Llengua georgiana

De la Viquipèdia, l'enciclopèdia lliure.
Saltar a la navegació Saltar a la cerca
Georgià
ქართული (Kartuli)
Es parla en Geòrgia Geòrgia
Iran Iran
Azerbaidjan Azerbaidjan
Turquia Turquia
Rússia Rússia
Pakistan Pakistan
Índia Índia
Estats Units Estats Units
Macedònia del Nord Macedònia del Nord
Altaveus
Total 7,4 milions
Rànquing no entre els 100 primers
Altra informació
Escriure Alfabets georgians
Paio SVO + SOV
Taxonomia
Filogènia Cartveliche
Georgià
Estatut oficial
Oficial a Geòrgia Geòrgia

Bandera de l'Església Ortodoxa Grega.svg Muntanya Athos ( Grècia )
Regulat per Govern de Geòrgia
Codis de classificació
ISO 639-1 ka
ISO 639-2 (B)geo, (T)kat
ISO 639-3 kat (EN)
Glottolog nucl1302 ( EN )
Extracte de llengua
Declaració Universal dels Drets Humans , art. 1
ყველა ადამიანი იბადება თავისუფალი და თანასწორი თავისი ღირსებითა და უფლებებით. მათ მინიჭებული აქვთ გონება და სინდისი და ერთმანეთის მიმართ უნდა იქცეოდნენ ძმობის სულისკვეთებით.
Transliteració
Q'vela adamiani ibadeba tavisupali from tanasts'ori tavisi ghirsebita from uplebebit. Mat minich'ebuli akvt goneba da sindisi da ertmanetis mimart unda iktseodnen dzmobis sulisk'vetebit.

La llengua georgiana (en georgià : ქართული ენა ?, Kartuli ena ) és la llengua més parlada de la família del sud del Caucas , de la qual representa la lingua franca , així com l’única llengua amb tradició literària pròpia. És la llengua oficial de Geòrgia , on té aproximadament 3,9 milions de parlants nadius (el 83% de la població). Altres 3,5 milions de persones ho parlen a l'estranger (principalment a Turquia , Rússia i els Estats Units amb petites comunitats a l' Iran i Azerbaidjan ).

És un llenguatge aglutinant (en el qual els elements es combinen per formar paraules en una seqüència lineal), com és evident sobretot en els verbs. Té una flexió nominal articulada en set casos.

El sistema fonètic presenta sons particulars, anomenats glotalitzats. Les paraules en georgià poden tenir sèries consonants molt llargues consecutives: fins a vuit (gvbrdgvnis).

Amb el pas del temps s’han utilitzat tres alfabets diferents per escriure. L’ alfabet georgià actual comprèn 33 lletres (reduïdes de les 38 originals al segle XIX ). Les primeres inscripcions en llengua georgiana es remunten al segle I - segle III , tot i que fonts històriques afirmen que l’escriptura es va introduir al segle III aC. Els primers manuscrits daten del segle V i el primer llibre imprès al segle XVII .

El llenguatge té fama de ser difícil d’aprendre, principalment a causa de la complexitat del sistema verbal. No hi ha distinció de gènere entre home i dona.

Es prenen moltes paraules de les llengües parlades a zones properes, com ara l' àrab , el persa i el turc . A excepció d'alguns termes d'origen grec , els préstecs de les principals llengües europees, d'origen bastant recent, es van produir mitjançant la mediació del rus .

La llengua georgiana comprèn uns 17 dialectes, dividits en un grup oriental i un grup occidental, alguns dels quals han estat fortament influenciats per la llengua dominant de la regió on es parlen. En general, els dialectes de les regions muntanyenques són més conservadors. La llengua literària es basa en el dialecte cartilè (planes orientals).

El georgià posseeix una extensa literatura i pròspera poesia popular, a més de ser utilitzat per a la tradició del cant polifònic .

Classificació

El georgià és la llengua més estesa del sud del Caucas , una família que també inclou svan , mengrelio (parlat principalment al nord-oest de Geòrgia) i laz (parlat principalment al llarg de la costa turca del Mar Negre, des de Melyat, Rize fins a la frontera amb Geòrgia).

Sembla que el grup no té relació amb altres famílies lingüístiques , o almenys cap d’aquestes propostes sembla haver estat demostrada de manera convincent. No obstant això, és possible un contacte primerenc amb les llengües indoeuropees.

Dialectes

Icona de la lupa mgx2.svg El mateix tema en detall: Dialectes de la llengua georgiana .

Dialectes de Geòrgia inclouen: imerezio , ratxa - lechkhumiano , guriano , dialecte adjarian , imerkheviano (a Turquia), kartliano , Kakhetian , ingilo (a l'Azerbaidjan), Tush , khevsur , mokheviano , pshaviano , fereydan dialecte a l'Iran en Fereydunshahr i Faridan , mtiuletiano , Meskhetian .

Fonologia

Consonants

El georgià estàndard té 28 consonants , de les quals 6 són ejectius . Els fonemes estan relacionats d'una a una amb les lletres de l' alfabet , tal com es mostra a la taula següent (els símbols de l'esquerra són els de l' AFI ). [1] [2]

Labial Labiodental Dental Alveolar Postalveolar Vel Uvular Glotal
Oclusiva aspirat sord / / ფ / / თ / / ქ
so / b / ბ / d / დ / ɡ / გ
ejectiu / / პ / T ' / ტ / K ' / კ / Q ' / ყ
Africats aspirat sord / t͡sʰ / ც / t͡ʃʰ / ჩ
so / d͡z / ძ / d͡ʒ / ჯ
ejectiu / t͡sʼ / წ / t͡ʃʼ / ჭ
Fricativa sord / s / ს / ʃ / შ / x / ხ / h / ჰ
so / v / ვ / z / ზ / ʒ / ჟ / ɣ / ღ
Nasal / m / მ / n / ნ
Vibrant / ɾ / რ
Lateral / l / ლ

El sistema d’aturades es basa en una triple oposició entre aspiració sorda, veu i ejectiu, de la qual només s’exclou l’ ejectiu uvular / /. [3] La naturalesa fonèmica d'aquesta oposició es troba acreditada, per exemple, en els parells mínims ფური [pʰuɾi] "vaca" vs. პური [pʼuɾi] "pa" i ქუდი [kʰudi] "barret" vs. კუდი [kʼudi] "cua". La mateixa oposició de les parades també és present en els africats. [4] [5] No obstant això, no hi ha un acord universal sobre la presència de l'aspiració en els fonemes / t͡sʰ / i / t͡ʃʰ /. [6]

  • / q ' / té els al·lòfons [ q' χ ], [ χ ' ] o fins i tot [ ʔ ], en variació lliure . [7]
  • Hi ha opinions contradictòries sobre el lloc exacte d’articulació de / x / i / ɣ /. Robins i Waterson els classifiquen com a purament velars, [8] Aronson en lloc de postvelari. [9] Hewitt argumenta que, segons el context, tenen un rang de velar a uvular. [10]
  • / v / té alguns al·lòfons en distribució complementària :
    • [ w ], quan es troba entre dues consonants (per exemple, ძვლიანი [d͡zwliani] "òssia") o entre consonant i vocal (per exemple, კვერი [kʼwɛɾi] "sandvitx").
    • [ f ] o [ ɸ ], quan va seguida d'una consonant sorda (per exemple, ვფიქრობ [fpʰikʰɾɔb] / [ɸpʰikʰɾɔb] "Crec"); és a dir, és un dessonatge com a resultat d’una assimilació regressiva .
    • [ β ], quan es troba al començament d'una paraula seguida de vocal (per exemple, ვიღაც [βiɣat͡sʰ] "algú") o al final d'una paraula precedida de vocal (per exemple, მუდმივ [mudmiβ] "sempre"). [11]
  • La realització més freqüent del fonema / ɾ / sembla ser la monovibrant, [12] [13], mentre que la polivibrant [ r ] és al·lofònica. Hewitt, però, només informa de la variant de polivibració. [14]
  • / l / sovint es velaritza en [ ɫ ] davant de les vocals posteriors (per exemple, მადლობა [madɫɔba] "gràcies"). [15]

Vocals

Hi ha 5 vocals fonemes, també en correspondència una-un amb els símbols de l'alfabet. [16] [17]

Davant Darrere
Tancat / i / ი / u / უ
Mitjana / ɛ / ე / ɔ / ო
Obert / a / ა

Segons Shosted i Chikovani, la realització de / a / sol ser [ ɑ ]. [18]

Georgià no té llargues vocals (excepte com a resultat de l'entonació en preguntes tancades; veure #Intonation a continuació ) i no té diftongs . Si apareixen dues vocals en seqüència, pertanyen a síl·labes diferents: una paraula té tantes síl·labes com vocals. [17] [19]

Fonotaxi

Grups de consonants

La característica fonotàctica més notable del georgià és la seva gran tolerància als grups consonàntics, especialment al principi i al final d’una paraula.

Els grups inicials poden variar de 2 a 6 consonants contigües (ignorant les seqüències produïdes per l'addició de morfemes prefixals, potencialment fins i tot més llargs); les combinacions possibles són 740. Les 28 consonants simples també s’han d’afegir als grups, que es poden trobar al principi de la paraula, per un total de 768 possibilitats. [20]

  • Exemples amb dues consonants inicials: წყ ალი [ ? · Informació ] / t͡sʼqʼ ali / "aigua", სწ ორი / st͡sʼ ɔɾi / "correcte", რძ ე / ɾd͡z ɛ / "llet", თმ ა / tʰm a / "cabell", მთ ა / mtʰ a / "muntanya" , ცხ ენი / t͡sʰx ɛni / "cavall".
  • Exemples amb tres consonants inicials: თქვ ენ / tʰkʰv ɛn / "tu", მწვ ანე / mt͡sʼv anɛ / "verd", ცხვ ირი / t͡sʰxv iɾi / "nas", ტკბ ილი / tʼkʼb ili / "dolç", მტკ ივილი / mtʼkʼ ivili / "dolor", ჩრდ ილოეთი / t͡ʃʰɾd ilɔɛtʰi / "nord".
  • Exemples amb quatre consonants inicials: ფრთხ ილი / pʰɾtʰx ili / "atent", მწკრ ივი / mt͡sʼkʼɾ ivi / "fila", ღრღნ ის / ɣɾɣn is / "mastegar", სხლტ ება / sxltʼ ɛba / "rebot", მღვრ იე / mɣvɾ iɛ / "ennuvolat", ჭყვლ ეპს / t͡ʃʼqʼvl ɛpʼs / "pastar".
  • Exemples amb cinc consonants inicials: წვრთნ ის / t͡sʼvɾtʰn is / "tren", ბრჭყვ იალი / bɾt͡ʃʼqʼv iali / "purpurina", ბდღვრ იალი / bdɣvɾ iali / "esplendor".
  • Exemples amb sis consonants inicials: ფრცქვნის / pɾt͡sʰkʰvn is / "peel", ბრდღვნის / bɾdɣvn is / "tear".

Si també considerem els grups produïts per la presència de morfemes prefixals, podem arribar a seqüències inicials encara més llargues. Per exemple, afegir el marcador d'objecte directe del plural I gv- als dos darrers verbs mostrats anteriorment produeix les formes გვფრცქვნ ის / gvpɾt͡sʰkʰvn is / "pelem" i გვბრდღვნ ის / gvbɾdɣvn és / " trenquem ", amb vuit consonants inicials .

Els grups finals que no contenen morfemes sufixals oscil·len entre 2 i 4 consonants, per a un total de 244 combinacions. [20]

La realització fonètica d'alguns grups consonàntics preveu que només hi hagi una emissió de respiració al final de tota la seqüència. Aquests grups es coneixen com a "complexos harmònics" (eng. Complexos harmònics o clústers harmònics ). [21] [22] Per exemple, el complex inicial de ბგ ერა / bg ɛɾa / "so" és harmònic, mentre que el de თბ ილისი / tʰb ilisi / "Tbilisi" no ho és i té dues emissions diferents. [23]

Els grups de dues consonants idèntiques es fan generalment com a consonant geminada (per exemple, დამმალა [damːaɫa] "em vaig amagar"). Tanmateix, en alguns contextos gramaticals que impliquen la combinació de dos / v /, el doble resultant no es pronuncia com a tal; aquesta anomalia també es registra a l'escriptura (per exemple, წავალ [t͡sʼavaɫ] "andrò" <* წავვალ ts'a -v-val ). [24]

El so / v / cau quan constitueix l'última consonant d'una tija verbal i se segueix:

  • de / ɔ / (per exemple, გამოაცხვე / gamɔat͡sxvɛ / gamo-a-tskhv-e "cuinar (al forn)" → აცხობ / at͡sxɔb / a-tskhØ-ob "cuinar (al forn)");
  • de / u / (per exemple, ანგრევს / angɾɛvs / a-ngrev-s "demolishes" → დანგრეული / dangɾɛuli / da-ngreØ-ul-i " demolished ");
  • de / m / (per exemple, სვამს / svams / sv-am-s "beure" → სმა / sma / sØ-ma "la beguda"). [25]

Insonorització final

Hi ha una certa tendència cap al buidatge de les oclusives i de les africades de veu al final de les paraules, tot i que és menys pronunciada que en altres llengües . [26] [27] La consonant sonora es distingeix generalment del corresponsal sord per l'absència d'aspiració. [28]

En casos rars, el fenomen també es registra per escrit, especialment amb la terminació -d del cas adverbial (per exemple, უნებლიეთ / unɛbliɛtʰ / "sense voler-ho" <* უნებლიედ / unɛbliɛd /). [26]

Morfonologia

Els fenòmens morfonològics habituals són l’ apofonia , l’ epèntesi , el síncope , la dissimilació i la metàtesi .

  • Es produeix una alternança apofònica de tipus / ɛ / → / i / dins de la tija d’algunes classes de verbs, especialment en temps passat (per exemple, აღმოაჩენს aghmo-a-chen-s "descobreix" → აღმოაჩ ნა aghmo -a-ch i na "descobert"). [29]
  • En el cas complementari a l’anterior, és a dir, en què la tija verbal es compon només de cosonants, pot haver-hi epentesi vocal. Aquesta última implica la inserció de a / a / o a / ɛ / dins de la tija, generalment només en els ítems de la persona I i II (per exemple, ვკლავ v-k'l-av "I kill" → მოვკ ლი mo- vk ' a l-i "mort"). [30]
  • L’epentesi consonant es refereix principalment a l’addició de / v / en la formació de la tija d’alguns verbs deaggectivals, quan la tija de l’adjectiu acaba en / a /, en / ɔ / i de vegades en / u / (per exemple, ბრმა brma "cec" → აბრმა ებს a-brma v -eb-s "persianes"). [31]
  • El síncope es produeix principalment en la declinació nominal i normalment inclou les vocals / a / i / ɛ /, quan va seguit d'una nasal o líquid (/ m /, / n /, / ɾ / i / l /). La veu cau amb l'addició d'alguns sufixos del cas o del sufix plural -eb (per exemple, მეგობარი megob r-el "amic" → მეგობრები megob Ø r-b-i "amics"). Hewitt fa la hipòtesi que aquest fenomen s’origina en una fase arcaica de la llengua, com a efecte d’un debilitament de la vocal relacionat amb la posició de l’accent. [32]
  • La dissimilació és / ɾ / → / l / i es refereix a diversos sufixos derivats com -ar o -ur . Normalment es produeix quan el / ɾ / està present a la tija (per exemple, იტალიური it'ali-ur-i "italià" vs. ქართუ kart-u l -i "georgià"). [33]
  • La metàtesi pot implicar les seqüències següents: (oclusiva o africada) - (/ m , n , ɾ o l /) - / v /; l'intercanvi es produeix entre la segona i la tercera consonant (per exemple, კ ვლk ' vl -a "matar" <* კ ლვk' l - v -a , o თ ვრ ამეტი t- vr a-met'- i "divuit "<* თ რვ ამეტი t rv 1 half'-i, de RVA რვა" vuit "). [34]

Prosòdia

Accent

L’ accent georgià és extremadament feble, no influeix en la qualitat de les vocals i no és mai distintiu. És tan feble que les normes sobre la seva ubicació exacta no són clares per als estudiosos; a continuació es descriu el comportament més freqüent. [35] [36]

  • Si la paraula té dues o tres síl·labes , l'accent recau sobre la primera (per exemple, გრძელი [ˈgɾd͡zɛli] "llarg").
  • Si la paraula té quatre síl·labes, l'accent recau sobre la primera (per exemple, მეგობარი [ˈmɛɡɔbaɾi] "amic") o la tercera última (per exemple, საქართველო [saˈkʰaɾtʰvɛɫɔ], però també sobre [ˈsakʰaɾtʰvɛɫɔ] "Geòrgia").
  • Si la paraula té cinc o més síl·labes, hi ha dos accents : un a la primera síl·laba i un a l'últim terç (per exemple, ენათმეცნიერება [ˌɛnatʰmɛt͡sʰniˈɛɾɛba] "lingüística").

En qualsevol cas, l’accent mai no recau sobre l’última síl·laba.

Entonació

El perfil d’ entonació de les frases declaratives és relativament pla i constant. [37] En els interrogatius, al contrari, varia bruscament en una síl·laba específica, segons dues modalitats principals. [38]

  • Les preguntes tancades (sí / no) tenen, en estreta successió, un augment i un descens del to de la veu a l’última síl·laba de la frase. La pronunciació es fa en dos temps, de manera que s’allarga la vocal que conté la síl·laba. Per exemple:
    მიდი ხარ ?
    [midi xáàɾ ]
    "Estas anant?"
  • En les preguntes introduïdes per un adjectiu, un pronom o un adverbi interrogatiu, la síl·laba tònica del verb té un to descendent, per exemple
    ასე ადრე რატომ მი დიხარ ქალაქში?
    [Asɛ adɾɛ ɾat'ɔm mi dixaɾ kʰaɫakʰʃi]
    "Per què aneu tan aviat a la ciutat?"
El mateix passa amb les preguntes sobre partícules interrogatives com ხომ [xɔm] "true?" (l'anomenada pregunta de l'etiqueta ), per exemple
ხომ მი დიხარ?
[Xɔm mi dixaɾ]
"Hi aneu, oi?"
Si, per contra, la pregunta presenta dues alternatives, el to descendent es produeix a la partícula negativa, per exemple
მიდიხარ თუ რა?
[midixaɾ tʰu à ɾa]
"Hi aneu o no?".

Gramàtica

Icona de la lupa mgx2.svg El mateix tema en detall: gramàtica georgiana .

Morfologia

  • El georgià és una llengua aglutinadora . Hi ha alguns prefixos i sufixos que s’uneixen per formar un verb. En alguns casos, hi pot haver fins a 8 morfemes diferents en un verb alhora. Un exemple el podem representar amb l' ajeshenebinat ("havíeu construït"). El verb es pot dividir en diferents parts: age-shen-eb-in-at . Aquí cada morfema contribueix al significat del temps o de la persona que realitza l’acció del verb.

Inflexió

  • El georgià té set casos per al nom:
nominatiu
ergatiu
datiu
genitiu
instrumental
adverbial
vocatiu

Una característica interessant del georgià és que, tot i que el subjecte d’una frase es troba generalment en el cas nominatiu i l’objecte en el cas acusatiu (o datiu), en moltes situacions es pot produir el contrari (això depèn principalment del caràcter del verb). Aquest fenomen s’anomena inversió .

A més, una construcció ergativa sovint és present en temps passat; en aquest cas el subjecte es troba en el cas ergatiu i l’objecte en el cas nominatiu. Això passa sobretot en el passat dels verbs transitius (però també, excepcionalment, en el present del verb "saber").

Sintaxi

  • El georgià és un llenguatge postposicional , és a dir, que les aposicions es col·loquen després dels substantius que modifiquen (en lloc d’abans que ells), com a sufixos o com a paraules separades. Moltes postposicions georgianes corresponen en significat a les italianes (anglès, francès, etc.). Cada postposició requereix que el nom modificat estigui en un cas específic (similar a les preposicions que contenen casos específics en moltes llengües indoeuropees com l' alemany , el llatí , el rus , etc.).
  • El georgià té una estructura fàstica principal subjecte-verb-objecte , però l’ordre de les paraules no és tan rígid com en algunes llengües germàniques , per exemple. Anglès. No tots els ordres de paraules són acceptables, però també és possible trobar-se amb l’estructura que consisteix en subjecte-objecte-verb . El georgià no té gènere gramatical ; els pronoms també són neutres de gènere i no hi ha articles . Per tant, per exemple, "convidat", "un convidat" o "el convidat" tenen el mateix valor. En les oracions de relatiu , però, és possible establir el significat de l’article específic mitjançant l’ús d’algunes partícules.

Lèxic

El georgià té un ric sistema de derivació de paraules . Afegint alguns prefixos i sufixos específics a una tija, se’n poden derivar molts substantius i adjectius. Per esempio, dalla radice - kart -, possono essere derivate le successive parole: kart veli (una persona georgiana), kart uli (la lingua georgiana) e sa kart velo (Georgia).

La maggior parte dei cognomi georgiani terminano in

- dze ("figlio") (Georgia occidentale)
- shvili ("bambino") ( Georgia orientale )
- ia (Georgia occidentale, Samegrelo )
- ani (Georgia occidentale, Svaneti )
- uri (Georgia orientale), ecc.

La desinenza - eli è una particella nobiliare, equivalente al francese de , al tedesco von o al polacco - ski . Almeno due cognomi georgiani di personaggi storici sono famosi all'estero: Eduard Shevardnadze e Stalin , il cui cognome era Dzhugashvili . Negli anni '90 , la squadra di calcio britannica del Manchester City ebbe un numero di giocatori georgiani che avevano il nome con queste desinenze, come Georgi Kinkladze , Murtazi Shelia, Kakhaber Tshkadadze e Mikhail Kavelashvili.

Il georgiano ha un sistema di numerazione vigesimale , ovvero basato sul numero 20, come il basco o il francese antico. Per esprimere un numero più grande di 20 e minore di 100, per primo viene stabilito il numero delle ventine e il numero rimanente viene sommato. Per esempio, il 93 viene scritto (in lettere) ოთხმოცდაცამეტი - otkh-m-ots-da-tsamet'i (quattro-volte-venti-e-tredici).

Storia

Magnifying glass icon mgx2.svg Lo stesso argomento in dettaglio: Letteratura georgiana .

Il georgiano condivide una lingua ancestrale comune con lo svan e il mingrelio / laz e si crede si sia separata da queste nel I millennio aC In base al grado di mutamento, i linguisti (per es. Klimov , T. Gamkrelidze, G. Machavariani) ipotizzano che la più antica separazione sia avvenuta nel II millennio aC o anche prima, dividendo lo svan dalle altre lingue. Il megrelio e laz si separarono dal georgiano grosso modo un migliaio di anni più tardi.

La più antica allusione alla lingua georgiana parlata può essere trovata in un passo del grammatico romano Marco Cornelio Frontone nel II secolo dC: Frontone immagina gli iberici che si rivolgono all'imperatore Marco Aurelio nella loro lingua incomprensibile. [39]

L'evoluzione del georgiano, per quanto concerne la lingua scritta, fu una conseguenza della conversione dell'élite georgiana al cristianesimo, nella metà del IV secolo. La nuova lingua letteraria venne costruita su un'infrastruttura culturale già ben definita, appropriandosi delle funzioni, convenzioni, e stato dell'aramaico, la lingua letteraria della Georgia pagana, e la nuova religione nazionale. [40] I primi testi georgiani sono iscrizioni e palinsesti risalenti al V secolo. Il georgiano ha una ricca tradizione letteraria. La più antica opera letteraria sopravvissuta in georgiano è il "Martirio della santa regina Shushanik " ( Tsamebay tsmindisa Shushanikisi, dedoplisa ) di Iakob Tsurtaveli , del V secolo dC Il poema epico nazionale georgiano, " Il cavaliere dalla pelle di leopardo " ( Vepkhistqaosani ), di Shota Rustaveli , risale al XII secolo.

La storia del georgiano può convenzionalmente essere divisa in:

  • Georgiano antico : V-VIII secolo
  • Georgiano classico antico: IX-XI secolo
  • Georgiano medio: XII-XVIII secolo
  • Georgiano moderno: XVIII-XXI secolo [40]

Sistema di scrittura

Magnifying glass icon mgx2.svg Lo stesso argomento in dettaglio: Alfabeti georgiani .

Il georgiano è stato scritto in una varietà di alfabeti nel corso della sua storia. Attualmente un alfabeto, mkhedruli ("militare") è quasi completamente dominante, mentre gli altri sono oggetto di interesse per gli studiosi, perché è necessario conoscerli per la consultazione di documenti storici.

Lo mkhedruli ha 33 lettere di uso comune, delle quali attualmente più di mezza dozzina sono obsolete. Le lettere dello mkhedruli corrispondono ai suoni della lingua georgiana.

Secondo i resoconti tradizionali scritti da Leonti Mroveli nell'XI secolo, il primo alfabeto georgiano venne creato dal primo re dell' Iberia caucasica (nota anche come Kartli ), Pharnavaz , nel III secolo aC Tuttavia, i primi esempi di quest'alfabeto, o la sua versione modificata, risalgono al V secolo dC Nel corso di molti secoli, l'alfabeto venne modernizzato. Ci sono adesso tre alfabeti georgiani completamente diversi, chiamati asomtavruli (lettere maiuscole), nuskhuri (lettere minuscole) e mkhedruli. I primi due sono utilizzati insieme come lettere maiuscole e minuscole, formando un singolo alfabeto usato dalla chiesa ortodossa georgiana e chiamato khutsuri (dei sacerdoti).

Nello mkhedruli, non ci sono forme separate per le lettere maiuscole. Tuttavia, talvolta, un effetto maiuscolo, chiamato mtavruli (titolo o intestazione), viene ottenuto graduando e posizionando le lettere ordinarie in modo che le loro dimensioni verticali siano tutte identiche rispetto alla linea di base. Questo modo di scrivere le lettere viene spesso utilizzato nelle pagine di intestazione, titoli di capitoli, iscrizioni monumentali e simili.

Esempi

Formazione delle parole

Il georgiano ha un sistema derivazionale della parola che permette la derivazione di nomi da radici verbali, sia con prefissi che con suffissi. Per esempio:

  • Dalla radice - ts'er - ("scrive-re"), sono derivate le parole ts'er ili ("lettera") e m ts'er ali ("scrittore").
  • Dalla radice - tsem - ("da-re"), è derivata la parola gada tsem a ("programma televisivo").
  • Dalla radice - tsda - ("prova-re"), è derivata la parola gamo tsd a ("esame").
  • Dalla radice - gav - ("rassomiglia-re"), sono derivate le parole ms gav si ("simile") e ms gav seba ("similarità").
  • Dalla radice - šen - ("conforma-re"), è derivata la parola šen oba ("edificio").
  • Dalla radice - tskh - ("cuoce-re al forno"), è derivata la parola nam tskh vari ("torta").
  • Dalla radice - tsiv - ("freddo"), è derivata la parola ma tsiv ari ("frigorifero").
  • Dalla radice - pr - ("vola-re"), sono derivate le parole tvitm pr inavi ("aeroplano") e a pr ena ("staccare").

È anche possibile derivare i verbi da sostantivi:

  • Dal sostantivo - omi - ("guerra"), è derivato il verbo om ob ("fare guerra").
  • Dal sostantivo - sadili - ("pranzo"), è derivato il verbo sadil ob ("pranzare").
  • Dal sostantivo - sauzme ("colazione"), è derivato il verbo ts'a sauzm eba ("fare uno spuntino"); il preverbo ts'a - in georgiano potrebbe aggiungere il significato di " gerundio + un poco ."
  • Dal sostantivo - sakhli - ("patria"), è derivato il verbo gada sakhl eba (la forma infinita del verbo "trasferire, muovere").

In modo similare, i verbi possono essere derivati dagli aggettivi:

  • Dall'aggettivo - ts'iteli - ("rosso"), è derivato il verbo ga ts'itl eba (la forma infinita sia di "arrossire" che "fare arrossire"). Questo tipo di derivazione può essere fatta con molti aggettivi in georgiano. Altri esempi possono essere:
  • Dall'aggettivo - brma ("cieco"), sono derivati i verbi da brma veba (la forma infinita sia di "diventare cieco" che "accecare qualcuno").
  • Dall'aggettivo - lamazi - ("bello"), è derivato il verbo ga lamaz eba (la forma infinita del verbo "diventare bello").

Numeri cardinali da 1 a 10

ერთი (ert'i) (uno), ორი (ori) (due), სამი (sami) (tre), ოთხი (ot'khi) (quattro), ხუთი (khut'i) (cinque), ექვსი (ek'vsi) (sei), შვიდი (shvidi) (sette), რვა (rva) (otto), ცხრა (ts'khra) (nove), ათი (at'i) (dieci).

Note

  1. ^ Shosted e Chikovani (2006) , p.255 .
  2. ^ Aronson (1990) , p.20 .
  3. ^ Il georgiano antico aveva anche l'uvulare aspirata / /, indicata dalla lettera ⟨ჴ⟩. Nella pronuncia standard tale fonema è stato assimilato completamente a / x / a partire dal XIV secolo ( Vogt (1971) , p.10 ).
  4. ^ Aronson (1990) , p.15 .
  5. ^ Hewitt (1995) , p.19 .
  6. ^ Ad esempio, l'aspirazione non viene riportata in Shosted e Chikovani (2006) , p.255 .
  7. ^ Shosted e Chikovani (2006) , pp.256-258 .
  8. ^ Robins e Waterson (1952) , citati in Hewitt (1995) , p.22 .
  9. ^ Aronson (1990) , p.16 .
  10. ^ Hewitt (1995) , pp.21-22 .
  11. ^ Hewitt (1995) , p.21 .
  12. ^ Aronson (1990) , p.17
  13. ^ Shosted e Chikovani (2006) , p.261 .
  14. ^ Hewitt (2005) , p.5 .
  15. ^ Aronson (1990) , pp.17-18 .
  16. ^ Shosted e Chikovani (2006) , p.261 .
  17. ^ a b Aronson (1990) , p.18 .
  18. ^ Shosted e Chikovani (2006) , p.262 .
  19. ^ Hewitt (1996) , p.6
  20. ^ a b Vogt (1958) , citato in Hewitt (1995) , pp.19-20 .
  21. ^ Hewitt (1995) , p.20 .
  22. ^ Aronson (1990) , p.15 .
  23. ^ Aronson (1990) , p.19 .
  24. ^ Hewitt (1995) , p.26 .
  25. ^ Hewitt (1995) , pp.22 e 25 .
  26. ^ a b Hewitt (1995) , p.21
  27. ^ Aronson (1990) , p.15
  28. ^ Vogt (1971) , p.11 .
  29. ^ Aronson e Kiziria (1999) , p.366 .
  30. ^ Hewitt (1995) , pp.23-24
  31. ^ Hewitt (1995) , p.22 .
  32. ^ Hewitt (1995) , p.29 .
  33. ^ Hewitt (1995) , p.25 .
  34. ^ Aronson (1990) , pp.27-28 .
  35. ^ Aronson (1990) , p.18 .
  36. ^ Hewitt (1995) , pp.28-28 .
  37. ^ Aronson (1990) , p.18-19 .
  38. ^ Hewitt (1995) , pp.29-30 .
  39. ^ ( EN ) Braund, David (1994), Georgia nell'antichità; una storia della Colchide e dell'Iberia Transcaucasica, 550 aC – 562 dC , p. 216. Oxford University Press , ISBN 0-19-814473-3
  40. ^ a b ( EN ) Tuite, Kevin , "Antico georgiano", pp. 145-6, in: Woodard, Roger D. (2008), Le lingue antiche dell'Asia Minore . Cambridge University Press , ISBN 0-521-68496-X

Bibliografia

Storia della lingua e alfabeto

  • ( KA ) Zaza Aleksidze, ep'ist'oleta ts'igni [Libro delle epistole] , Tbilisi, 1968.
  • ( KA ) K'orneli Danelia e Zurab Sarjveladze, kartuli p'aleograpia [Paleografia georgiana] , Tbilisi, 1997.
  • ( KA ) P'avle Ingoroq'va, kartuli damts'erlobis dzeglebi antik'uri khanisa [Iscrizioni georgiane dall'antichità], riassunto in ( RU ) ( PDF ), in ak'ad. n. maris sakhelobis enis, ist'oriisa da mat'erialuri k'ult'uris inst'it'ut'is (enimk'is) moambe [Bollettino dell'Istituto di lingua, storia e cultura materiale (ENIMK') "N. Marr"] , vol. 10, Tbilisi, 1941, pp. 411-427.
  • ( KA ) Ivane Javakhishvili, kartuli damts'erlobata-mtsodneoba anu p'aleograpia [Studio della scrittura georgiana ossia paleografia] , 2ª ed., Tbilisi, 1949.
  • ( KA ) Elene Mach'avariani, kartuli anbanis grapik'uli sapudzvlebi [Fondamenti grafici dell'alfabeto georgiano] , Tbilisi, 1982.
  • ( KA ) Ramaz P'at'aridze, kartuli asomtavruli [L'asomtavruli georgiano] , Tbilisi, 1980.
  • ( EN ) Glanville Price, An Encyclopedia of the Languages of Europe , Blackwell, 1998.
  • ( KA ) Grande scoperta (riguardo all'impresa dell'accademico Levan Chilashvili) , in k'viris p'alit'ra , Tbilisi, 21-27 aprile 2003.

Grammatiche e manuali

  • ( EN ) Howard I. Aronson, Georgian: A Reading Grammar. Corrected edition , Columbus, Ohio, Slavica Publishers, 1990.
  • ( EN ) Howard I. Aronson e Dodona Kiziria, Georgian: A Continuing Course , Slavica Publishers, 1999.
  • ( EN ) George Hewitt, Georgian: A Structural Reference Grammar , Amsterdam, John Benjamins, 1995.
  • ( EN ) George Hewitt, Georgian: A Learner's Grammar , 2ª ed., Routledge, 2005.
  • Luigi Mantovani, Piccola grammatica della lingua georgiana , Saronno, Edizioni Urban, 1997.
  • ( FR ) Hans Vogt, Grammaire de la langue géorgienne , Oslo, Universitetsforlaget, 1971.

Pubblicazioni scientifiche

  • ( EN ) Sun-Ah Jun, Chad Vicenik e Ingvar Lofstedt, Intonational Phonology of Georgian ( PDF ), in UCLA Working Papers in Phonetics , n. 106, 2007, pp. 41–57 (archiviato dall'url originale il 16 giugno 2012) .
  • ( EN ) Ryan K. Shosted e Vakhtang Chikovani, Standard Georgian ( PDF ), in Journal of the International Phonetic Association , vol. 36, n. 2, 2006, pp. 255–264, DOI : 10.1017/S0025100306002659 .
  • ( EN ) Robert H. Robins e Natalie Waterson, Notes on the Phonetics of the Georgian Word , in Bulletin of the School of Oriental and African Studies , vol. 14, n. 1, 1952, pp. 55-72.
  • ( FR ) Hans Vogt, Structure phonémique du géorgien. Étude sur le classement des phonèmes et des groupes de phonèmes , in Norsk Tidsskrift for Sprogvidenskap , vol. 18, 1958, pp. 5-90.

Dizionari

  • ( KA ) N. Tsertsvadze, C. Debiasi e T. Akhmeteli, it'aliur-kartuli leksik'oni, I-II [Dizionario italiano-georgiano, Vol. I-II] , Tbilisi, Casa Editrice "Oasisi", 1999 (Vol. I), 2004 (Vol. II).

Voci correlate

Altri progetti

Collegamenti esterni

Risorse per l'apprendimento:

-

Controllo di autorità Thesaurus BNCF 125 · LCCN ( EN ) sh85054242 · GND ( DE ) 4124679-2 · BNF ( FR ) cb11948076v (data) · NDL ( EN , JA ) 00562661