avere l'accento sul primo termine del termine composto. [1] Gli amreditas vengono utilizzati per esprimere ripetitività; per esempio, da dív ( giorno ) si ottiene divé-dive ("giorno dopo giorno", "quotidianamente") e da devá ("Dio") si ottiene deváṃ-devam oppure devó-devas ("Dio dopo Dio"). [2]

Avyayibhāva

Il primo membro di questa tipologia di termine composto è indeclinabile; a questo viene aggiunto un secondo termine di norma declinabile, in modo tale da rendere il nuovo termine così composto, a sua volta nel suo complesso indeclinabile. Esempi: yathā+śakti, ecc. Nei termini composti avyayibhāva, il primo membro del termine composto ha un ruolo primario (pūrva-pada-pradhāna) e l'intera parola composta si comporta come un termine indeclinabile a causa della natura grammaticale della prima parte indeclinabile del composto nominale.

Tatpuruṣa (composti determinativi)

Magnifying glass icon mgx2.svg Lo stesso argomento in dettaglio: Tatpuruṣa .

Diversamente dai composti avyayibhāva, nei composti Tatpuruṣa il ruolo primario è detenuto non dal primo ma dal secondo membro del termine composto (uttara-pada-pradhāna). Esistono molti tatpuru as (uno per ciascun caso nominale, oltre ad alcuni altri). In un tatpuru a, il primo componente del termine composto è in una relazione logica con l'altro in un modo altrimenti esprimibile attraverso un consueto caso nominale esistente. Per esempio, un "parafango" in italiano è un composto ablativo, il parafango è infatti un oggetto che para (protegge) DAL fango.

Karmadhāraya (composti descrittivi)

È una varietà di Tatpuruṣa considerato separatamente. La relazione tra il primo e l'ultimo membro di un termine composto è di apposizione, attributiva o avverbiale.

Dvigu

In un composto karmadhāraya una parte si comporta come aggettivo per l'altra. Se la parte che si comporta come aggettivo è un numero si ha un termine composto dvigu. Il termine "dvigu" stesso è in realtà un termine composto: dvau+gāvau. Nei composti dvigu, la principale è la parte finale, esattamente come nei composti Tatpuruṣa .

Dvandva (composti coordinativi)

Questi consistono di due o più temi del sostantivo connessi nel senso attraverso una congiunzione (come nella congiunzione italiana "e"). Esistono due tipologie di costruzione di "dvandva" in sanscrito. La prima è chiamata itaretara dvandva , una parola composta enumerativa il cui significato si riferisce in egual misura a tutti i membri del termine composto. Il termine composto che ne risulta è in numero duale o plurale e prende il genere grammaticale dell'ultimo membro della parola composta. Esempi: Rāma-Lakşmaņau – Rama e Lakshmana, oppure Rāma-Lakşmaņa-Bharata-śatrughnāh – Rama, Lakshmana, Bharata e Satrughna.

La seconda tipologia è chiamata samāhāra dvandva , una parola composta che ha valore collettivo, il cui significato si riferisce a una collezione ovvero a un insieme dei suoi membri costituenti. La parola composta che ne risulta è in numero singolare e sempre di genere neutro. Pāņipādam – "membra", letteralmente mani e piedi, da pāņi = mano e pāda = piede.

Secondo alcuni grammatici esiste una terza tipologia di dvandva chiamata ekaśeşa dvandva o composto residuale. Essa prende le forme duale e plurale della sola parte finale del composto, ad esempio: pitarau per "mātā" + "pitā", madre+padre= genitori ("padri", includendo con tale termine duale sia il genitore maschio sia quello femmina) In ogni caso secondo altri grammatici lo ekaśeşa non è affatto un termine composto.

Bahuvrīhi (composti esocentrici)

Bahuvrīhi, o letteralmente "molto-riso", indica una persona ricca — qualcuno che possiede molto riso o usando una metafora nota della lingua italiana: qualcuno che ha molto "grano". I composti di tipologia Bahuvrīhi si riferiscono a un sostantivo composto nel quale non sia dato conoscere il possessore; in altri termini, un nome composto che si riferisce a qualcosa che non è in sé stessa parte del termine composto.

Ad esempio, "senzatetto" (in italiano nel senso di persona senza fissa dimora).

Dal momento che nel termine composto "senza-tetto" non è presente il soggetto che è privo del tetto (esattamente come il termine sanscrito molto-riso non indica una specie di riso ma la natura di chi ne possiede molto) e il termine non indica un tipo di tetto, si può parlare in questo caso di termine composto di tipologia Bahuvrīhi. I termini composti Bahurvrīhis possono spesso essere resi in italiano attraverso un participio presente oppure una forma perifrastica del tipo "(colei/colui che possiede..." per esempio "possidente molto riso", come anche "colei/colui che possiede molto riso".

Madhyama-pada-lopī-samāsa

È una varietà di composto Karmadhāraya Tatpuruṣa nel quale la parte mediana o centrale scompare. Esempio: devapūjakaḥ+brāhamaṇaḥ = devabrāhamaṇaḥ; Śrīyukta+Rāmaḥ = Śrīrāmaḥ.

Upapada-samāsa

Si tratta di una varietà di composto Tatpuruṣa nella quale i sostantivi si fondono con dei verbi come in Kumbham+karoti = kumbhakāraḥ.

Aluk-samāsa

Caso nel quale la terminazione non scompare: ātmane+ padam = ātmanepadam.

Sintassi

Grazie al complesso sistema di declinazioni l'ordine delle parole nella frase è piuttosto libera nel sanscrito, sebbene sia presente una tendenza a organizzare la frase sul modello SOV .

Esistono inoltre alcune regole sintattiche al fine di ridurre le possibili ambiguità in una qualsiasi proposizione.

Bibliografia

  • A Sanskrit Grammar for Students – AA Macdonell – ISBN 81-246-0094-5
  • Grammatica sanscrita elementare - Traduzione in italiano dell'opera originale "A Sanskrit Grammar for Students" di AA Macdonell a cura di G. Bechis - ISBN 88-555-0687-0
  • Corso di sanscrito - Carlo Della Casa con una introduzione di A. Passi - ISBN 88-400-0700-8
  • Grammatica sanscrita - Saverio Sani- con comparazione indoeuropea- ISBN 88-814-7361-5
  • Dizionario sanscrito - sanscrito–italiano, italiano–sanscrito - Tiziana Pontillo - ISBN 88-119-4152-0
  • Devavāṇīpraveśikā: An Introduction to the Sanskrit Language – Robert P. Goldman – ISBN 0-944613-40-3
  • Massimo Morroni, Sanscrito semplice. Introduzione allo studio , Roma, Gruppo Editoriale L'Espresso, 2012. - ISBN 978-88-91037-04-6

Voci correlate

Collegamenti esterni

Riferimenti

Topics in Sanskrit morphology and syntax

  • Frits Staal , Word order in Sanskrit and Universal Grammar , Foundations of Language, supplementary series 5, Springer (1967), ISBN 978-9027705495 .


Controllo di autorità LCCN ( EN ) sh2008111179