Llengua finesa

De la Viquipèdia, l'enciclopèdia lliure.
Saltar a la navegació Saltar a la cerca
Finès, finès
Suomi
Es parla en Finlàndia Finlàndia
Estònia Estònia
Suècia Suècia
Rússia Rússia
Noruega Noruega
Regions nord d’Europa
Altaveus
Total 5 milions [1]
Rànquing 101
Altra informació
Paio SVO (comanda gratuïta) aglutinant
Taxonomia
Filogènia Uralics
Ugrofinniche
Finnopèrmic
Finnovolgaiche
Finnosami
Baltofinniche
Finès
Estatut oficial
Oficial a Unió Europea Unió Europea
Finlàndia Finlàndia
Minoria
reconegut a
Suècia Suècia [2]
Bandera de Karelia.svg República de Carèlia ( Rússia ) [3]
Regulat per Kotimaisten kielten tutkimuskeskus
Codis de classificació
ISO 639-1 fi
ISO 639-2 fin
ISO 639-3 fin ( EN )
Glottolog finn1318 ( EN )
Linguasphere 41-AAA-a
Extracte de llengua
Declaració Universal dels Drets Humans , art. 1
Kaikki ihmiset syntyvät vapaina ja tasavertaisina arvoltaan ja oikeuksiltaan. Heille on annettu järki ja omatunto, ja heidän on toimittava toisiaan kohtaan veljeyden hengessä.

La llengua finesa o finesa ( suomi, suomen kieli ) és la llengua més parlada a Finlàndia .

El finès pertany a la família de llengües uràliques (a la qual pertanyen, entre d’altres, l’ hongarès , l’ estonià i el sami ). Les peculiaritats del finès es poden resumir de la següent manera:

  • la gramàtica es basa en la declinació de paraules simples;
  • la posició de les paraules a la frase es basa generalment en la importància del missatge d'informació de cada terme;
  • la forma bàsica de construcció de la frase és en qualsevol cas SVO (subjecte-verb-objecte).

El finès és una llengua aglutinant , una definició per la qual entenem una llengua que recorre més sovint a sufixos i declinacions, més que a preposicions o postposicions diferents de la paraula base. Per exemple:

  • kirja : llibre
  • kirjani : el meu llibre
  • kirjassa : al llibre
  • kirjassani : al meu llibre
  • kirjassanikin : també al meu llibre

Al voltant de sis milions de persones parlen finès. La majoria viuen a Finlàndia (on el finès és parlat per aproximadament el 93% de la població), però les antigues minories de parlants també es troben al nord de Suècia (el dialecte finès que es parla en aquesta zona es diu meänkieli , que significa "la nostra llengua"), a Noruega (és la llengua del poble Kven ) i a l’ Íngria . Aquesta regió inclou l'actual Carèlia , en què unes 70.000 persones parlen el dialecte finès de la careliana , i que té l'estatus de llengua oficial a la República Russa de Carèlia . Es formen grups de parlants de finès de nova creació a Amèrica del Nord (emigració durant el segle XIX ) i Europa . El grup més nombrós de finlandesos fora de Finlàndia es troba a Suècia, ja que, a més de la minoria lingüística de Mänkieli , hi ha una gran presència de finlandesos al sud de Suècia (especialment a Göteborg ) a causa de l’emigració. Durant els anys seixanta i setanta del segle passat.

Història de la llengua finesa

El proto-finnic , o la forma original del finès, pertanyent al grup de llengües bàltic-finnic , es parlava a les dues ribes del golf de Finlàndia (és a dir, a l'actual sud de Finlàndia i Estònia ) ja en el període anterior a Crist . Al seu torn, el protofinès i el sami es poden unir en una única forma original, anomenada finès primitiu o llengua finesa original. Les llengües bàltiques i fineses sami es van començar a diferenciar cap al 1500-1000 aC. Aquesta diferenciació es va produir lentament, ja que els sami residents al sud de Finlàndia es van assimilar als seus avantpassats finlandesos.

Els dialectes bàltic- finès de la part nord del golf de Finlàndia només van començar a donar lloc a la llengua finlandesa cap al 1200 , quan la nova frontera de Novgorod entre Suècia i Rússia va separar els protocols de la careliana dels protocols dels dialectes de la finlandesa oriental. El finès escrit es va formar, durant un període del segle XVI al XIX , sobre la base del dialecte sud-oest de la regió del Turku actual, mentre la gent continuava parlant els seus propis dialectes. Encara avui les diferències dialectals són força marcades, tot i que molt allunyades de la diferenciació lingüística present a Itàlia .

Abckiria , o "el llibre de l' ABC ".

Abans del 1500, en el període del proto - finnic , la llengua pràcticament no s'utilitzava en forma escrita; de fet, només s’han conservat alguns noms, paraules i fragments de frases. El naixement oficial del finès es produeix de fet amb la reforma religiosa del segle XVI . Gràcies al bisbe Mikael Agricola, surten a la llum els primers llibres impresos en finès ( Abckiria , o el "llibre de l' ABC " el 1543 , i Se Wsi Testamenti , o "El nou testament", el 1548 ). L’ ortografia d’ Agricola es basava en el model de les llengües llatina , alemanya i sueca , de manera que, per exemple, l’escriptura de vocals llargues i la distinció entre ä i e eren contradictòries. A partir d’aquests llibres i durant els tres segles següents, la llengua finesa escrita es va desenvolupar i va logicitzar, tot i que el seu ús es va limitar, almenys fins al segle XIX, al cercle eclesiàstic i a l’ensenyament elemental. En finès, es van escriure principalment llibres religiosos i importants textos administratius (per exemple, les ordenances estatals de la població), i la mateixa població en general podia llegir, però poques vegades escriure.

Els canvis polítics del segle XIX (l'anomenat "període d'autonomia", coincidint amb el període de dominació russa ), i les idees del romanticisme nacionalista van conduir a un fort i ràpid desenvolupament del finès escrit. També va sorgir un conflicte literari a causa de l'ús preponderant per escrit dels dialectes finlandesos del sud-oest en detriment dels orientals, que va resultar en un compromís tal que la llengua escrita no havia de representar cap dialecte en particular. La terminologia es va desenvolupar ràpidament construint nombrosos neologismes o modificant termes dialectals per a altres usos; per exemple juna (tren) deriva originalment de jono (fila). Finalment, el 1863 va sortir a la llum el primer decret sobre la llengua que especificava que la llengua finlandesa assumiria el paper de llengua oficial, al costat del suec, durant els propers vint anys. Això també va obligar a augmentar l'educació de la població; no és casualitat que la publicació regular de revistes de literatura no religiosa en finès comencés en aquell moment.

El període finlandès contemporani va començar cap al 1870 , simultàniament a la publicació de la primera novel·la en llengua, Seven Brothers ( Seitsemän veljestä ), del millor escriptor finès Aleksis Kivi . Des d’aleshores fins als nostres dies, la llengua finlandesa comuna no ha sofert canvis bruscos, excepte la introducció de neologismes. Els canvis més evidents de les darreres dècades no estan relacionats amb la llengua comuna, sinó amb el seu ús: actualment, de fet, l’ús del finès parlat també s’accepta en contextos oficials. Les diferències entre la llengua parlada i la llengua escrita es relacionen principalment amb l’ús de termes dialectals; per exemple, els pronoms personals "jo" i "tu" s'utilitzen en la forma parlada i en lloc de l'escrit minä i sinä , o es prefereix l'ús de les formes passives dels verbs a l'ús de la primera persona del plural de l'indicatiu ( me mennään , és a dir, "anem" en lloc de mi menemme , "anem").

Evolució del lèxic

Després del període del proto- finnic, un període diferent en l'evolució de la llengua finlandesa, el lèxic es va renovar en part de forma autònoma (formació de derivats i aglutinació de diversos termes en paraules compostes) i en part en forma de préstecs .

Préstecs lingüístics

Els primers préstecs deriven de les llengües germàniques parlades a Saxònia (no és d’estranyar que Alemanya s’anomeni Saksa en finès) [ sense font ] , mentre que els préstecs més habituals provenen, per motius històrics , del suec . Termes paneuropeus com aasi (burro), öylätti (amfitrió) també van arribar a Finlàndia a través de la llengua sueca.

Les influències de la llengua russa són presents en els dialectes més orientals i van passar al segle XIX a l’ús escrit, en part per la seva presència a l’èpica finlandesa Kalevala i en part pel fet que la majoria dels finlandesos desconeixien el seu origen estranger. Alguns exemples de préstecs del rus són leima (segell), rotu (carrera), viesti (missatge).

Durant l'estructuració de la llengua finesa escrita, es van eliminar els neologismes nascuts en forma oral de préstecs i substituïts per paraules derivades de termes finlandesos. Així, de kirja (llibre) es va construir kirjasto (biblioteca) en lloc del préstec suec biblioteekki , puhe (paraula, parlant) → puhelin (telèfon) en lloc de telèfons , oppi (coneixement, coneixement) → yliopisto (universitat) en lloc de universiteetti , es va moure (motlle, forma) → moure (plàstic) en lloc de plastiikki .

No obstant això, s'han perdut molts neologismes i s'han substituït per préstecs estrangers: sätiöradio , kärkkybakteeri (bacteri), äänikkömagnetòfons (magnetòfon), jalopeuraleijona (lleó), paukkumaissicrispetes de blat de moro , joukkoistuinsohva (sofà) .

Els préstecs són força evidents avui dia, també a causa de la internacionalització de molts termes tècnics i de la influència cada vegada més marcada de la llengua anglesa . Generalment, els préstecs estrangers en llengua finlandesa es modifiquen per poder estar d'acord amb les regles gramaticals ( cintateippi , scotch), o traduint-los literalment (placa base → emolevy ).

Diccionaris i gramàtiques en llengua finesa

Suomalaisen Sana - Lugun Coetus , el primer diccionari finès.

La primera gramàtica finlandesa, del nom llatí de Linguae Finnicae brevis institutio, es remunta al 1649 editat per Aeschillus Petraeus , mentre que el primer diccionari, anomenat Suomalaisen Sana - Lugun Coetus , es remunta al 1745 i editat per Daniel Juslenius , amb unes 16.000 paraules, i també es proporciona una petita llista de termes suecs.

Els diccionaris finlandesos més utilitzats actualment són el Nykysuomen sanakirja (actual diccionari finès) imprès pel WSOY i que arriba a la seva quinzena edició el 2002 (la primera es remunta a finals dels anys vint ) i el Suomen kielen perussanakirja (diccionari bàsic de la llengua finesa) , publicat pel Kotimaisten kielten tutkimuskeskus (centre de recerca en llengua nacional), tant en format paper com electrònic.

Morfologia lingüística

La llengua finlandesa s'escriu amb l' alfabet finès , és a dir, amb l' alfabet llatí en la seva forma també s'utilitza a Suècia, és a dir, incloent les lletres especials ä , ö i å .

Els termes de la llengua finlandesa es divideixen en les categories següents: substantius ( substantiivit ), adjectius ( adjektiivit ), pronoms ( pronominit ), numerals ( numeraalit ), verbs ( verbit ) i partícules ( partikkelit ). Els noms i els adjectius no es flexionen segons els gèneres gramaticals, que en finès són inexistents [4] . Aquest idioma no té cap tipus d’article [5]

Els casos

En els noms finlandesos, els adjectius, els pronoms, els numerals i les parts nominals dels verbs es declinen, així com en funció del nombre (singular o plural), basat també en 15 casos :

  • Nominatiu : és el cas del tema ( Kirja al complet - El llibre és petit).
Respon a les preguntes: kuka? (qui?), mikä? (què?).
El plural es forma afegint la terminació -t al morfema feble de la tija
És igual al genitiu en forma singular i al nominatiu en forma plural. Les excepcions són els pronoms personals, que es declinen amb la terminació -t (per exemple, minut , jo).
  • Genitiu : és el cas del complement d’especificació ( Kirjan kansi on punainen - La portada del llibre és vermella).
Respon a les preguntes: kenen? (de qui?), minkä? (sobre que?).
Es forma afegint la terminació -n al singular, les terminacions -en , -ten , -den / -tten al plural, de manera que és idèntica a l’acusatiu.
  • Partitiu : indica la part d’una cosa o una quantitat indefinida, també és el complement directe de les frases negatives ( En näe kirjaa no veig el llibre).
Respon a les preguntes: ketä? (qui?), mitä? (què?).
Es forma afegint les terminacions -a / -ä, -ta / -tä, -tta / -ttä en singular, les terminacions -a / -ä, -ta / -tä en plural.
  • Inessiu : és el cas del complement estatal en un lloc intern ( Mario a autossa - Mario és al cotxe ).
Respon a la pregunta: missä? (on és?).
Es forma afegint la terminació -ssa / -ssä
  • Elativa : és el cas del complement de motos d’un lloc intern o de l’origen ( Mario tuli ulos autosta - Mario va baixar del cotxe ). A més, també és el cas del complement argumental ( Mario puhuu autostaan - Mario parla del seu cotxe).
Respon a la pregunta: mistä? (d’on?).
Es forma afegint la terminació -sta / -stä
  • Il·latiu : és el cas del complement del moviment cap al lloc intern ( Mario istuu autoon - Mario assegut al cotxe ).
Respon a la pregunta: mihin? (cap a on?).
Està format per l'addició de les terminacions -vn, -hVn, -Els vistos en singular i -hin, -siin en plural
  • Adhesiu : és el cas del complement estatal en un lloc extern ( Kirja on pöydällä - El llibre està sobre la taula ), o el mitjà pel qual es duu a terme una acció o la manera com es duu a terme ( Mario opiskelee kirjalla - Mario estudia amb un llibre ). També indica el posseïdor en l’expressió: I have ( Minulla on kirja - I have a book).
Respon a la pregunta: millä? (on? com? a qui?), millä paikalla? (En quin lloc?).
Es forma afegint la terminació -lla / -llä
  • Ablatiu : és el cas del complement del moviment des d’un lloc extern. Indica la separació o l’origen ( Mario ottaa kirjan pöydältä - Mario treu el llibre de la taula ).
Respon a la pregunta: miltä? (com? des d'on?), miltä paikalta? (des de quin lloc?).
Es forma afegint la terminació -lta / -ltä
  • Allatiu : és el cas del complement de moviment a un lloc extern (El llibre va caure a terra ) o del terme complement ( Mario a kirjoittanut Luigille - Mario va escriure a Luigi ).
Respon a la pregunta: kenelle? (a qui?).
Es forma afegint la terminació -lle
  • Essivo : indica l’estat / situació en què es troba una persona o cosa. ( Lääkärinä Mario tekee paljon töitä - Com a metge / Com a doctor , Mario works much ).
Respon a la pregunta: minä? (fent de què?).
Es forma afegint la terminació -na / -nä
  • Translatiu: expressa una transformació ( Mario valmistui lääkäriksi - Mario s’ha convertit en metge ).
Respon a la pregunta: miksi? (M'agrada?).
Es forma afegint la terminació -ksi
  • Instructiu : és el cas del complement mitjà ( Näin sen omin silmin : el vaig veure amb els meus propis ulls ).
Respon a la pregunta: miten? (M'agrada?).
Es forma afegint la terminació -n i es declina només en plural.
  • Comitatiu : és el cas del complement de companyonia, bastant rar en finès parlat ( Mario tuli vaimoineen - Mario venia amb la seva dona ).
Respon a les preguntes: kenen kanssa? (amb qui?), minkä kanssa? (amb què?).
Es forma afegint la terminació - ne, sempre precedida de la terminació - i .
  • Abessiu : expressa la manca d'alguna cosa, molt rar en finès parlat ( Mario on kirjatta - Mario is without books ).
Respon a la pregunta: mitä ilman? (sense què?).
Es forma afegint la terminació -tta / -ttä

Amb l'única excepció del plural nominatiu, que té la seva pròpia terminació (-t), per al plural dels altres casos, les terminacions indicades sempre van precedides de la vocal -i, que canvia a -j quan és l'última lletra de l'arrel del substantiu que la primera lletra de la terminació del cas són vocals. Aquesta modificació només és necessària per als noms acabats en vocal que no cau en plural i per als casos els sufixos dels quals consisteixen en vocal o comencen per vocal. Per tant, el partitiu plural i el genitiu plural de kirjasto (biblioteca) són kirjastoja i kirjastojen respectivament .

L’abessiu, l’instructiu i el comitatiu són rars i solen aparèixer en expressions adverbials ( paljain jaloin , descalç). Rar encara és el prolatiu , que es forma afegint la terminació -tse ( maitse , meritse , sähköpostitse , respectivament "per terra", "per mar", "per correu electrònic"). El cas especial de la terminació -t dels pronoms personals de l’acusatiu s’utilitza en alguns dialectes també per a noms de persona ( otetaan Matit ja Maijat mukaan ja lähetään kylälle , anem a buscar Matti i Maija i anem a la ciutat).

Sufix possessiu

Els substantius també es declinen segons la persona, és a dir, també s’hi pot vincular un sufix possessiu. Aquests sufixos s’insereixen després de la finalització del cas utilitzat.

  • -ni (primera persona soltera)
  • -sí (segona persona soltera)
  • -nsa , -nsä o -Vn (cantar en tercera persona)
  • -mme (primera pers. pl.)
  • -nne (segona persona pl.)
  • -nsa , -nsä o -Vn (tercera persona pl.)

Per als casos nominatiu, genitiu i il·latiu, singular i plural, sempre fem servir -nsa, -nsä. Per als altres casos fem servir -Vn: però per al partitiu singular fem servir -nsa, -nsä quan la tija de la paraula acaba amb una vocal curta -a, -ä.

  • En ottanut hänen lippuaan / lippuansa, no he rebut el vostre bitllet.
  • En ottanut hänen junaansa, no vaig agafar el seu tren.

L’ús del sufix possessiu és obligatori en la llengua finesa escrita, a més, el pronom de persona en genitiu també es pot utilitzar com a atribut del substantiu ( minun autoni o autoni , "el meu cotxe"). En tercera persona, utilitzar o no el pronom de persona indica, respectivament, la forma no reflexiva o reflexiva de la frase:

  • Pekka näki autonsa , "Pekka va veure el seu propi cotxe"
  • Pekka näki hänen autonsa , "Pekka va veure el seu cotxe" (d'una altra persona).

En la llengua parlada, els sufixos possessius poques vegades s’utilitzen. En general, el seu ús es limita a formes de possessió reflexiva ( mä löysin kirjani , "he trobat el meu llibre"), o en un sentit reforçador o en un llenguatge deliberadament refinat. Independentment del seu ús o no, són completament comprensibles fins i tot en la forma parlada.

Els sufixos possessius també s’utilitzen conjuntament amb els pronoms reflexius ( itselleni , "a mi mateix", toisilleen "a un altre"), i també amb infinites formes de verbs ( kerroin tulevani huomenna , "he dit que arribaria demà").

El desenvolupament de la llengua finlandesa suggereix una disminució progressiva de l’ús de sufixos possessius, que simplement són substituïts per l’atribut en genitiu, tal com va passar en la llengua estoniana , que ha perdut completament aquests sufixos.

Verbs

Les formes dels verbs es divideixen en dues categories:

  • Forma acabada. Són les formes que es poden conjugar segons la persona (6 formes personals més la passiva); els verbs finits s’utilitzen en la forma de predicat canònic
  • Forma infinita o forma nominal. En aquesta forma, els verbs es declinen de la mateixa manera que els substantius (casos, sufixos singular / plural i possessius) i, per tant, també s’utilitzen en forma substantiva.

Hi ha sis modes de verbs de forma finita: indicatiu , imperatiu , condicional i potencial. Poques vegades s’utilitzen a les formes antigues i a l’eventiu ottatiu .

Els temps també són quatre: present , imperfecte , perfecte i pluperfet . Altres vegades utilitzades en el passat han caigut en desús. És interessant observar que no hi ha temps futur en la llengua finlandesa.

Els verbs en forma nominal es divideixen en infinitius i participis. La forma d’infinitiu s’utilitza dins de l’oració de la mateixa manera que els noms , i pot aparèixer en algunes formes declinades. Per exemple, el verb syödä (menjar) es converteix en syömässä ("menjar", "menjar", haver estat a lloc), syömästä ("menjar", moviment d'un lloc), syömään ("menjar", moviment a lloc) , syömättä ("sense menjar", "sense haver menjat", abessiu ). En la forma d'infinitiu, els verbs també poden tenir el sufix possessiu ( mennessämme , "en el nostre anar", "mentre anem / anàvem", nähdäkseni , "a veure'm"). Els participis, en la seva declinació i en la seva sintaxi, es comporten com adjectius , és a dir, es poden declinar en tots els casos i de totes maneres comparatives. Per exemple, el primer participi ( present ) del verb tehdä (fer) és tekevä (facente, qui ho fa), i pot adoptar la forma relativa comparativa tekevämpi i el comparatiu absolut tekevin , difícil de traduir directament a l'italià sense l'ús de circumlocucions . Com en infinitiu, els participis també tenen formes actives i passives. L’esmentat verb syödä té com a participi present syövä ( menjador ) en forma activa i syötävä (comestible) en forma passiva, mentre que el participi passat és syönyt (menjat) en forma activa i syöty (s’ha menjat) en passiu.

Una altra particularitat del finès, també present en altres llengües uràliques , és el verb de negació, que es conjuga segons la persona. En l’indicatiu les sis formes personals són en , et , ei , emme , ette , eivät , en l’imperatiu és present en la segona i tercera persona del singular ( älä i älköön ) i en les tres formes del plural ( älkäämme , älkää , älkööt ). De les maneres nominals del verb de negació, només queda la forma del participi present (primer participi) , que és epä i s’utilitza sovint com a prefix de negació en molts adjectius (per exemple, epävirallinen , no oficial, no oficial).

La negació dels verbs s’obté, doncs, inserint el verb de negació entre el subjecte i el verb, és a dir, com a veritable verb auxiliar. Per exemple, sinä olet lukenut (has llegit) es converteix en sinä et ole lukenut (no has llegit).

En la forma interrogativa, és el verb el que es mou al principi de la frase i pren la partícula interrogativa -ko o -kö : oletko lukenut (has llegit?), Etkö sinä ole lukenut (no has llegit?).

Alteracions fonètiques morfològiques o relacionades amb la declinació

A diferència de les llengües aglutinants canòniques, en la llengua finesa l’arrel (la tija lèxica) i la terminació dels termes poden tenir nombroses variacions. Aquest comportament està relacionat amb l'evolució fonètica de la llengua que es remunta a les llengües bàltica-finlandesa o fins i tot a èpoques anteriors. Els canvis en el tema lèxic són causats pels següents factors:

  • Canvi de morfema vocal i consonant. La majoria dels noms acaben, en forma nominativa, amb una vocal (per exemple, veritable , sang), o la tija, a la qual s’afegeix la terminació, acaba amb una vocal (per exemple, nominatiu: hevonen , genitiu: hevose-n , "cavall"). Però en el cas d’altres terminacions, especialment la partitiva , s’afegeix una consonant a la tija ( variant de la tija ) privada de la vocal final (per exemple, el partitiu singular dels exemples anteriors és ver-ta i hevos-ta ).
  • Alternança de consonants : en termes que es presenten a les consonants oclusives de la tija ( k , p , t ), canvien segons si la síl·laba següent (normalment la desinència) està tancada (acabada en consonant ) o oberta (per exemple, nominatiu: kukka , genitiu) kuka-n , partitiu kukka-a , "flor"). L’alternança de consonants és sintàcticament un fenomen tan important que també s’estén als nous préstecs estrangers, en termes d’ús exclusiu de la llengua parlada, i també a les consonants que no són històricament presents en la llengua finesa. Per exemple, el neologisme dubata , "doblar (una pel·lícula)" esdevé en tercera persona del singular de l'indicatiu dubbaa
  • Variacions del tema amb els terminals lèxic i i de veu : en les paraules on el subjecte acaba amb la veu i la forma del nominatiu singular acaba en el (gen. No true-: nom. True, "blood", gen. Lapse - n : nom. lapsi , "nen"). Les paraules amb un tema acabat en i , i el nominatiu del qual també acaba en i , són des del punt de vista de la declinació termes amb un tema vocal, i generalment són paraules derivades com kasvi (planta) o préstecs estrangers com lasi (vidre).
  • Canvis de t i s : a l'antiguitat (ja abans del període del proto - finnic ), la t es transformava en s davant de la vocal i , de manera que en paraules antigues en què el morfema vocal de i canvia en e i té t al davant (o la seva consonant alternativa d ), aquesta última canvia a s . Per exemple, la paraula "aigua" és vesi en nominatiu, vettä en partitiu i veden en genitiu.

Exemples de tipus de temes lèxics:

  • valo (lleuger)
    • invariable valors tema vocal: Valon (gen.), Valoa (part).
  • takka (llar de foc, llar de foc)
    • tija de vocal forta takka- : takkaan (il·latiu)
    • tija de vocal feble taka- : takassa ( inessiu )
  • keihäs (llança)
    • tija de vocal keihää- : keihäät ( nom pl.)
    • tija consonant keihäs- : keihästä (cant. part)
  • opas (guia)
    • tija de vocal (de grau fort) oppaa- : oppaana ( essivo )
    • tija consonant (de grau feble) opas- : opasta (part.)
  • vesi (aigua)
    • vocal temàtica forta veterinària: vetenä (exive)
    • I si veieu la vocal tema feble: vedestä (elativo)
    • consonant vet-: Pic (part.)

Fonètica i ortografia

Sistema fonètic

En finès, el sistema vocal és força ampli. Consisteix en:

  • Cinc vocals davanteres
    • arrodonit: vocal semi alta ö i y alta (pronunciada com alemanya ü )
    • no arrodonit: alt i, mitja alta i àmplia i ä
  • Tres vocals posteriors
    • arrodonit: semialta o alt i u
    • no arrodonit: ample a .

Les vocals es presenten en forma llarga i curta (la forma llarga es representa amb la mateixa vocal escrita dues vegades). A més, hi ha nombrosos diftongs o unions de vocals (vocals consecutives pronunciades amb una breu pausa entre elles).

Un sistema de consonants limitat correspon a una àmplia selecció de vocals. Consisteix en:

  • les aturades sense veu p , t , k i les aturades de veu d (la d només està present en les paraules que tenen una t com a corresponsal en el morfema feble del tema)
  • la sibilant s
  • les nasals m , n i ng (aquest últim de vegades similar al gn italià de gnome , però de forma menys marcada)
  • els líquids l i r
  • les fricatives v i j (aquesta última amb una pronunciació fricativa molt feble, pràcticament semivocal) i la fricativa feble h (equivalent a la c toscana de la casa ).

In aggiunta a queste consonanti, sono presenti prestiti consonantici stranieri, quali b e d (in posizioni diverse dal caso sopra specificato), g , f , e š .

Le consonanti (eccetto la h ) possono presentarsi in forma breve o lunga. La j è raddoppiata solo con aggiunta di una i , mentre la v solo dopo un dittongo terminante in u , ma non viene raddoppiata nella forma scritta. Le parole aventi occlusive nel tema lessicale sono caratterizzate dall' alternanza consonantica .

Armonia vocalica

Armonia vocalica nella lingua finlandese.

Come nel turco e nell' ungherese , nella lingua finnica (almeno per le parole originarie) esiste un' armonia vocalica : in una stessa parola possono coesistere solo le vocali anteriori y , ä , ö oppure le posteriori a , o , u ; la e e la i sono considerate vocali neutre e sono presenti anche con vocali posteriori. Questo influisce anche sulle desinenze, che devono contenere vocali che mantengano l'armonia velare: kala-ssa , (nel pesce), kylä-ssä (nel paese), levo-ttom-uus (inquietudine), työ-ttöm-yys (disoccupazione). Se sono presenti solo vocali neutre queste valgono come vocali anteriori. (es. Helsingi-ssä-kö , "a Helsinki?")

L'armonia vocalica non è presente nelle parole composte dall'agglutinazione di due termini distinti ( kesäloma , "vacanze estive", aamuyö , "le ore piccole"). Stesso discorso vale per parole aventi suffissi esterni (es. tällainen , "simile") e parole composte che abbiano un morfema identificativo del limite tra le due parole ( laihan-länta ).

Struttura e accento delle parole

Le parole finniche possono essere divise in sillabe , che possono incominciare con una vocale o al massimo con una consonante. Anche per questa ragione i termini originari finnici possono avere al massimo una consonante all'inizio, e nei vecchi prestiti stranieri il morfema iniziale è semplificato in base a questa regola (es. ranta , "spiaggia", dal germanico strand ). I termini che incominciano per vocale (che può essere breve, lunga o un dittongo) sono seguiti da 0-2 consonanti; la sillaba più breve è pertanto costituita da una vocale breve (es. o-lo , "l'essere", "lo stare", i-sä , "padre").

I termini finnici di radice antica sono generalmente bisillabici ea tema lessicale con terminazione vocalica ( kala , "pesce", muna , "uovo", mene- , tema del verbo mennä , "andare", otta- , tema del verbo ottaa , "prendere"), monosillabici sono solo il verbo di negazione ( ei , e- ), alcuni temi di pronomi ( se , "esso", tuo , "quello", tä- , tema del pronome tämä , "questo", ku- , tema del pronome kuka , "chi") e un piccolo gruppo di parole bisillabiche che hanno perso una consonante interna (es. jää , ghiaccio, kuu , luna, pää , testa). Ovviamente in coda al tema possono essere aggiunte desinenze e suffissi, oltre alla possibilità di costruire parole composte, cosicché le parole finniche possono essere anche molto lunghe.

L' accento nelle parole finniche è, senza eccezioni, sulla prima sillaba. Questa è una tipica particolarità del finnico, tant'è che l'accento non è affetto né dalla durata della sillaba, né dal suono: suoni (vocali) lunghi e brevi possono presentarsi indifferentemente sulla sillaba accentata o su altre. Nella lingua parlata l'accento più marcato può essere spostato su altre sillabe (es. hetkiNEN , "un attimo!"), ma solo nei casi in cui la parola vuol essere enfatizzata. Nell'ambito della frase alcune parole brevi possono restare senza accento, come ad esempio le parole incomincianti per on- . Oltre all'accento principale, nelle parole composte da almeno quattro sillabe, è possibile avere un accento secondario. Emil Nestor Setälä, in un suo scritto del 1930 ha definito gli accenti secondari come segue:

«L'accento secondario si presenta, in aggiunta al principale in parole composte da più di tre sillabe, sulla terza o sulla quarta sillaba e, successivamente, ogni due sillabe (eccetto sull'ultima). L'accento sulla quarta sillaba (e quindi sulla sesta, ottava, e così via) cade generalmente solo su parole composte da cinque o più sillabe in cui la terza sillaba è breve.»

Nelle parole composte l'accento secondario è importante per distinguere le parole singole.

Ortografia

L' ortografia della lingua finnica è nella gran parte fonologica, ovvero a ogni suono corrisponde una lettera. Le eccezioni maggiori sono:

  • il suono äng , ovvero una n velare, che viene scritto come ng ( kengät , scarpe)
  • il fenomeno sandhi , ovvero i cambiamenti di pronuncia tra due parole consecutive, tra cui il più comune è la geminazione di frontiera

La geminazione di frontiera si presenta in quei termini che hanno perso una consonante finale (generalmente -k o -h ); se a una parola di questo tipo segue un termine incominciante per consonante, questa consonante viene foneticamente raddoppiata. La geminazione di frontiera non viene generalmente scritta; nei trattati linguistici viene spesso contrassegnata dal simbolo x . Esempi della geminazione di frontiera sono i seguenti:

  • Dopo il verbo coniugato tramite l'uso del verbo di negazione: en ota sitä [en otas sitä] (non lo prendo)
  • Nella seconda persona singolare del modo imperativo dei verbi: ota se [otas se] (prendilo), älä tule tänne [älä tulet tänne] (non venire qui)
  • Nella forma del primo infinito dei verbi (corrispondente all'infinito italiano): en tahdo ottaa sitä [en tahdo ottas sitä] (non voglio prenderlo)
  • Nei sostantivi declinati nel caso allativo : äidille pitää soittaa [äidillep pitää soittaa] (si deve chiamare la mamma)
  • In alcuni avverbi che (così come nel caso dei termini all'allativo o dei verbi all'infinito) avevano nella loro forma antica una -k terminale: tänne tulo [tännet tulo] (l'arrivo qua)
  • termini (originari o prestiti) anticamente terminanti per -(e)k- e -(e)h- , la cui forma nominativa dei derivati moderni termina generalmente in e ; ad esempio la parola herne , pisello, derivante dal baltico herneh : hernekeitto [hernekkeitto] , " zuppa di piselli ", oppure puhe ("parola", "parlata", dal verbo puhua , parlare), da cui puhemies [puhemmies] , "portavoce", "presidente".

I problemi nella scrittura e nella pronuncia nascono spesso nel caso di prestiti linguistici. In alcuni casi, infatti, si è mantenuta la scrittura originaria, o comunque non modificata secondo le regole di pronuncia finnica. Ad esempio, il prestito latino invalidi (invalido), è scritto con una sola i , e così dovrebbe essere pronunciato dal momento che nella versione latina della parola tale i era breve; in realtà in pratica la pronuncia della i viene raddoppiata seguendo la regola linguistica di altre parole aventi la stessa sequenza di vocali e consonanti (es. invaliidi , Balttia ).

La sibilante š presenta lo stesso tipo di indeterminazione di scrittura: per i prestiti che presentavano tale vocale viene talvolta consigliato l'uso di una normale s ( sakaali , sciacallo, sampoo , sciampo, snautseri , schnauzer, sokki , shock, attasea , addetto, hasis , hashish, klisee , cliché, montaasi , montaggio, reportaasi , reportage, sabotaasi , sabotaggio, kollaasi , collage, saali , scialle, samppanja , champagne, sekki , ma anche šekki , scacchi, sifonki , chiffon, sortsit , ma anche šortsit e shortsit , calzoncini corti, brosyyri , brochure, ecc.), mentre l'uso della š viene consigliato nelle parole šaahi , scià, šamaani , sciamano šeikki , sceicco, šeriffi , sceriffo, šillinki , scellino, geiša , geisha, šakki , scacchi, tšekki , Cechia, Tšehov , Čechov, šovinismi , sciovinismo, bolševikki , bolscevico, kašmir , cachemire, pašša , pascià, e comunque nella traslitterazione dei nomi russi (es. Hovanštšina, Tšehov, Tšaikovski, Gorbatšov, Tšetšenia ). La forma sh- viene usata raramente in prestiti inglesi (es. sherry , show ), oppure nel caso in cui, per ragioni tecniche, non si possa usare la lettera š .

Esempi di lingua

Parole e frasi di uso comune

  • Kyllä : sì

(si usa Joo nella lingua parlata)

  • Ei : no
  • En/et/ei/emme/ette/eivät : non (cambia a seconda della persona)
  • Hei! : ciao!

(si usa anche Moi nella lingua parlata)

  • Terve! : salve!
  • Tervetuloa! : benvenuto/a/i/e!
  • Hyvää huomenta! : buon giorno! (al mattino presto)
  • Hyvää päivää! : buon giorno!
  • Hyvää iltaa! : buona sera!
  • Hyvää yötä! : buona notte!
  • Näkemiin! / Terveisiä! : arrivederci!

(si usano spesso anche "Hei hei!", "Heippa!" e "Hej då!" )

  • Kiitos : grazie
  • Mutta : ma
  • Ja : e (congiunzione)
  • Paljon kiitoksia/kiitos paljon : molte grazie
  • Ole/Olkaa hyvä(ä) : prego (letteralmente "sii/siate buono/i")
  • Eipä kestä : di niente, Prego
  • Mitä kuuluu?/Miten menee ? : come stai?/come va?
  • Anteeksi : scusa/i
  • Kuinka...? : come/in che modo?
  • Kuinka paljon...(se maksaa)? : quanto...(costa)?
  • Kuinka monta...? : quanti/e...?
  • Mikä...? : che (cosa)...?
  • Kuka...? : chi...?
  • Missä...? : dove...? (stato)
  • Mihin...? : dove...? (moto)
  • Mist ä ...?: da dove?
  • Milloin...? : quando...?
  • Miksi ...?: perché?
  • Puhutko suomea/italiaa/englantia/ranskaa/saksaa? : parli finnico/italiano/inglese/francese/tedesco?
  • Min ä en ymmärrä/en puhu suomea.: io non capisco/non parlo il finlandese.
  • suomeksi/italiaksi/englanniksi/ranskaksi/saksaksi : in finnico/italiano/inglese/francese/tedesco
  • Oletko suomalainen/italialainen? : sei finlandese/italiano?
  • Mitä kello on? : che ore sono?
  • Kello on + ora (es. kaksi) .: sono le + ora (es. due).
  • Kuinka sitä sanottaan se suomeksi/italiaksi/italiaksi/englanniksi/ranskaksi /saksaksi? : come si dice in finnico/...
  • Mik ä sinun nimi on?: come ti chiami?

Curiosità: in finlandese non esiste una vera e propria parola che possa significare "per favore". Per esprimere richieste in maniera cortese si coniuga il verbo il questione con quello che corrisponde al nostro condizionale in italiano. es: Voitko...?: Puoi...? - forma cortese: Voisitko...?: Potresti...:?

Numeri cardinali

Numeri da zero a dieci
  • zero: nolla
  • uno: yksi
  • due: kaksi
  • tre: kolme
  • quattro: neljä
  • cinque: viisi
  • sei: kuusi
  • sette: seitsemän
  • otto: kahdeksan
  • nove: yhdeksän
  • dieci: kymmenen
Numeri da undici a mille
  • undici: yksitoista
  • ...
  • venti: kaksikymmentä
  • ...
  • cento: sata
  • ...
  • mille: tuhat

Giorni della settimana

  • maanantai : lunedì
  • tiistai : martedì
  • keskiviikko : mercoledì (letteralmente "metà settimana")
  • torstai : giovedì
  • perjantai : venerdì
  • lauantai : sabato
  • sunnuntai : domenica

Nomi dei mesi

  • tammikuu : gennaio (lett.: "(il) mese della quercia")
  • helmikuu : febbraio (lett.: "(il) mese della perla")
  • maaliskuu : marzo (lett.: "(il) mese della terra")
  • huhtikuu : aprile (lett.: "(il) mese del debbio")
  • toukokuu : maggio (lett.: "(il) mese della semina")
  • kesäkuu : giugno (lett.: "(il) mese dell'estate")
  • heinäkuu : luglio (lett.: "(il) mese del fieno")
  • elokuu : agosto (lett.: "(il) mese del raccolto")
  • syyskuu : settembre (lett.: "(il) mese dell'autunno")
  • lokakuu : ottobre (lett.: "(il) mese del fango")
  • marraskuu : novembre (lett.: "(il) mese del morente")
  • joulukuu : dicembre (lett.: "(il) mese del Natale")

Voci geografiche

Presente indicativo del verbo essere ( olla )

  • (minä) olen : io sono
  • (sinä) olet : tu sei
  • (Te) olette : Lei è [nota 1]
  • hän on : lui/lei è
  • se [nota 2] on : esso è
  • (me) olemme : noi siamo
  • (te) olette : voi siete
  • he ovat : loro/essi/esse sono
  • ne [nota 2] ovat : essi/esse sono
  1. ^ Il "Lei" è molto meno usato rispetto all'italiano.
  2. ^ a b Pronomi dimostrativi. Gli altri pronomi dimostrativi sono: tämä (pl. nämä ) = "questo" e tuo (pl. nuo ) = "quello".

Il verbo avere in finnico

La lingua finnica non ha un vero e proprio verbo avere. Per questo motivo si usa un'espressione particolare formata dal verbo olla sempre al singolare e dal possessore al caso adessivo, che ha come desinenza -lla/-llä. La cosa posseduta va all'accusativo o al partitivo. Ecco un esempio:

  • Minulla on kaksi koiraa : io ho due cani
  • Sinulla on kaksi koiraa : tu hai due cani
  • Hänellä on kaksi koiraa : lui/lei ha due cani
  • Meillä on kaksi koiraa : noi abbiamo due cani
  • Teillä on kaksi koiraa : voi avete due cani
  • Heillä on kaksi koiraa : loro hanno due cani

Dialetti

La distribuzione dei dialetti finnici:

     1_ Dialetti sud-occidentali

     2_ Dialetti hämäläismurteet

     3_ Dialetto dell' Ostrobotnia meridionale

     4_ Dialetti keskipohjalaiset e pohjoispohjalaiset

     5_ Dialetti peräpohjalaiset

     6_ Dialetti del Savo

     7_ Dialetti sud-orientali

Nonostante il basso numero di locutori del finnico (circa sei milioni), esistono numerose variazioni dialettali . Molti dialetti hanno radici antiche, praticamente più antichi della nascita della lingua finnica vera e propria. Prima del Medioevo non esisteva una definizione vera e propria, ma esisteva una distinzione tra dialetti etnici baltofinnici ; da quelli rimasti all'interno dei confini della Svezia del tempo, quando si è iniziato a costruire la lingua finnica. La lingua finnica attuale non è figlia di un singolo dialetto, bensì frutto di compromesso di unificazione dei vari dialetti effettuato durante il XIX secolo .

I dialetti non vengono più parlati nelle loro forme originarie, e si può dire che stanno lentamente morendo. In alcune regioni, comunque, il dialetto si è mantenuto forte e conta numerosi locutori; si può in ogni caso affermare che i dialetti originari siano stati sostituiti dalla locale lingua parlata. Negli ultimi decenni è nato un nuovo interesse nei dialetti, per cui oggigiorno esiste una nutrita pubblicazione di libri scritti nei vari dialetti locali, arrivando addirittura a pubblicare fumetti (ad es. Paperino ) nei vari slang.

I dialetti finnici sono tradizionalmente divisi in due gruppi: i dialetti occidentali e quelli orientali. Le differenze sostanziali sono le seguenti:

  • Variazione della t nella forma debole del tema lessicale. Essa si trasforma in d nel finnico scritto, nei dialetti occidentali spesso diventa r o l , mentre in quelli orientali viene completamente rimossa, oppure sostituita da un fonema di transizione,
  • Trasformazione delle vocali lunghe in dittonghi (nei dialetti orientali): ad es. moa invece di maa (terra), peä invece di pää (testa)
  • Differenze nell'uso dei vocaboli. Ad esempio il fascio di rametti di betulla che si usa in sauna è chiamato vihta nei dialetti occidentali, mentre vasta in quelli orientali. Alcune parole assumono significati diversi, come tuima , che nei dialetti occidentali significa forte, pungente, mentre in quelli orientali significa insipido, insapore.

Dialetti occidentali

I dialetti occidentali vengono suddivisi tra i dialetti del sud-ovest , parlati nelle regioni del Varsinais-Suomi e della Satakunta , e il gruppo dei dialetti denominati hämäläismurteet , dai quali i dialetti contemporantei del sud-ovest hanno origine, e parlati principalmente della regione dell' Häme . I dialetti dell'Ostrobotnia meridionale sono parlati nelle regioni dell' Ostrobotnia meridionale , mentre i dialetti dell'Ostrobotnia centrale e settentrionale ovviamente delle regioni dell' Ostrobotnia centrale e settentrionale . I dialetti finnici parlati in Lapponia sono generalmente chiamati dialetti della Lapponia meridionale . Lo stesso meänkieli (lett. "la nostra lingua"), parlato nel Tornedalen può essere considerato un dialetto della Lapponia, sebbene si sia diviso dagli altri dopo il 1809 , anno in cui la Finlandia è passata sotto la dominazione russa , mentre i locutori del meänkieli sono rimasti in Svezia . Stesso discorso vale per la lingua kven , parlata nel Finnmark norvegese .

I dialetti occidentali che hanno subito poche influenze nel corso dei secoli sono solo i dialetti del sud-ovest e quelli del gruppo degli hämäläismurteet . I vari dialetti dell'Ostrobotnia hanno subito influenze dai dialetti orientali, sempre più marcate più a nord ci spostiamo. Per questa ragione molti studiosi stanno pensando di riclassificare i dialetti in tre gruppi: occidentali, orientali e settentrionali.

Dialetti orientali

I dialetti orientali sono principalmente divisi nei dialetti del Savo e nei dialetti del sud-est . Alcuni ricercatori sostengono che tali dialetti siano più vicini alla lingua careliana che ai dialetti occidentali.

La regione dei dialetti del Savo è geograficamente l'area dialettale finnica più vasta, poiché i contadini originari del Savo si sono trasferiti – durante il Medioevo e anche successivamente – in altre aree dialettali, ma difficilmente in centri già abitati, evitando così influssi da altri dialetti. I dialetti del Savo sono dunque anche parlati nella Carelia settentrionale , nella regione del Päijät-Häme a est del lago Päijänne , nella Finlandia centrale , nel Kainuu , nel Koillismaa e anche nell' Ostrobotnia , nelle enclavi linguistiche dei distretti di Keuruu ed Evijärvi . Inoltre il dialetto dei Finlandesi delle foreste , parlato nel Värmland svedese e nell'adiacente regione norvegese fino all'inizio del XX secolo , ha origine come dialetto del Savo.

I dialetti del sudest sono o sono stati parlati nella Carelia meridionale , nell' Istmo di Carelia e dal XVII secolo in Ingria (la regione in cui giace l'odierna San Pietroburgo ). I dialetti parlati nelle regioni di confine della Carelia e nelle regioni a nord-est del Lago Ladoga non sono direttamente legati alla lingua finnica, bensì a quella della Carelia , sebbene nelle regioni di confine siano perfettamente comprensibili dai finlandesi.

Altri dialetti o slang della lingua finnica

  • Finglish , forma di slang in cui sono presenti numerosi prestiti dalla lingua inglese
  • Dialetto di Rauma , dialetto parlato principalmente nella città di Rauma , appartenente al gruppo dei dialetti del sud-ovest , ma con forti distinzioni quali l'accorciamento delle parole, una propria intonazione e molti prestiti germanici .
  • Stadin slangi (letteralmente " slang di Helsinki"), forma dialettale nata a Helsinki all'inizio del XX secolo e praticamente basata sull'uso di numerosi prestiti svedesi. Tale dialetto nacque come sorta di lingua franca per permettere la comunicazione tra finlandesi di lingua svedese e finnico.

Premi Nobel per la letteratura di lingua finnica

Note

Bibliografia

Voci correlate

Altri progetti

Collegamenti esterni

Controllo di autorità Thesaurus BNCF 356 · LCCN ( EN ) sh85048412 · GND ( DE ) 4124978-1 · BNF ( FR ) cb11931411g (data) · NDL ( EN , JA ) 00563216