Selecció nacional de natació d'Itàlia

De la Viquipèdia, l'enciclopèdia lliure.
Saltar a la navegació Saltar a la cerca
Novella Calligaris , primera medallista italiana als Jocs Olímpics
Domenico Fioravanti guardonat al Quirinale per les medalles d'or a Sydney 2000
Domenico Fioravanti i Davide Rummolo a Sydney 2000 amb el comissari FIN , fiscal de l'Estat, Aurelio Vessichelli

La selecció nacional italiana de natació representa Itàlia en competicions internacionals de natació. La selecció d’esportistes és responsabilitat de la Federació Italiana de Natació i està regulada en funció dels temps de natació de la temporada actual i a criteri dels tècnics federals dels sectors de natació i natació de fons [1] [2] .

Història

La llegenda de la natació Emilio Polli, un dels primers grans campions de la història de l’esport italià modern

Els primers nedadors italians a participar en una important competició internacional van ser Paolo Bussetti i Fabio Mainoni als Jocs Olímpics de París del 1900 , mentre que el primer equip blau oficial va ser el que va participar a l’edició de Londres del 1908 . El 1926 Itàlia va participar en els primers campionats europeus de la història, a Budapest , i la primera autèntica generació de nedadors crearà llegendes que van fer la història de la natació com Emilio Polli que va a la final als 100 m (7è) i de nou a la final als 4 × 200 m lliures, cinquena amb Renato Bacigalupo , Gianni Patrignani i Bruno Parenzan . Emilio Polli serà aleshores el màxim atleta de la selecció italiana italiana als Jocs Olímpics de París del 1926, considerats els primers veritables Jocs Olímpics moderns i als Jocs Olímpics d’Amsterdam del 1928. La primera medalla internacional va provenir dels Campionats d’Europa gràcies a Giuseppe Perentin a l'edició de mestressa de casa de Bolonya 1927 , plata en els 1500 m lliures, mentre que per al primer èxit va caldre esperar a Paolo Pucci , guanyador dels 100 metres lliures el 1958 .

El 28 de gener de 1966 l’equip nacional va patir un greu dol: a l’anomenada tragèdia de Bremen , un accident aeri, set atletes i l’entrenador de la selecció blava, el guanyador de diverses medalles Paolo Costoli , van perdre la vida; la Copa Bremen , el campionat italià per equips, rep el seu nom.

Els primers podis olímpics italians van ser guanyats el 1972 per Novella Calligaris , la plata als 400 m lliures i el bronze als 800 m lliures i els 400 m medley; la nedadora de Pàdua es repeteix l'any següent en la primera edició del campionat del món, guanyant l'or als 800 i bronze als 400 i estils mixtos. Giorgio Lamberti va guanyar el primer campió del món d’or masculí a Perth el 1991 .
Els Jocs de la XXVII Olimpíada de Sydney van registrar resultats històrics per a la natació italiana, la delegació olímpica de la qual està encapçalada pel comissari extraordinari del CONI de la Federació Italiana de Natació, l’advocat de l’Estat Aurelio Vessichelli : resultats especialment significatius precisament perquè provenen del comissari de la Federació, a l'endemà els altres excel·lents resultats obtinguts a la 24a edició del Campionat d'Europa de natació de 1999 a Istanbul amb 12 medalles totals: el primer èxit als cinc cercles data del 17 de setembre del 2000 , quan Domenico Fioravanti conquereix el títol de 100 metres braça; tres dies després, el granot llombard es repeteix a la doble distància, el mateix dia en què Massimiliano Rosolino es converteix en campió olímpic dels 200 metres mixts; l'edició de Sydney 2000 va ser la millor actuació olímpica de la selecció italiana amb sis medalles totals, tres ors (Fioravanti, Fioravanti i Rosolino) una plata (Rosolino) i dos bronzes (Rosolino i Davide Rummolo )

En el camp femení, el primer títol olímpic el va guanyar Federica Pellegrini , or als 200 m lliures a Pequín 2008 .
En el fons, les competicions internacionals oficials se celebren des del 1989 . Itàlia va guanyar les seves primeres medalles als campionats mundials de Perth el 1991 i als partits europeus a casa a Terracina del mateix any. En el context continental, Itàlia és la nació amb més medalles amb 53 podis totals, dels quals 21 d’or. El 2012 Martina Grimaldi es converteix en la primera esquiadora de fons italiana a pujar al podi olímpic als 10 km dels Jocs de Londres [3] [4] .

Plantilla

Convocat per a la Copa del Món de Gwangju 2019 [5] .

Fons

Convocat per a la Copa del Món de Gwangju 2019 [6] .

Esportista Societat
Domenico Acerenza CC Nàpols
Arianna Bridi CS Army / RN Trento
Rachele Bruni CS Army / Aurelia Natació
Giulia Gabbrielleschi Nedadors de Pistoia
Marcello Guidi CC Nàpols
Alessio Occhipinti Club de rem Aniene
Gregorio Paltrinieri GS Fiamme Oro / Coopernuoto
Barbara Pozzobon GS Gold Flames
Simone Ruffini Club de rem Aniene
Mario Sanzullo GS Fiamme Oro Nàpols / CC Nàpols

Palmarès

Demostració Edicions Període Total Homes Dones Carreres mixtes
Or Plata Bronze Tot. Or Plata Bronze Tot. Or Plata Bronze Tot. Or Plata Bronze Tot.
Pictograma de natació.svg Nedo
jocs Olímpics 32 1896 - 2020 5 7 17 29 4 4 14 22 1 3 3 7 0 0 0 0
Copa del Món 18 1973 - 2019 18 19 25 62 9 13 18 40 9 6 7 22 0 0 0 0
Europeus 34 1926 - 2018 63 78 99 240 43 54 69 166 19 21 27 77 1 3 3 7
Campionats del Món en curs curt 14 1993 - 2018 6 25 19 50 4 18 12 34 2 7 6 15 0 0 1 1
Europeus en curs curt 24 1991 - 2019 68 68 75 211 49 49 45 143 17 18 28 63 2 1 2 5
Jocs Mediterranis 18 1951 -2018 198 154 128 480 102 90 69 261 96 64 59 219 no discuteixis
Jocs Olímpics de la Joventut 3 2010 - 2018 6 6 9 21 4 4 9 17 2 2 0 4 0 0 0 0
Copa del Món Juvenil 7 2006 - 2019 22 23 24 69 15 15 17 47 7 8 6 21 0 0 1 1
Joves europeus 45 1967 - 2019 124 154 154 432 80 85 77 242 42 69 74 185 2 0 3 5
Pictogram.svg de natació en aigües obertes Natació de fons
jocs Olímpics 4 2008 - 2020 0 1 2 3 0 0 1 1 0 1 1 2 no discuteixis
Campionats del món de natació / camp a través 19 1991 - 2019 16 17 21 54 5 8 9 22 7 7 8 22 4 2 4 10
Campionats europeus de natació / camp a través 17 1989 - 2020 29 19 27 75 12 10 15 37 12 8 12 32 5 1 0 6
Jocs Mediterranis 1 1997 1 2 1 4 0 1 1 2 1 1 0 2 no discuteixis

Nedo

jocs Olímpics

Edició Or Plata Bronze Total C [7]
França París 1900 0 0 0 0 2
Estats Units Sant Lluís 1908 - - - - 0
UK Londres 1908 0 0 0 0 4
Suècia Estocolm 1912 0 0 0 0 2
Bèlgica Anvers 1920 0 0 0 0 4
França París 1924 0 0 0 0 6
Països Baixos Amsterdam 1928 0 0 0 0 6
Estats Units Los Angeles, 1932 0 0 0 0 2
Alemanya Berlín 1936 - - - - 0
UK Londres, 1948 - - - - 0
Finlàndia Hèlsinki 1952 0 0 0 0 12
Austràlia Melbourne, 1956 0 0 0 0 8
Itàlia Roma 1960 0 0 0 0 24
Japó Tòquio 1964 0 0 0 0 17
Mèxic Ciutat de Mèxic 1968 0 0 0 0 10
Alemanya Munic, 1972 0 1 2 3 25
Canadà Mont-real 1976 0 0 0 0 13
Unió Soviètica Moscou 1980 0 0 0 0 13
Estats Units Los Angeles, 1984 0 0 0 0 26
Corea del Sud Seül 1988 0 0 1 1 21
Espanya Barcelona 1992 0 0 2 2 24
Estats Units Atlanta 1996 0 0 1 1 14
Austràlia Sydney 2000 3 1 2 6 21
Grècia Atenes 2004 0 1 1 2 29
Xina Pequín 2008 1 1 0 2 34
UK Londres 2012 0 0 0 0 33
Brasil Rio de Janeiro 2016 1 0 2 3 35
Japó Tòquio 2020 0 2 5 7 36
França París 2024
Estats Units Los Angeles 2028
No hi ha italians a la cursa.
Convocat: Paolo Bussetti , Fabio Mainoni .
No hi ha italians a la cursa.
Convocat: Davide Baiardo , Mario Massa , Oreste Muzzi , Amilcare Beretta .
Convocat: Davide Baiardo , Mario Massa .
Convocat: Agostino Frassinetti , Mario Massa , Gilio Bisagno , Antonio Quarantotto .
Convidats: Emilio Polli , Renato Bacigalupo , Emerico Biach , Luciano Trolli , Agostino Frassinetti , Gianni Patrignani .
Convidats: Emilio Polli , Antonio Conelli , Paolo Costoli , Gianni Gambi , Giuseppe Perentin , Sirio Banchelli .
Convocat: Paolo Costoli , Giuseppe Perentin .
No hi ha italians a la cursa.
No hi ha italians a la cursa.
Convidats: (masculí) Carlo Pedersoli , Alfonso Buonocore , Angelo Romani , Egidio Massaria , Giorgio Grilz , Gianni Paliaga , Costantino Dennerlein ; (femení) Maria Nardi , Fides Benini , Eva Belaise , Romana Calligaris , Carla Campregher .
Convidats: (masculí) Paolo Pucci , Carlo Pedersoli , Angelo Romani , Fritz Dennerlein , Paolo Galletti , Guido Elmi , Giorgio Perondini ; (femení) Elena Zennaro .
Convidats: (masculí) Ezio Della Savia , Giorgio Perondini , Paolo Galletti , Massimo Rosi , Giuseppe Avellone , Gilberto Elsa , Roberto Lazzari , Pierpaolo Spangaro , Fritz Dennerlein , Giampiero Fossati , Bruno Bianchi , Angelo Romani ; (femení) Paola Saini , Maria Cristina Pacifici , Welleda Veschi , Arlette Faidiga , Daniela Serpilli , Elena Zennaro , Luciana Marcellini , Anna Beneck , Anna Maria Cecchi , Daniela Beneck , Rosanna Contardo , Sandra Valle .
Convidats: (masculí) Pietro Boscaini , Bruno Bianchi , Sergio De Gregorio , Giovanni Orlando , Pierpaolo Spangaro , Cesare Caramelli , Gian Corrado Gross , Chiaffredo Rora , Ezio Della Savia , Giampiero Fossati , Antonello Rastrelli ; (femení) Daniela Beneck , Paola Saini , Mara Sacchi , Anna Maria Cecchi , Maria Cristina Pacifici , Paola Zunini .
Convidats: (masculí) Pietro Boscaini , Michele D'Oppido , Franco Del Campo , Franco Chino , Antonio Attanasio , Angelo Tozzi , Giampiero Fossati , Massimo Sacchi ; (femení) Maria Strumolo , Novella Calligaris .
Plata Plata: Novella Calligaris , 400 metres lliures.
Bronze Bronze: Novella Calligaris , 800 metres lliures i 400 metres mixtes.
Convocat: (masculí) Roberto Pangaro , Arnaldo Cinquetti , Riccardo Targetti , Vincenzo Finocchiaro , Sergio Irredento , Massimo Nistri , Edmondo Mingione , Michele Di Pietro , Angelo Tozzi , Gaetano Carboni , Lorenzo Marugo , Mauro Calligaris , Paolo Barelli , Marcello Guarducci , Alberto Castagnetti , Sandro Grassi ; (femení) Laura Podestà , Novella Calligaris , Federica Stabilini , Patrizia Miserini , Donatella Talpo , Patrizia Lanfredini , Laura Gorgerino , Alessandra Finesso , Antonella Valentini .
Convocat: (masculí) Marcello Guarducci , Roberto Pangaro , Paolo Revelli , Enrico Bisso , Giorgio Lalle , Paolo Barelli , Riccardo Urbani ; (femení) Laura Bortolotti , Giuditta Pandini , Antonella Roncelli , Iris Corniani , Donatella Schiavon , Elisabetta Dessy .
Convocat: (masculí) Raffaele Franceschi , Paolo Revelli , Fabrizio Rampazzo , Giovanni Franceschi , Andrea Ceccarini , Federico Silvestri ; (femení) Monica Vallarin , Roberta Felotti , Manuela Carosi , Laura Foralosso , Monica Bonon , Sabrina Seminatore , Cinzia Savi Scarponi .
Convocat: (masculí) Fabrizio Rampazzo , Marco Colombo , Marco Dell'Uomo , Paolo Revelli , Stefano Grandi , Paolo Falchini , Fabrizio Bortolon , Raffaele Avagnano , Gianni Minervini , Marco Del Prete , Giovanni Franceschi , Maurizio Sofa , Marcello Guarducci , Raffaele Franceschi , Metello Savino ; (femení) Silvia Persi , Grazia Colombo , Carla Lasi , Monica Olmi , Manuela Carosi , Carlotta Tagnin , Manuela Dalla Valle , Laura Belotti , Roberta Lanzarotti , Cristina Quintarelli , Roberta Felotti .
Bronze Bronze: Stefano Battistelli , 400 m barrejat.
Convidats: (masculí) Roberto Gleria , Giorgio Lamberti , Luca Pellegrini , Stefano Battistelli , Valerio Giambalvo , Gianni Minervini , Leonardo Michelotti , Luca Sacchi , Roberto Cassio , Fabrizio Rampazzo , Andrea Ceccarini , Massimo Trevisan ; (femení) Silvia Persi , Manuela Melchiorri , Manuela Carosi , Lorenza Vigarani , Manuela Dalla Valle , Annalisa Nisiro , Ilaria Tocchini , Emanuela Viola , Roberta Felotti .
Bronze Bronze: Stefano Battistelli , 200 m enrere; Luca Sacchi , 400m mixt.
Convocat: (masculí) René Gusperti , Giorgio Lamberti , Roberto Gleria , Massimo Trevisan , Piermaria Siciliano , Emanuele Merisi , Stefano Battistelli , Luca Bianchin , Gianni Minervini , Andrea Cecchi , Francesco Postiglione , Leonardo Michelotti , Marco Braida , Luca Sacchi , Emanuele Idini ; (femení) Cristina Chiuso , Ilaria Sciorelli , Manuela Melchiorri , Lorenza Vigarani , Lara Bianconi , Francesca Salvalajo , Manuela Dalla Valle , Elena Donati , Ilaria Tocchini .
Bronze Bronze: Emanuele Merisi , 200 m enrere.
Convidats: (masculí) René Gusperti , Massimiliano Rosolino , Piermaria Siciliano , Emiliano Brembilla , Marco Formentini , Emanuele Merisi , Mirko Mazzari , Andrea Oriana , Luca Sacchi , Emanuele Idini ; (femení) Cecilia Vianini , Lorenza Vigarani , Manuela Dalla Valle , Ilaria Tocchini .
Or Or: Domenico Fioravanti , 100 i 200 m braça; Massimiliano Rosolino , 200 m barrejat.
Plata Plata: Massimiliano Rosolino , 400 metres lliures.
Bronze Bronze: Massimiliano Rosolino , 200 m lliures; Davide Rummolo , 200 m braça.
Convidats: (masculí) Lorenzo Vismara , Massimiliano Rosolino , Emiliano Brembilla , Christian Minotti , Emanuele Merisi , Mirko Mazzari , Domenico Fioravanti , Davide Rummolo , Massimiliano Eroli , Alessio Boggiatto , Klaus Lanzarini , Simone Cercato , Mauro Gallo , Andrea Beccari , Matteo Pelliciari ; (femení) Cristina Chiuso , Sara Parise , Sara Goffi , Federica Biscia , Cecilia Vianini , Luisa Striani .
Plata Plata: Federica Pellegrini , 200 metres lliures.
Bronze Bronze: Brembilla , Rosolino , Cercato , Magnini , Cappellazzo , Pelliciari , 4x200 m lliures.
Convidats: (masculí) Andrea Beccari , Alessio Boggiatto , Paolo Bossini , Emiliano Brembilla , Alessandro Calvi , Federico Cappellazzo , Simone Cercato , Loris Facci , Christian Galenda , Filippo Magnini , Luca Marin , Emanuele Merisi , Christian Minotti , Mattia Nalesso , Matteo Pelliciari , Massimiliano Rosolino , Michele Download , Giacomo Vassanelli , Lorenzo Vismara ; (femení) Chiara Boggiatto , Alessandra Cappa , Paola Cavallino , Cristina Chiuso , Alessia Filippi , Ambra Best , Sara Parise , Federica Pellegrini , Francesca Segat , Cecilia Vianini .
Or Or: Federica Pellegrini , 200 metres lliures.
Plata Plata: Alessia Filippi , 800 metres lliures.
Convocat: (masculí) Mattia Aversa , Niccolò Beni , Marco Belotti , Alessio Boggiatto , Paolo Bossini , Emiliano Brembilla , Alessandro Calvi , Nicola Cassio , Federico Colbertaldo , Mirco Di Tora , Damiano Lestingi , Loris Facci , Christian Galenda , Filippo Magnini , Luca Marin , Mattia Nalesso , Matteo Pelliciari , Samuel Pizzetti , Massimiliano Rosolino , Michele Santucci , Alessandro Terrin , Federico Turrini ; (femení) Romina Armellini , Ilaria Bianchi , Alice Carpanese , Paola Cavallino , Cristina Chiuso , Erika Ferraioli , Alessia Filippi , Roberta Panara , Federica Pellegrini , Maria Laura Simonetto , Renata Spagnolo , Flavia Zoccari .
Convidats: (masculí) Marco Belotti , Gabriele Detti , Alex Di Giorgio , Mirco Di Tora , Luca Dotto , Riccardo Maestri , Gianluca Maglia , Filippo Magnini , Luca Marin , Marco Orsi , Gregorio Paltrinieri , Mattia Pesce , Samuel Pizzetti , Sebastiano Ranfagni , Matteo Rivolta , Andrea Rolla , Michele Santucci , Fabio Scozzoli , Federico Turrini ; (femminile) Arianna Barbieri , Ilaria Bianchi , Chiara Boggiatto , Erica Buratto , Diletta Carli , Erika Ferraioli , Alessia Filippi , Elena Gemo , Michela Guzzetti , Laura Letrari , Alice Mizzau , Alice Nesti , Federica Pellegrini , Stefania Pirozzi .
Oro Oro: Gregorio Paltrinieri , 1500 m stile libero.
Bronzo Bronzo: Gabriele Detti , 400 e 1500 m stile libero.
Convocati: (maschile) Marco Belotti , Federico Bocchia , Piero Codia , Alex Di Giorgio , Gabriele Detti , Luca Dotto , Andrea Mitchell D'Arrigo , Luca Leonardi , Filippo Magnini , Luca Marin , Marco Orsi , Gregorio Paltrinieri , Luca Pizzini , Matteo Rivolta , Simone Sabbioni , Michele Santucci , Andrea Toniato , Federico Turrini ; (femminile) Ilaria Bianchi , Diletta Carli , Martina Carraro , Arianna Castiglioni , Martina De Memme , Silvia Di Pietro , Erika Ferraioli , Sara Franceschi , Chiara Masini Luccetti , Alice Mizzau , Margherita Panziera , Federica Pellegrini , Aglaia Pezzato , Stefania Pirozzi , Alessia Polieri , Luisa Trombetti , Carlotta Zofkova .
Argento Argento: Gregorio Paltrinieri , 800 m stile libero; Miressi - Ceccon - Zazzeri - Frigo . 4x100 m stile libero.
Bronzo Bronzo: Federico Burdisso , 200 m farfalla; Nicolò Martinenghi , 100 m rana; Ceccon - Martinenghi - Burdisso - Miressi , 4x100 m mista; Simona Quadarella , 800 m stile libero.
Convocati: (maschile) Domenico Acerenza , Stefano Ballo , Federico Burdisso , Giacomo Carini , Thomas Ceccon , Matteo Ciampi , Santo Condorelli , Gabriele Detti , Marco De Tullio , Stefano Di Cola , Manuel Frigo , Nicolò Martinenghi , Pier Andrea Matteazzi , Filippo Megli , Alessandro Miressi , Gregorio Paltrinieri , Alberto Razzetti , Matteo Restivo , Simone Sabbioni , Federico Poggio , Lorenzo Zazzeri ; (femminile) Ilaria Bianchi , Martina Rita Caramignoli , Martina Carraro , Arianna Castiglioni , Ilaria Cusinato , Elena Di Liddo , Francesca Fangio , Sara Franceschi , Anna Chiara Mascolo , Margherita Panziera , Federica Pellegrini , Benedetta Pilato , Stefania Pirozzi , Simona Quadarella , Giulia Vetrano .

Campionati mondiali

Edizione Oro Argento Bronzo Totale C [8]
Jugoslavia Belgrado 1973 1 0 2 3 21
Colombia Cali 1975 0 0 1 1 22
Germania Ovest Berlino Ovest 1978 0 0 0 0 19
Ecuador Guayaquil 1982 0 0 1 1 20
Spagna Madrid 1986 0 2 0 2 18
Australia Perth 1991 1 1 4 6 19
Italia Roma 1994 0 0 1 1 19
Australia Perth 1998 0 2 0 2 18
Giappone Fukuoka 2001 2 2 2 6 22
Spagna Barcellona 2003 0 0 1 1 25
Canada Montréal 2005 1 2 0 3 28
Australia Melbourne 2007 1 1 4 6 29
Italia Roma 2009 3 0 1 4 48
Cina Shanghai 2011 2 3 0 5 28
Spagna Barcellona 2013 0 1 1 2 31
Russia Kazan 2015 1 3 1 5 37
Ungheria Budapest 2017 3 0 3 6 27
Corea del Sud Gwangju 2019 3 2 3 8 32
Giappone Fukuoka 2022
Qatar Doha 2023
Russia Kazan 2025
Ungheria Budapest 2027
Oro Oro: Novella Calligaris , 800 m stile libero.
Bronzo Bronzo: Novella Calligaris , 400 m stile libero e 400 m misti.
Convocati: (maschile) Roberto Pangaro , Marcello Guarducci , Arnaldo Cinquetti , Massimo Nistri , Giorgio Lalle , Angelo Tozzi , Lorenzo Marugo , Alberto Castagnetti , Paolo Barelli ; (femminile) Laura Podestà , Federica Stabilini , Novella Calligaris , Manuela De Angelis , Antonella Roncelli , Patrizia Torrisi , Paola Morozzi , Donatella Talpo , Marina Corsi , Antonella Valentini , Laura Gorgerino , Patrizia Lanfredini .
Bronzo Bronzo: Pangaro - Barelli - Zei - Guarducci , 4x100 m stile libero.
Convocati: (maschile) Marcello Guarducci , Roberto Pangaro , Sergio Affronte , Lapo Cianchi , Enrico Bisso , Giorgio Lalle , Paolo Barelli , Alessandro Griffith , Lorenzo Marugo , Claudio Zei , Paolo Revelli , Paolo Sinigaglia , Massimo Ugolini ; (femminile) Laura Bortolotti , Giuditta Pandini , Antonella Roncelli , Paola Cesari , Iris Corniani , Donatella Schiavon , Cinzia Rampazzo , Paola Morozzi , Cristina Grugni .
Convocati: (maschile) Marcello Guarducci , Paolo Revelli , Giorgio Quadri , Daniele Cerabino , Giorgio Lalle , Riccardo Urbani , Raffaele Franceschi , Paolo Sinigaglia , Fabio Rampelli , Stefano Biricolti ; (femminile) Roberta Felotti , Tiziana Bertolani , Manuela Dalla Valle , Monica Corò , Cinzia Savi Scarponi , Cristina Quintarelli , Cinzia Rampazzo , Carol Galimberti , Paola Biagini .
Bronzo Bronzo: Giovanni Franceschi , 200 m misti.
Convocati: (maschile) Fabrizio Rampazzo , Marcello Guarducci , Marco Dell'Uomo , Federico Silvestri , Andrea Calabria , Paolo Falchini , Raffaele Avagnano , Paolo Revelli , Giovanni Franceschi , Maurizio Divano , Andrea Ceccarini , Raffaele Franceschi , Metello Savino ; (femminile) Silvia Persi , Carla Lasi , Manuela Carosi , Simona Brighetti , Manuela Dalla Valle , Cinzia Savi Scarponi , Roberta Felotti .
Argento Argento: Stefano Battistelli , 1500 m stile libero; Gianni Minervini , 100 m rana.
Convocati: (maschile) Giovanni Franceschi , Fabrizio Rampazzo , Giorgio Lamberti , Massimo Trevisan , Alessandro Ciucci , Stefano Battistelli , Roberto Cassio , Gianni Minervini , Lorenzo Carbonari , Marco Del Prete , Maurizio Divano ; (femminile) Silvia Persi , Tanya Vannini , Lorenza Vigarani , Manuela Dalla Valle , Ilaria Tocchini , Monica Olmi , Roberta Felotti .
Oro Oro: Giorgio Lamberti , 200 m stile libero.
Argento Argento: Stefano Battistelli , 200 m dorso.
Bronzo Bronzo: Giorgio Lamberti , 100 m stile libero; Gianni Minervini , 100 m rana; Stefano Battistelli , 400 m misti; Idini - Gleria - Battistelli - Lamberti , 4x200 m stile libero.
Convocati: (maschile) Giorgio Lamberti , Roberto Gleria , Emanuele Idini , Stefano Battistelli , Luca Bianchin , Gianni Minervini , Andrea Cecchi , Francesco Postiglione , Leonardo Michelotti , Marco Braida , Luca Sacchi , Bruno Zorzan ; (femminile) Silvia Persi , Ilaria Sciorelli , Manuela Melchiorri , Francesca Ferrarini , Lorenza Vigarani , Manuela Dalla Valle , Ilaria Tocchini .
Bronzo Bronzo: Lorenza Vigarani , 200 m dorso.
Convocati: (maschile) René Gusperti , Massimo Trevisan , Emanuele Idini , Piermaria Siciliano , Alessandro Berti , Marco Formentini , Emanuele Merisi , Stefano Battistelli , Andrea Cecchi , Fabio Farabegoli , Luis Laera , Andrea Oriana , Luca Sacchi ; (femminile) Cecilia Vianini , Caterina Borgato , Lorenza Vigarani , Francesca Salvalajo , Manuela Dalla Valle , Ilaria Tocchini .
Argento Argento: Massimiliano Rosolino , 200 m stile libero; Emiliano Brembilla , 1500 m stile libero.
Convocati: (maschile) Lorenzo Vismara , Massimiliano Rosolino , Emiliano Brembilla , Marco Formentini , Emanuele Merisi , Stefano Battistelli , Domenico Fioravanti , Massimiliano Eroli , Mauro Gallo , Alessandro Bacchi , Simone Cercato , Moreno Gallina , André Gusperti ; (femminile) Manuela Dalla Valle , Luisa Striani , Karina Vanni , Viviana Susin , Cecilia Vianini .
Oro Oro: Massimiliano Rosolino , 200 m misti; Alessio Boggiatto , 400 m misti.
Argento Argento: Domenico Fioravanti , 100 m rana; Brembilla - Pelliciari - Beccari - Rosolino , 4x200 m sile libero.
Bronzo Bronzo: Domenico Fioravanti , 50 m rana; Emiliano Brembilla , 400 m stile libero.
Convocati: (maschile) Lorenzo Vismara , Simone Cercato , Emiliano Brembilla , Massimiliano Rosolino , Andrea Righi , Christian Minotti , Emanuele Merisi , Domenico Fioravanti , Davide Rummolo , Christian Galenda , Alessio Boggiatto , Klaus Lanzarini , Matteo Pelliciari , Andrea Beccari , Federico Cappellazzo ; (femminile) Cecilia Vianini , Luisa Striani , Fabiana Susini , Alessandra Cappa , Roberta Crescentini , Sara Parise , Cristina Chiuso .
Bronzo Bronzo: Massimiliano Rosolino , 200 m misti.
Convocati: (maschile) Alessio Boggiatto , Emiliano Brembilla , Michele Scarica , Massimiliano Rosolino , Christian Minotti , Domenico Fioravanti , Alessandro Terrin , Filippo Magnini , Federico Cappellazzo , Matteo Pelliciari , Davide Rummolo , Christian Galenda , Lorenzo Vismara , Mattia Nalesso , Klaus Lanzarini ; (femminile): Roberta Crescentini , Sara Farina , Sara Parise , Francesca Segat , Cecilia Vianini , Luisa Striani , Veronica Massari , Cristina Chiuso , Federica Pellegrini , Alessandra Cappa .
Oro Oro: Filippo Magnini , 100 m stile libero.
Argento Argento: Luca Marin , 400 m misti; Federica Pellegrini , 200 m stile libero.
Convocati: (maschile) David Berbotto , Alessio Boggiatto , Paolo Bossini , Emiliano Brembilla , Alessandro Calvi , Loris Facci , Christian Galenda , Filippo Magnini , Luca Marin , Luca Pasteris , Matteo Pelliciari , Massimiliano Rosolino , Michele Scarica , Alessandro Terrin , Lorenzo Vismara ; (femminile) Chiara Boggiatto , Cristina Chiuso , Martina Cuppone , Alessia Filippi , Elena Gemo , Caterina Giacchetti , Ambra Migliori , Elisa Pasini , Federica Pellegrini , Simona Ricciardi , Francesca Segat , Renata Spagnolo , Flavia Zoccari .
Oro Oro: Filippo Magnini , 100 m stile libero.
Argento Argento: Rosolino - Calvi - Galenda - Magnini , 4x100 m stile libero.
Bronzo Bronzo: Federico Colbertaldo , 800 m stile libero; Loris Facci , 200 m rana; Luca Marin , 400 m misti; Federica Pellegrini , 200 m stile libero.
Convocati: (maschile) Alessio Boggiatto , Paolo Bossini , Andrea Busato , Alessandro Calvi , Nicola Cassio , Federico Colbertaldo , Loris Facci , Christian Galenda , Edoardo Giorgetti , Rudy Goldin , Damiano Lestingi , Filippo Magnini , Luca Marin , Massimiliano Rosolino , Alessandro Terrin , Francesco Vespe , Lorenzo Vismara ; (femminile) Chiara Boggiatto , Cristina Chiuso , Alessia Filippi , Elena Gemo , Caterina Giacchetti , Wendy Lancellotti , Elisa Pasini , Roberta Panara , Federica Pellegrini , Francesca Segat , Renata Spagnolo , Flavia Zoccari .
Oro Oro: Federica Pellegrini , 200 me 400 m stile libero; Alessia Filippi , 1500 m stile libero.
Bronzo Bronzo: Alessia Filippi , 800 m stile libero.
Convocati: (maschile) Marco Belotti , Damiano Lestingi , Alessio Boggiatto , Emiliano Brembilla , Gianluca Maglia , Alessandro Calvi , Filippo Magnini , Enrico Catalano , Luca Marin , Federico Colbertaldo , Mattia Nalesso , Marco Orsi , Mattia Pesce , Samuel Pizzetti , Luca Pizzini , Sebastiano Ranfagni , Mirco Di Tora , Massimiliano Rosolino , Francesco Donin , Paolo Facchinelli , Cesare Sciocchetti , Loris Facci , Christian Galenda , Edoardo Giorgetti , Alessandro Terrin , Francesco Vespe ; (femminile) Ilaria Bianchi , Chiara Boggiatto , Erica Buratto , Martina Rita Caramignoli , Alice Carpanese , Martina Carraro , Cristina Chiuso , Valentina De Nardi , Silvia Di Pietro , Alessia Filippi , Elena Gemo , Caterina Giacchetti , Laura Letrari , Valentina Lucconi , Cristina Maccagnola , Roberta Panara , Federica Pellegrini , Ilaria Scarcella , Francesca Segat , Renata Spagnolo , Gigliola Tecchio , Flavia Zoccari .
Oro Oro: Federica Pellegrini , 200 me 400 m stile libero.
Argento Argento: Fabio Scozzoli , 50 me 100 m rana; Luca Dotto , 50 m stile libero.
Convocati: (maschile) Marco Belotti , Lorenzo Benatti , Federico Colbertaldo , Mirco Di Tora , Luca Dotto , Luca Leonardi , Gianluca Maglia , Filippo Magnini , Luca Marin , Marco Orsi , Gregorio Paltrinieri , Mattia Pesce , Samuel Pizzetti , Sebastiano Ranfagni , Michele Santucci , Fabio Scozzoli , Federico Turrini ; (femminile) Ilaria Bianchi , Chiara Boggiatto , Martina Rita Caramignoli , Elena Gemo , Chiara Masini Luccetti , Alice Mizzau , Alice Nesti , Federica Pellegrini , Stefania Pirozzi , Alessia Polieri , Renata Spagnolo .
Argento Argento: Federica Pellegrini , 200 m stile libero.
Bronzo Bronzo: Gregorio Paltrinieri , 1500 m stile libero.
Convocati: (maschile) Marco Belotti , Piero Codia , Gabriele Detti , Alex Di Giorgio , Mirco Di Tora , Luca Dotto , Luca Leonardi , Damiano Lestingi , Filippo Magnini , Luca Marin , Marco Orsi , Gregorio Paltrinieri , Francesco Pavone , Mattia Pesce , Samuel Pizzetti , Luca Pizzini , Matteo Rivolta , Michele Santucci , Fabio Scozzoli , Federico Turrini ; (femminile) Ilaria Bianchi , Martina Rita Caramignoli , Diletta Carli , Martina De Memme , Silvia Di Pietro , Erika Ferraioli , Lisa Fissneider , Michela Guzzetti , Alice Mizzau , Federica Pellegrini , Stefania Pirozzi .
Oro Oro: Gregorio Paltrinieri , 1500 m stile libero.
Argento Argento: ; Gregorio Paltrinieri , 800 m stile libero; Federica Pellegrini , 200 m stile libero; Mizzau - Musso - Masini Luccetti - Pellegrini , 4x200 m stile libero femminili.
Bronzo Bronzo: Dotto - Orsi - Santucci - Magnini , 4x100 m stile libero.
Convocati: (maschile) Lorenzo Antonelli , Marco Belotti , Christopher Ciccarese , Piero Codia , Andrea Mitchell D'Arrigo , Luca Dotto , Damiano Lestingi , Gianluca Maglia , Filippo Magnini , Luca Mencarini , Marco Orsi , Gregorio Paltrinieri , Francesco Pavone , Luca Pizzini , Matteo Rivolta , Simone Sabbioni , Michele Santucci , Andrea Toniato , Federico Turrini ; (femminile) Ilaria Bianchi , Martina Rita Caramignoli , Diletta Carli , Martina Carraro , Arianna Castiglioni , Elena Di Liddo , Silvia Di Pietro , Erika Ferraioli , Elena Gemo , Laura Letrari , Chiara Masini Luccetti , Alice Mizzau , Erika Musso , Margherita Panziera , Federica Pellegrini , Alessia Polieri , Aurora Ponselé , Ilaria Scarcella .
Oro Oro: Gregorio Paltrinieri , 1500 m stile libero; Federica Pellegrini , 200 m stile libero; Gabriele Detti , 800 m stile libero.
Bronzo Bronzo: Gabriele Detti , 400 m stile libero; Simona Quadarella , 1500 m stile libero; Gregorio Paltrinieri , 800 m stile libero.
Convocati: (maschile) Giacomo Carini , Piero Codia , Gabriele Detti , Luca Dotto , Filippo Magnini , Nicolò Martinenghi , Filippo Megli , Matteo Milli , Alessandro Miressi , Gregorio Paltrinieri , Luca Pizzini , Matteo Restivo , Fabio Scozzoli , Federico Turrini , Ivano Vendrame ; (femminile) Ilaria Bianchi , Giorgia Biondani , Martina Carraro , Arianna Castiglioni , Silvia Di Pietro , Erika Ferraioli , Annachiara Mascolo , Alice Mizzau , Margherita Panziera , Federica Pellegrini , Stefania Pirozzi , Simona Quadarella .
Oro Oro: Gregorio Paltrinieri , 800 m stile libero; Federica Pellegrini , 200 m stile libero; Simona Quadarella , 1500 m stile libero.
Argento Argento: Simona Quadarella , 800 m stile libero; Benedetta Pilato , 50 m rana.
Bronzo Bronzo: Gregorio Paltrinieri , 1500 m stile libero; Gabriele Detti , 400 m stile libero; Martina Carraro , 100 m rana.
Convocati: (maschile) Domenico Acerenza , Stefano Ballo , Alessandro Bori , Federico Burdisso , Thomas Ceccon , Matteo Ciampi , Piero Codia , Santo Condorelli , Marco De Tullio , Gabriele Detti , Stefano Di Cola , Luca Dotto , Manuel Frigo , Nicolò Martinenghi , Filippo Megli , Alessandro Miressi , Gregorio Paltrinieri , Luca Pizzini , Matteo Restivo , Simone Sabbioni , Fabio Scozzoli ; (femminile) Ilaria Bianchi , Martina Carraro , Arianna Castiglioni , Ilaria Cusinato , Elena Di Liddo , Giulia Gabbrielleschi , Margherita Panziera , Federica Pellegrini , Benedetta Pilato , Simona Quadarella , Silvia Scalia .

Campionati europei

Edizione Oro Argento Bronzo Totale C [9]
Ungheria Budapest 1926 0 0 0 0 5
Italia Bologna 1927 0 1 0 1 11
Francia Parigi 1931 0 1 3 4 8
Germania Magdeburgo 1934 0 2 2 4 5
Regno Unito Londra 1938 0 0 0 0 1
Monaco Montecarlo 1947 0 0 0 0 18
Austria Vienna 1950 0 0 0 0 12
Italia Torino 1954 0 1 0 1 15
Ungheria Budapest 1958 1 2 2 5 18
Germania Est Lipsia 1962 0 0 0 0 23
Paesi Bassi Utrecht 1966 0 0 0 0 28
Spagna Barcellona 1970 0 0 1 1 16
Austria Vienna 1974 0 1 1 2 24
Svezia Jönköping 1977 0 2 2 4 22
Jugoslavia Spalato 1981 0 1 1 2 37
Italia Roma 1983 2 0 3 5 33
Bulgaria Sofia 1985 0 0 1 1 36
Francia Strasburgo 1987 0 3 1 4 23
Germania Bonn 1989 4 1 5 10 26
Grecia Atene 1991 1 2 7 10 28
Regno Unito Sheffield 1993 0 1 1 2 20
Austria Vienna 1995 0 1 2 3 19
Spagna Siviglia 1997 2 3 0 5 27
Turchia Istanbul 1999 1 3 2 6 25
Finlandia Helsinki 2000 5 5 1 11 31
Germania Berlino 2002 4 5 2 11 36
Spagna Madrid 2004 5 2 7 14 34
Ungheria Budapest 2006 5 6 4 15 42
Paesi Bassi Eindhoven 2008 4 5 5 14 41
Ungheria Budapest 2010 2 0 4 6 38
Ungheria Debrecen 2012 6 8 4 18 46
Germania Berlino 2014 5 1 9 15 42
Regno Unito Londra 2016 5 7 5 17 47
Regno Unito Glasgow 2018 6 5 11 22 45
Ungheria Budapest 2020 5 9 13 27 47
Italia Roma 2022
Russia Kazan 2024
Convocati: Emilio Polli , Renato Bacigalupo , Gianni Patrignani , Bruno Parenzan , Antonio Conelli .
Argento Argento: Giuseppe Perentin , 1500 m stile libero.
Convocati: (maschile) Emilio Polli , Renato Bacigalupo , Giuseppe Perentin , Sante Omero , Ernesto Manzoni , Luciano Trolli , Ettore De Barbieri , Antonio Conelli ; (femminile) Maria Bravin , Nerina Bravin , Caterina Hollstein .
Argento Argento: Giuseppe Perentin , 1500 m stile libero.
Bronzo Bronzo: Paolo Costoli , 400 me 1500 m stile libero; Conelli - Banchelli - Baldo - Costoli , 4x200 m stile libero.
Convocati: Dino Cappellini , Sirio Banchelli , Paolo Costoli , Ettore Baldo , Nino Perentin , Sante Omero , Walter Facchinetti , Antonio Conelli .
Argento Argento: Paolo Costoli , 400 me 1500 m stile libero.
Bronzo Bronzo: Giacomo Signori , 400 m stile libero; Costa - Giunta - Costoli - Signori , 4x200 m stile libero.
Convocati: Massimo Costa , Sirio Banchelli , Paolo Costoli , Giacomo Signori , Guido Giunta .
Convocati: Paolo Costoli .
Convocati: (maschile) Massimo Costa , Celio Brunelleschi , Gaetano Malena , Vittorio Manetti , Giancarlo Paulon , Egidio Massaria , Edoardo Bergamo , Carlo Bertetti , Pietro Venturini , Riccardo Vittori ; (femminile) Romana Calligaris , Mirella Santoro , Rosetta Giurco , Carla Campregher , Roma Mengaziol , Sara Scipioni , Adalgisa Kuschnig , Giulia Figari .
Convocati: (maschile) Carlo Pedersoli , Alfonso Buonocore , Egidio Massaria , Giorgio Grilz , Vito Gasparini , Vittorio Manetti , Celio Brunelleschi ; (femminile) Dragusa Finc Gamacchio , Romana Calligaris , Wilma Francoletti , Eva Belaise , Fides Benini .
Argento Argento: Angelo Romani , 400 m stile libero.
Convocati: (maschile) Angelo Romani , Gianni Paliaga , Egidio Massaria , Claudio Lombardi , Giorgio Grilz , Guido Elmi , Fritz Dennerlein , Elio Crovetto , Silvano Quercioli , Roberto Lazzari ; (femminile) Maria Nardi , Carla Campregher Manazzon , Nucci Solari , Marisa Felici , Marcella Visciani .
Oro Oro: Paolo Pucci , 100 m stile libero.
Argento Argento: Roberto Lazzari , 200 m rana; Dennerlein - Galletti - Romani - Pucci , 4x200 m stile libero.
Bronzo Bronzo: Paolo Galletti , 400 m stile libero; Elsa - Lazzari - Dennerlein - Pucci , 4x100 m mista.
Convocati: (maschile) Paolo Pucci , Giorgio Perondini , Paolo Galletti , Gilberto Elsa , Roberto Lazzari , Franco Masperi , Costantino Dennerlein , Angelo Romani , Fritz Dennerlein , Bruno Bianchi ; (femminile) Sandra Valle , Giovanna Martinelli , Welleda Veschi , Arlette Faidiga , Elena Zennaro , Paola Saini , Anna Beneck , Rita Androsoni .
Convocati: (maschile) Massimo Borracci , Pier Paolo Spangaro , Giovanni Orlando , Sergio De Gregorio , Christian Schollmeier , Roberto Lazzari , Sergio Contrada , Antonello Rastrelli , Giampiero Fossati , Massimo Rosi , Francesco Spinola , Ezio Della Savia , Franco Soliani , Chiaffredo Rora ; (femminile) Paola Saini , Daniela Beneck , Gisella Costoli , Luciana Massenzi , Luciana Marcellini , Anna Beneck , Anna Maria Cecchi , Violetta Passagnoli , Maria Cristina Pacifici .
Convocati: (maschile) Massimo Borracci , Pietro Boscaini , Giampiero La Monica , Riccardo Siniscalco , Pierpaolo Spangaro , Ezio Della Savia , Franco Chino , Maurizio Giovannini , Gian Corrado Gross , Giampiero Fossati , Antonio Attanasio , Antonio D'Oppido , Francesco Spinola , Massimo Vassallo , Roberto Pangaro , Alfredo Frattini ; (femminile) Daniela Beneck , Mara Sacchi , Elisabetta Noventa , Luciana Dapretto , Laura Schiezzari , Anna Maria Cecchi , Daniela Tomassini , Rossella Foresio , Renata Berti , Marisa Muzio , Maria Strumolo , Loredana Bosio .
Bronzo Bronzo: Novella Calligaris , 800 m stile libero.
Convocati: (maschile) Fabrizio Nardini , Roberto Pangaro , Sandro Grassi , Roberto Chimisso , Mauro Calligaris , Massimo Nistri , Michele D'Oppido , Angelo Tozzi , Giampiero La Monica ; (femminile) Novella Calligaris , Marta Palmieri , Franca Maltagliati , Claudia Giacometti , Patrizia Pasetti , Maria Strumolo , Laura Podestà .
Argento Argento: Novella Calligaris , 800 m stile libero.
Bronzo Bronzo: Novella Calligaris , 400 m stile libero.
Convocati: (maschile) Roberto Pangaro , Marcello Guarducci , Lorenzo Marugo , Francesco Marcucci , Lapo Cianchi , Massimo Nistri , Giancarlo Mauro , Gilberto Giberti , Giorgio Lalle , Paolo Barelli , Paolo Martinetto ; (femminile) Laura Bortolotti , Laura Gorgerino , Novella Calligaris , Giuditta Pandini , Cristina Stuttgard , Antonella Roncelli , Paola Morozzi , Donatella Talpo , Marina Corsi , Viviana Dantini , Patrizia Lanfredini , Elisabetta Dessy .
Argento Argento: Giorgio Lalle , 100 m rana; Pangaro - Revelli - Sinigaglia - Guarducci , 4x100 m stile libero.
Bronzo Bronzo: Marcello Guarducci , 100 me 200 m stile libero.
Convocati: (maschile) Marcello Guarducci , Roberto Pangaro , Paolo Revelli , Giorgio Quadri , Enrico Bisso , Stefano Bellon , Giorgio Lalle , Carlo Rossato , Alessandro Griffith , Paolo Sinigaglia , Raffaele Franceschi ; (femminile) Cinzia Savi Scarponi , Paola Cesari , Tiziana Bertolani , Iris Corniani , Donatella Schiavon , Cinzia Rampazzo , Cristina Quintarelli , Cristina Ponteprimo , Paola Biagini , Silvia Blosi , Carol Galimberti .
Argento Argento: Giovanni Franceschi , 200 m misti.
Bronzo Bronzo: Giovanni Franceschi , 400 m misti.
Convocati: (maschile) Marcello Guarducci , Fabrizio Rampazzo , Paolo Revelli , Raffaele Franceschi , Andrea Ceccarini , Metello Savino , Giorgio Quadri , Andrea Calabria , Renato Paparella , Luca Pellegrini , Marco Colombo , Paolo Falchini , Raffaele Avagnano , Carlo Travaini , Cesare Fabbri , Fabio Bernardi , Marco Tornatore , Giovanni Franceschi , Maurizio Divano , Ivan Gritti ; (femminile) Silvia Persi , Monica Vallarin , Elaine Bocchini , Carla Lasi , Maria Grazia Pandini , Manuela Carosi , Laura Foralosso , Daniela Ferrini , Sabrina Seminatore , Roberta Lazzari , Laura Belotti , Cinzia Savi Scarponi , Cristina Quintarelli , Barbara Marangoni , Laura Filosini , Elena Prato , Cristina Ponteprimo .
Oro Oro: Giovanni Franceschi , 200 me 400 m misti.
Bronzo Bronzo: Paolo Revelli , 200 m farfalla; Revelli - Guarducci - Franceschi - Rampazzo , 4x200 m stile libero; Cinzia Savi Scarponi , 100 m farfalla.
Convocati: (maschile) Fabrizio Rampazzo , Marcello Guarducci , Marco Dell'Uomo , Roberto Bianconi , Renato Paparella , Fabrizio Bortolon , Andrea Santi , Paolo Falchini , Raffaele Avagnano , Piero Tenderini , Cesare Fabbri , Paolo Revelli , Giulio Sartorio , Giovanni Franceschi , Maurizio Divano , Andrea Ceccarini , Metello Savino , Stefano Corradi ; (femminile) Silvia Persi , Grazia Colombo , Carla Lasi , Tanya Vannini , Manuela Carosi , Cristiana Paris , Sabrina Seminatore , Manuela Dalla Valle , Simona Brighetti , Alessandra Zambruno , Cinzia Savi Scarponi , Monica Magni , Monica Olmi , Roberta Felotti , Laura Montalbetti .
Bronzo Bronzo: Marini - Minervini - Rampazzo - Ceccarini , 4x100 m mista.
Convocati: (maschile) Andrea Ceccarini , Fabrizio Rampazzo , Marco Colombo , Stefano Grandi , Luca Pellegrini , Mauro Marini , Fabrizio Bortolon , Paolo Falchini , Gianni Minervini , Lorenzo Carbonari , Marco Del Prete , Marco Tornatore , Marco Benedetti , Giovanni Franceschi , Maurizio Divano , Raffaele Franceschi , Marco Dell'Uomo , Metello Savino ; (femminile) Silvia Persi , Lucia Vigliano , Tanya Vannini , Roberta Felotti , Carla Lasi , Monica Olmi , Manuela Carosi , Lorenza Vigarani , Yolanda van der Straten , Manuela Dalla Valle , Simona Brighetti , Ilaria Tocchini , Monica Magni , Roberta Lanzarotti , Ilaria Pilli , Ivana Curzi , Laura Montalbetti , Grazia Colombo .
Argento Argento: Giorgio Lamberti , 200 m stile libero; Manuela Dalla Valle , 100 m rana; Vigarani - Dalla Valle - Tocchini - Persi , 4x100 m mista.
Bronzo Bronzo: Gianni Minervini , 100 m rana.
Convocati: (maschile) Giovanni Franceschi , Giorgio Lamberti , Fabrizio Rampazzo , Massimo Trevisan , Stefano Battistelli , Gianni Minervini , Lorenzo Carbonari , Andrea Cecchi , Luca Sacchi , Lorenzo Benucci , Valerio Giambalvo ; (femminile) Silvia Persi , Tanya Vannini , Orietta Patron , Manuela Melchiorri , Lorenza Vigarani , Manuela Carosi , Laura Savarino , Manuela Dalla Valle , Rossella Pescatori , Ilaria Tocchini , Roberta Felotti , Francesca Cambrini .
Oro Oro: Giorgio Lamberti , 100 me 200 m stile libero; Stefano Battistelli , 200 m dorso; Trevisan - Gleria - Lamberti - Battistelli , 4x200 m stile libero.
Argento Argento: Vigarani - Dalla Valle - Carosi - Persi , 4x100 m mista.
Bronzo Bronzo: Stefano Battistelli , 400 m misti; Battistelli - Minervini - Braida - Lamberti , 4x100 m mista; Manuela Melchiorri , 400 m stile libero; Manuela Dalla Valle , 100 m rana.
Convocati: (maschile) Antonio Consiglio , Giorgio Lamberti , Roberto Gleria , Massimo Trevisan , Massimiliano Bensi , Emanuele Merisi , Stefano Battistelli , Gianni Minervini , Massimiliano Cagelli , Francesco Postiglione , Marco Braida , Filippo Scaramelli , Luca Sacchi , Alessandro Ciucci , Emanuele Idini ; (femminile) Silvia Persi , Orietta Patron , Manuela Melchiorri , Cristina Sossi , Lorenza Vigarani , Manuela Dalla Valle , Annalisa Nisiro , Manuela Carosi , Francesca Cambrini , Roberta Felotti , Tanya Vannini .
Oro Oro: Luca Sacchi , 400 m misti.
Argento Argento: Giorgio Lamberti , 200 m stile libero; Idini - Gleria - Battistelli - Lamberti , 4x200 m stile libero.
Bronzo Bronzo: Giorgio Lamberti , 100 me 400 m stile libero; Cristina Sossi , 400 me 800 m stile libero; Luca Sacchi , 200 m misti; Roberto Gleria , 200 m stile libero; Gianni Minervini , 100 m rana.
Convocati: (maschile) René Gusperti , Roberto Gleria , Giorgio Lamberti , Piermaria Siciliano , Emanuele Merisi , Stefano Battistelli , Gianni Minervini , Andrea Cecchi , Francesco Postiglione , Leonardo Michelotti , Marco Braida , Andrea Palloni , Luca Sacchi , Emanuele Idini , Simone Dini , Bruno Zorzan ; (femminile) Cristina Chiuso , Viviana Susin , Ilaria Sciorelli , Alessandra Pennati , Tanya Vannini , Cristina Sossi , Manuela Melchiorri , Lorenza Vigarani , Manuela Dalla Valle , Annalisa Nisiro , Cecilia Vianini , Nadia Pautasso .
Argento Argento: Lorenza Vigarani , 200 m dorso.
Bronzo Bronzo: Emanuele Merisi , 200 m dorso.
Convocati: (maschile) René Gusperti , Massimo Trevisan , Emanuele Idini , Piermaria Siciliano , Massimiliano Bensi , Emanuele Merisi , Luca Bianchin , Stefano Battistelli , Andrea Cecchi , Luis Laera , Bruno Zorzan ; (femminile) Cecilia Vianini , Cecilia Vallorini , Caterina Borgato , Lorenza Vigarani , Francesca Salvalajo , Manuela Dalla Valle , Elena Donati , Ilaria Tocchini , Lara Bianconi .
Argento Argento: Ilaria Tocchini , 100 m farfalla.
Bronzo Bronzo: Luca Sacchi , 400 m misti; Rosolino - Siciliano - Merisi - Idini , 4x200 m stile libero.
Convocati: (maschile) René Gusperti , Piermaria Siciliano , Emanuele Idini , Alessandro Berti , Marco Formentini , Mirko Mazzari , Emanuele Merisi , Stefano Battistelli , Domenico Fioravanti , Luis Laera , Andrea Oriana , Luca Sacchi , Massimiliano Rosolino ; (femminile) Viviana Susin , Lorenza Vigarani , Manuela Dalla Valle , Natascia Manzotti , Ilaria Tocchini , Francesca Bissoli .
Oro Oro: Emiliano Brembilla , 400 me 1500 m stile libero.
Argento Argento: Massimiliano Rosolino , 200 me 400 m stile libero; Emanuele Merisi , 200 m dorso.
Convocati: (maschile) René Gusperti , Lorenzo Vismara , Massimiliano Rosolino , Emiliano Brembilla , Marco Formentini , Emanuele Merisi , Stefano Battistelli , Domenico Fioravanti , Massimiliano Eroli , Alessandro Bacchi , Marco De Simone , Emanuele Idini , Paolo Ghiglione , Luis Laera ; (femminile) Viviana Susin , Cristina Chiuso , Anna Simoni , Francesca Bissoli , Laura Porchianello , Manuela Dalla Valle , Federica Biscia , Ilaria Tocchini , Francesca Bugamelli , Paola Cavallino , Cecilia Vianini , Luisa Striani , Caterina Borgato .
Oro Oro: Domenico Fioravanti , 100 m rana.
Argento Argento: Lorenzo Vismara , 50 m stile libero; Emiliano Brembilla , 400 m stile libero; Massimiliano Rosolino , 200 m misti.
Bronzo Bronzo: Massimiliano Rosolino , 200 m stile libero; Emanuele Merisi , 200 m dorso.
Convocati: (maschile) Lorenzo Vismara , René Gusperti , Mauro Gallo , Massimiliano Rosolino , Andrea Beccari , Emiliano Brembilla , Andrea Righi , Fabio Venturini , Emanuele Merisi , Mirko Mazzari , Domenico Fioravanti , Davide Rummolo , Luca Belfiore , Dino Urgias , Alessio Boggiatto , Simone Cercato , Klaus Lanzarini , Federico Cappellazzo ; (femminile) Cristina Chiuso , Lara Consolandi , Sarà Parise , Cecilia Vianini , Alessandra Cappa , Karina Chaillou , Luisa Striani .
Oro Oro: Massimiliano Rosolino , 200 m stile libero e 200 m misti; Emiliano Brembilla , 400 m stile libero; Domenico Fioravanti , 100 m rana; Rosolino - Pelliciari - Cercato - Brembilla , 4x200 m stile libero.
Argento Argento: Emiliano Brembilla , 1500 m stile libero; Emanuele Merisi , 200 m dorso; Domenico Fioravanti , 200 m rana; Striani - Parise - Vianini - Chiuso , 4x100 m stile libero; Striani - Vianini - Parise - Goffi , 4x200 m stile libero.
Bronzo Bronzo: Lorenzo Vismara , 50 m stile libero.
Convocati: (maschile) Lorenzo Vismara , Mauro Gallo , Massimiliano Rosolino , Andrea Beccari , Emiliano Brembilla , Christian Minotti , Luis Laera , Emanuele Merisi , Mirko Mazzari , Domenico Fioravanti , Davide Rummolo , Luca Belfiore , Dino Urgias , Massimiliano Eroli , Andrea Oriana , Alessio Boggiatto , Simone Cercato , Klaus Lanzarini , Matteo Pelliciari , Federico Cappellazzo , Pier Giorgio De Felice ; (femminile) Cristina Chiuso , Sara Parise , Luisa Striani , Sara Goffi , Simona Ricciardi , Roberta Crescentini , Federica Biscia , Cecilia Vianini , Giorgia Mancin , Elena Carcarino .
Oro Oro: Emiliano Brembilla , 400 m stile libero; Davide Rummolo , 200 m rana; Alessio Boggiatto , 400 m misti; Brembilla - Pelliciari - Cappellazzo - Rosolino , 4x200 m stile libero.
Argento Argento: Lorenzo Vismara , 50 m stile libero; Emiliano Brembilla , 200 m stile libero; Massimiliano Rosolino , 400 m stile libero; Christian Minotti , 1500 m stile libero; Alessio Boggiatto , 200 m misti.
Bronzo Bronzo: Massimiliano Rosolino , 200 m stile libero; Vismara - Galenda - Scarica - Cercato , 4x100 m stile libero.
Convocati: (maschile) Lorenzo Vismara , Michele Scarica , Emiliano Brembilla , Massimiliano Rosolino , Christian Minotti , Luis Laera , Emanuele Merisi , Davide Cassol , Michele Vancini , Davide Rummolo , Christian Galenda , Massimiliano Eroli , Alessio Boggiatto , Simone Cercato , Pietro Deriu , Andrea Beccari , Matteo Pelliciari , Federico Cappellazzo ; (femminile) Cristina Chiuso , Lara Consolandi , Cecilia Vianini , Luisa Striani , Anna Simoni , Simona Ricciardi , Alessandra Cappa , Federica Barsanti , Roberta Crescentini , Roberta Panara , Sarà Farina , Chiara Boggiatto , Francesca Segat , Cristina Maccagnola , Sarà Parise , Federica Biscia , Veronica Massari , Sara Goffi .
Oro Oro: Filippo Magnini , 100 m stile libero; Emiliano Brembilla , 400 m stile libero; Paolo Bossini , 200 m rana; Vismara - Galenda - Vassanelli - Magnini , 4x100 m stile libero; Brembilla - Pelliciari - Rosolino - Magnini , 4x200 m stile libero.
Argento Argento: Luca Marin , 400 m misti; Paola Cavallino , 200 m farfalla.
Bronzo Bronzo: Massimiliano Rosolino , 200 m stile libero e 200 m misti; Lorenzo Vismara , 50 m stile libero; Christian Galenda , 100 m stile libero; Filippo Magnini , 200 m stile libero; Alessio Boggiatto , 400 m misti; Alessandra Cappa , 50 m dorso.
Convocati: (maschile) Andrea Beccari , Alessio Boggiatto , Paolo Bossini , Emiliano Brembilla , Simone Cercato , Alessandro Calvi , Federico Cappellazzo , Simone Ercoli , Loris Facci , Christian Galenda , Filippo Magnini , Luca Marin , Christian Minotti , Mattia Nalesso , Matteo Pelliciari , Massimiliano Rosolino , Michele Scarica , Giacomo Vassanelli , Paolo Villa , Lorenzo Vismara ; (femminile) Chiara Boggiatto , Alessandra Cappa , Cristina Chiuso , Paola Cavallino , Roberta Ioppi , Alessia Filippi , Cristina Maccagnola , Silvia Pagliarini , Sara Parise , Federica Pellegrini , Simona Ricciardi , Francesca Segat , Luisa Striani , Cecilia Vianini .
Oro Oro: Filippo Magnini , 100 m stile libero; Alessandro Terrin , 50 m rana; Calvi - Galenda - Vismara - Magnini , 4x100 m stile libero; Rosolino - Berbotto - Cassio - Magnini , 4x200 m stile libero; Alessia Filippi , 400 m misti.
Argento Argento: Massimiliano Rosolino , 200 me 400 m stile libero; Paolo Bossini , 200 m rana; Alessio Boggiatto , 200 m misti; Luca Marin , 400 m misti; Francesca Segat , 200 m farfalla.
Bronzo Bronzo: Filippo Magnini , 200 m stile libero; Alessio Boggiatto , 400 m misti; Caterina Giacchetti , 200 m farfalla; Alessia Filippi , 200 m misti.
Convocati: (maschile) Mattia Aversa , David Berbotto , Alessio Boggiatto , Paolo Bossini , Emiliano Brembilla , Andrea Busato , Alessandro Calvi , Nicola Cassio , Enrico Catalano , Federico Colbertaldo , Loris Facci , Nicola Febbraro , Christian Galenda , Mauro Gallo , Rudy Goldin , Filippo Magnini , Luca Marin , Mattia Nalesso , Massimiliano Rosolino , Alessandro Terrin , Leonardo Tumiotto , Giacomo Vassanelli , Francesco Vespe , Lorenzo Vismara ; (femminile) Chiara Boggiatto , Cristina Chiuso , Valentina De Nardi , Alessia Filippi , Margherita Ganz , Elena Gemo , Caterina Giacchetti , Roberta Ioppi , Cristina Maccagnola , Ambra Migliori , Roberta Panara , Elisa Pasini , Federica Pellegrini , Simona Ricciardi , Francesca Segat , Renata Spagnolo , Livia Travaglini , Flavia Zoccari .
Oro Oro: Alessia Filippi , 800 m stile libero e 400 m misti; Federica Pellegrini , 400 m stile libero; Brembilla - Rosolino - Cassio - Magnini , 4x200 m stile libero.
Argento Argento: Massimiliano Rosolino , 400 m stile libero; Samuel Pizzetti , 800 m stile libero; Luca Marin , 400 m misti; Rosolino - Calvi - Galenda - Magnini , 4x100 m stile libero; Ferraioli - Pellegrini - Simonetto - Chiuso , 4x100 m stile libero.
Bronzo Bronzo: Filippo Magnini , 100 m stile libero; Massimiliano Rosolino , 200 m stile libero; Alessandro Terrin , 50 m rana; Carpanese - Pellegrini - Filippi - Spagnolo , 4x200 m stile libero.
Convocati: (maschile) Marco Belotti , Alessio Boggiatto , Paolo Bossini , Emiliano Brembilla , Alessandro Calvi , Nicola Cassio , Enrico Catalano , Federico Colbertaldo , Michele Cosentino , Mirco Di Tora , Loris Facci , Nicola Febbraro , Christian Galenda , Damiano Lestingi , Filippo Magnini , Luca Marin , Mattia Nalesso , Matteo Pelliciari , Samuel Pizzetti , Massimiliano Rosolino , Diego Statuti , Alessandro Terrin , Paolo Villa ; (femminile) Romina Armellini , Chiara Boggiatto , Rachele Bruni , Alice Carpanese , Cristina Chiuso , Irene De Biasi , Erika Ferraioli , Alessia Filippi , Silvia Florio , Elena Gemo , Caterina Giacchetti , Cristina Maccagnola , Roberta Panara , Federica Pellegrini , Francesca Segat , Maria Laura Simonetto , Renata Spagnolo , Flavia Zoccari .
Oro Oro: Fabio Scozzoli , 50 m rana; Federica Pellegrini , 200 m stile libero.
Bronzo Bronzo: Samuel Pizzetti , 800 me 1500 m stile libero; Fabio Scozzoli , 100 m rana; Federica Pellegrini , 800 m stile libero.
Convocati: (maschile) Marco Belotti , Niccolò Beni , Emiliano Brembilla , Andrea Busato , Federico Colbertaldo , Luca Angelo Dioli , Mirco Di Tora , Luca Dotto , Christian Galenda , Edoardo Giorgetti , Luca Leonardi , Damiano Lestingi , Gianluca Maglia , Filippo Magnini , Luca Marin , Mattia Nalesso , Marco Orsi , Stefano Mauro Pizzamiglio , Samuel Pizzetti , Luca Pizzini , Sebastiano Ranfagni , Cesare Sciocchetti , Fabio Scozzoli , Lucio Spadaro , Alessandro Terrin , Andrea Toniato , Federico Turrini ; (femminile) Chiara Boggiatto , Giorgia Consiglio , Silvia Di Pietro , Erika Ferraioli , Alessia Filippi , Elena Gemo , Caterina Giacchetti , Michela Guzzetti , Chiara Masini Luccetti , Federica Pellegrini , Francesca Segat .
Oro Oro: Filippo Magnini , 100 m stile libero; Gregorio Paltrinieri , 1500 m stile libero; Fabio Scozzoli , 100 m rana; Di Tora - Scozzoli - Rivolta - Magnini , 4x100 m mista; Federica Pellegrini , 200 m stile libero; Mizzau - Nesti - Carli - Pellegrini , 4x200 m stile libero.
Argento Argento: Arianna Barbieri , 50 me 100 m dorso; Gregorio Paltrinieri , 800 m stile libero; Mirco Di Tora , 50 m dorso; Fabio Scozzoli , 50 m rana; Rolla - Orsi - Santucci - Magnini , 4x100 m stile libero; Maglia - Maestri - Pizzetti - Magnini , 4x200 m stile libero; Barbieri - Boggiatto - Bianchi - Mizzau , 4x100 m mista.
Bronzo Bronzo: Samuel Pizzetti , 400 m stile libero; Mattia Pesce , 100 m rana; Matteo Rivolta , 100 m farfalla; Mizzau - Pellegrini - Buratto - Ferraioli , 4x100 m stile libero.
Convocati: (maschile) Marco Belotti , Flavio Bizzarri , Piero Codia , Federico Colbertaldo , Gabriele Detti , Alex Di Giorgio , Luca Angelo Dioli , Mirco Di Tora , Luca Leonardi , Riccardo Maestri , Gianluca Maglia , Filippo Magnini , Luca Marin , Matteo Milli , Marco Orsi , Gregorio Paltrinieri , Francesco Pavone , Mattia Pesce , Stefano Mauro Pizzamiglio , Rocco Potenza , Sebastiano Ranfagni , Matteo Rivolta , Andrea Rolla , Michele Santucci , Fabio Scozzoli , Lucio Spadaro , Federico Turrini ; (femminile) Arianna Barbieri , Ilaria Bianchi , Chiara Boggiatto , Erica Buratto , Diletta Carli , Martina De Memme , Elena Di Liddo , Silvia Di Pietro , Erika Ferraioli , Alessia Filippi , Lisa Fissneider , Elena Gemo , Martina Grimaldi , Alice Mizzau , Alice Nesti , Federica Pellegrini , Stefania Pirozzi , Alessia Polieri , Carlotta Zofkova .
Oro Oro: Gregorio Paltrinieri , 800 me 1500 m stile libero; Federica Pellegrini , 200 m stile libero; Mizzau - Pirozzi - Masini Luccetti - Pellegrini , 4x200 m stile libero; Dotto - Leonardi - Ferraioli - Galizi , 4x100 m mista a stile libero.
Argento Argento: Andrea Mitchell D'Arrigo , 400 m stile libero.
Bronzo Bronzo: Luca Leonardi , 100 m stile libero; Gabriele Detti , 800 me 1500 m stile libero; Federico Turrini , 400 m misti; Dotto - Orsi - Leonardi - Magnini , 4x100 m stile libero; Martina Rita Caramignoli , 1500 m stile libero; Arianna Castiglioni , 100 m rana; Ilaria Bianchi , 100 m farfalla; Mizzau - Ferraioli - Galizi - Pellegrini , 4x100 m stile libero.
Convocati: (maschile) Marco Belotti , Niccolò Bonacchi , Christopher Ciccarese , Piero Codia , Andrea Mitchell D'Arrigo , Gabriele Detti , Luca Dotto , Luca Leonardi , Damiano Lestingi , Filippo Magnini , Luca Mencarini , Marco Orsi , Gregorio Paltrinieri , Francesco Pavone , Matteo Pelizzari , Mattia Pesce , Stefano Mauro Pizzamiglio , Samuel Pizzetti , Luca Pizzini , Matteo Rivolta , Andrea Toniato , Federico Turrini ; (femminile) Arianna Barbieri , Ilaria Bianchi , Martina Rita Caramignoli , Diletta Carli , Arianna Castiglioni , Elisa Celli , Giulia De Ascentis , Elena Di Liddo , Silvia Di Pietro , Erika Ferraioli , Lisa Fissneider , Giada Galizi , Elena Gemo , Chiara Masini Luccetti , Alice Mizzau , Federica Pellegrini , Stefania Pirozzi , Alessia Polieri , Aurora Ponselé , Carlotta Zofkova .
Oro Oro: Luca Dotto , 100 m stile libero; Gabriele Detti , 400 m stile libero; Gregorio Paltrinieri , 800 me 1500 m stile libero; Federica Pellegrini , 200 m stile libero.
Argento Argento: Gabriele Detti , 800 me 1500 m stile libero; Dotto - Leonardi - Boffa - Magnini , 4x100 m stile libero; Di Pietro - Ferraioli - Pezzato - Pellegrini , 4x100 m stile libero; Zofkova - Carraro - Bianchi - Ferraioli , 4x100 m mista; Magnini - Dotto - Ferraioli - Pellegrini , 4x100 m mista a stile libero; Sabbioni - Carraro - Codia - Pellegrini , 4x100 m mista mista.
Bronzo Bronzo: Simone Sabbioni , 100 m dorso; Luca Pizzini , 200 m rana; Federico Turrini , 400 m misti; D'Arrigo - Magnini - Dotto - Detti , 4x200 m stile libero; Ilaria Bianchi , 100 m farfalla.
Convocati: (maschile) Federico Bocchia , Jonathan Boffa , Giacomo Carini , Christopher Ciccarese , Piero Codia , Andrea Mitchell D'Arrigo , Gabriele Detti , Luca Dotto , Giuseppe Guttuso , Luca Leonardi , Filippo Magnini , Luca Marin , Filippo Megli , Luca Mencarini , Marco Orsi , Gregorio Paltrinieri , Luca Pizzini , Matteo Rivolta , Simone Sabbioni , Fabio Scozzoli , Andrea Toniato , Federico Turrini ; (femminile) Ilaria Bianchi , Diletta Carli , Martina Carraro , Arianna Castiglioni , Ilaria Cusinato , Martina De Memme , Silvia Di Pietro , Francesca Fangio , Erika Ferraioli , Lisa Fissneider , Sara Franceschi , Elena Gemo , Laura Letrari , Alice Mizzau , Erika Musso , Margherita Panziera , Federica Pellegrini , Aglaia Pezzato , Alessia Polieri , Stefania Pirozzi , Simona Quadarella , Ilaria Scarcella , Carlotta Toni , Luisa Trombetti , Carlotta Zofkova .
Oro Oro: Alessandro Miressi , 100 m stile libero; Piero Codia , 100 m farfalla; Simona Quadarella , 400, 800 e 1500 m stile libero; Margherita Panziera , 200 m dorso.
Argento Argento: Gregorio Paltrinieri , 800 m stile libero; Fabio Scozzoli , 50 m rana; Dotto - Vendrame - Zazzeri - Miressi , 4x100 m stile libero; Ilaria Cusinato , 200 e 400 m misti.
Bronzo Bronzo: Andrea Vergani , 50 m stile libero; Gregorio Paltrinieri , 1500 m stile libero; Matteo Restivo , 200 m dorso; Luca Pizzini , 200 m rana; Federico Burdisso , 200 m farfalla; Proietti Colonna - Megli - Ciampi - Zuin , 4x200 m stile libero; Carlotta Zofkova , 100 m dorso; Arianna Castiglioni , 50 e 100 m rana; Elena Di Liddo , 100 m farfalla; Panziera - Scozzoli - Di Liddo - Miressi , 4x100 mista mista.
Convocati: (maschile) Domenico Acerenza , Federico Burdisso , Thomas Ceccon , Matteo Ciampi , Piero Codia , Stefano Di Cola , Luca Dotto , Filippo Megli , Luca Mencarini , Alessandro Miressi , Gregorio Paltrinieri , Alessandro Pinzuti , Luca Pizzini , Alessio Proietti Colonna , Matteo Restivo , Matteo Rivolta , Simone Sabbioni , Fabio Scozzoli , Federico Turrini , Ivano Vendrame , Andrea Vergani , Lorenzo Zazzeri , Mattia Zuin ; (femminile) Ilaria Bianchi , Martina Carraro , Arianna Castiglioni , Ilaria Cusinato , Martina De Memme , Elena Di Liddo , Francesca Fangio , Erika Ferraioli , Sara Franceschi , Giada Galizi , Laura Letrari , Margherita Panziera , Federica Pellegrini , Stefania Pirozzi , Alessia Polieri , Anna Pirovano , Simona Quadarella , Lucrezia Raco , Silvia Scalia , Claudia Tarzia , Carlotta Toni , Carlotta Zofkova .
Oro Oro: Margherita Panziera , 200 m dorso; Benedetta Pilato , 50 m rana; Simona Quadarella , 400, 800 e 1500 m stile libero.
Argento Argento: Federico Burdisso , 200 m farfalla; Alessandro Miressi , 100 m stile libero; Gregorio Paltrinieri , 800 e 1500 m stile libero; Alberto Razzetti , 400 m misti; Arianna Castiglioni , 100 m rana; Margherita Panziera , 100 m dorso; Federica Pellegrini , 200 m stile libero; Ballo - Di Cola - Pellegrini - Panziera , 4x200 stile libero mista.
Bronzo Bronzo: Domenico Acerenza , 1500 m stile libero; Gabriele Detti , 800 m stile libero; Nicolò Martinenghi , 50 m rana; Alberto Razzetti , 200 m misti; Ballo - Ciampi - De Tullio - Di Cola , 4x200 m stile libero; Miressi - Zazzeri - Ceccon - Frigo , 4x100 m stile libero; Ceccon - Martinenghi - Burdisso - Miressi , 4x100 m mista Martina Rita Caramignoli , 1500 m stile libero; Martina Carraro , 100 m rana; Pirozzi - Gailli - Quadarella - Pellegrini , 4x200 m stile libero; Panziera - Castiglioni - Di Liddo - Pellegrini , 4x100m mista; Miressi - Ceccon - Pellegrini - Di Pietro , 4x100 m stile libero mista; Panziera - Martinenghi - Di Liddo - Miressi , 4x100 m mista mista.
Convocati: (maschile) Domenico Acerenza , Stefano Ballo , Federico Burdisso , Giacomo Carini , Andrea Castello , Matteo Ciampi , Thomas Ceccon , Piero Codia , Leonardo Deplano , Gabriele Detti , Marco De Tullio , Stefano Di Cola , Manuel Frigo , Edoardo Giorgetti , Nicolò Martinenghi , Pier Andrea Matteazzi , Filippo Megli , Alessandro Miressi , Lorenzo Mora , Gregorio Paltrinieri , Alessandro Pinzuti , Federico Poggio , Alberto Razzetti , Matteo Restivo , Matteo Rivolta , Simone Sabbioni , Lorenzo Zazzeri ; (femminile) Lisa Angiolini , Ilaria Bianchi , Martina Rita Caramignoli , Martina Carraro , Arianna Castiglioni , Costanza Cocconcelli , Antonella Crispino , Ilaria Cusinato , Elena Di Liddo , Silvia Di Pietro , Francesca Fangio , Sara Franceschi , Sara Gailli , Margherita Panziera , Federica Pellegrini , Benedetta Pilato , Stefania Pirozzi , Simona Quadarella , Silvia Scalia , Chiara Tarantino , Carlotta Zofkova .

Campionati mondiali in vasca corta

Edizione Oro Argento Bronzo Totale C [8]
Spagna Palma de Maiorca 1993 0 1 0 1 6
Brasile Rio de Janeiro 1995 0 0 0 0 3
Svezia Göteborg 1997 0 0 0 0 7
Hong Kong Hong Kong 1999 0 1 1 2 4
Grecia Atene 2000 0 1 2 3 17
Russia Mosca 2002 0 0 1 1 2
Stati Uniti Indianapolis 2004 0 1 0 1 9
Cina Shanghai 2006 2 7 3 12 21
Regno Unito Manchester 2008 0 2 2 4 11
Emirati Arabi Uniti Dubai 2010 0 1 1 2 24
Turchia Istanbul 2012 2 2 0 4 25
Qatar Doha 2014 1 2 3 6 31
Canada Windsor 2016 1 4 2 7 11
Cina Hangzhou 2018 0 3 4 7 32
Emirati Arabi Uniti Abu Dhabi 2021
Russia Kazan 2022
Ungheria Budapest 2024
Argento Argento: Luca Bianchin , 200 m dorso.
Convocati: (maschile) Luca Bianchin , Andrea Cecchi , Emanuele Idini , Emanuele Merisi , Piermaria Siciliano , Bruno Zorzan .
Convocati: (maschile) René Gusperti , Luis Alberto Laera ; (femminile) Ilaria Tocchini .
Convocati: (maschile) René Gusperti , Emanuele Merisi ; (femminile) Francesca Bissoli , Manuela Della Valle , Anna Simoni , Viviana Susin , Ilaria Tocchini .
Argento Argento: Domenico Fioravanti , 100 m rana.
Bronzo Bronzo: Massimiliano Rosolino , 400 m stile libero.
Convocati: (maschile) Emiliano Brembilla , Domenico Fioravanti , Massimiliano Rosolino , Lorenzo Vismara .
Argento Argento: Massimiliano Rosolino , 200 m stile libero.
Bronzo Bronzo: Massimiliano Rosolino , 400 m stile libero e 200 m misti.
Convocati: (maschile) Andrea Beccari , Federico Cappellazzo , Simone Cercato , Domenico Fioravanti , Moreno Gallina , Mauro Gallo , Klaus Lanzarini , Andrea Righi , Massimiliano Rosolino , Lorenzo Vismara ; (femminile) Federica Barsanti , Federica Biscia , Elena Carcarino , Cristina Chiuso , Sara Goffi , Simona Ricciardi , Luisa Strani .
Bronzo Bronzo: Christian Minotti , 1500 m stile libero.
Convocati: (maschile) Christian Minotti , Massimiliano Rosolino .
Argento Argento: Simone Ercoli , 1500 m stile libero.
Convocati: (maschile) Simone Ercoli , Nicola Febbraro , Mirko Mazzari , Andrea Oriana , Michele Vancini ; (femminile) Veronica Demozzi , Caterina Giacchetti , Sara Giovannoni , Cristina Maccagnola
Oro Oro: Calvi - Lanzarini - Galenda - Magnini , 4x100 stili libero; Rosolino - Pelliciari - Cassio - Magnini , 4x200 m stile libero.
Argento Argento: Luca Marin , 400 m misti; Filippo Magnini , 100 e 200 m stile libero; Alessandro Terrin , 50 m rana; Alessia Filippi , 400 m misti; Federica Pellegrini , 200 m stile libero; Francesca Segat , 200 m farfalla.
Bronzo Bronzo: Massimiliano Rosolino , 200 e 400 m stile libero; Federica Pellegrini , 400 m stile libero.
Convocati: (maschile) David Berbotto , Paolo Bossini , Alessandro Calvi , Nicola Cassio , Christian Galenda , Mauro Gallo , Klaus Lanzarini , Luca Marin , Filippo Magnini , Matteo Pelliciari , Massimiliano Rosolino , Alessandro Terrin ; (femminile) Chiara Boggiatto , Cristina Chiuso , Alessia Filippi , Elena Gemo , Federica Pellegrini , Simona Ricciardi , Francesca Segat , Renata Spagnolo , Flavia Zoccari .
Argento Argento: Filippo Magnini , 100 m stile libero; Massimiliano Rosolino , 400 m stile libero.
Bronzo Bronzo: Massimiliano Rosolino , 200 m stile libero; Brembilla - Rosolino - Cassio - Magnini .
Convocati: (maschile) Marco Belotti , Emiliano Brembilla , Alessandro Calvi , Nicola Cassio , Christian Galenda , Filippo Magnini , Massimiliano Rosolino , Michele Santucci , Diego Statuti , Alessandro Terrin ; (femminile) Alessia Filippi .
Argento Argento: Fabio Scozzoli , 100 m rana.
Bronzo Bronzo: Federica Pellegrini , 400 m stile libero.
Convocato: (maschile) Federico Colbertaldo , Mirco Di Tora , Luca Dotto , Paolo Facchinelli , Christian Galenda , Edoardo Giorgetti , Luca Leonardi , Damiano Lestingi , Luca Marin , Filippo Magnini , Marco Orsi , Samuel Pizzetti , Fabio Scozzoli , Federico Turrini ; (femminile) Chiara Boggiatto , Caterina Giacchetti , Elena Gemo , Laura Letrari , Chiara Masini Luccetti , Alice Nesti , Federica Pellegrini , Alessia Polieri , Francesca Segat , Renata Spagnolo .
Oro Oro: Fabio Scozzoli , 100 m rana; Ilaria Bianchi , 100 m farfalla
Argento Argento: Gregorio Paltrinieri , 1500 m stile libero; Dotto - Orsi - Santucci - Magnini , 4x100 m stile libero.
Convocati: (maschile) Federico Bocchia , Andrea Mitchell D'Arrigo , Gabriele Detti , Alex Di Giorgio , Mirco Di Tora , Luca Dotto , Damiano Lestingi , Gianluca Maglia , Filippo Magnini , Marco Orsi , Gregorio Paltrinieri , Mattia Pesce , Matteo Rivolta , Michele Santucci , Fabio Scozzoli ; (femminile) Arianna Barbieri , Ilaria Bianchi , Chiara Boggiatto , Diletta Carli , Silvia Di Pietro , Alice Mizzau , Alice Nesti , Federica Pellegrini , Stefania Pirozzi , Alessia Polieri .
Oro Oro: Gregorio Paltrinieri , 1500 m stile libero.
Argento Argento: Marco Orsi , 50 m stile libero, D'arrigo - Belotti - Di Fabio - Magnini , 4x200 m stile libero.
Bronzo Bronzo: Dotto - Orsi - Maginini - Belotti , 4x50 m stile libero; Ferraioli - Di Pietro - Pezzato - Pellegrini , 4x100 m stile libero; Bonacchi - Scozzoli - Di Pietro - Ferraioli , 4x50 m mista mista.
Convocati: (maschile) Marco Belotti , Niccolò Bonacchi , Andrea Mitchell D'Arrigo , Gabriele Detti , Nicolangelo Di Fabio , Luca Dotto , Luca Leonardi , Filippo Magnini , Marco Orsi , Gregorio Paltrinieri , Matteo Pelizzari , Matteo Rivolta , Simone Sabbioni , Fabio Scozzoli , Andrea Toniato , Federico Turrini ; (femminile) Arianna Barbieri , Ilaria Bianchi , Diletta Carli , Arianna Castiglioni , Elena Di Liddo , Silvia Di Pietro , Ambra Esposito , Erika Ferraioli , Giada Galizi , Chiara Masini Luccetti , Alice Mizzau , Federica Pellegrini , Aglaia Pezzato , Stefania Pirozzi , Alessia Polieri .
Oro Oro: Federica Pellegrini , 200 m stile libero.
Argento Argento: Gregorio Paltrinieri , 1500 m stile libero; Silvia Di Pietro , 50 m stile libero; Ferraioli - Di Pietro - Pezzato - Pellegrni , 4x100 m stile libero; Scalia - Carraro - Di Pietro - Ferraioli , 4x50 m mista.
Bronzo Bronzo: Fabio Scozzoli , 100 m rana; Di Pietro - Ferraioli - Pezzato - Pellegrini , 4x50 m stile libero.
Convocati: (maschile) Gabriele Detti , Luca Dotto , Gregorio Paltrinieri , Fabio Scozzoli , Giacomo Carini ; (femminile) Martina Carraro , Silvia Di Pietro , Erika Ferraioli , Federica Pellegrini , Aglaia Pezzato , Silvia Scalia .
Argento Argento: Gregorio Paltrinieri , 1500 m stile libero; Marco Orsi , 100 m misti; Simona Quadarella , 800 m stile libero.
Bronzo Bronzo: Gabriele Detti , 400 m stile libero; Condorelli - Vergani - Zazzeri - Miressi , 4x50 m stile libero; Martina Carraro , 50 m rana; Panziera - Carraro - Di Liddo - Pellegrini , 4x100 m misti.
Convocati: (maschile) Domenico Acerenza , Federico Burdisso , Thomas Ceccon , Matteo Ciampi , Piero Codia , Santo Condorelli , Gabriele Detti , Nicolò Martinenghi , Filippo Megli , Alessandro Miressi , Davide Nardini , Marco Orsi , Gregorio Paltrinieri , Luca Pizzini , Alessio Proietti Colonna , Matteo Restivo , Matteo Rivolta , Simone Sabbioni , Fabio Scozzoli , Andrea Vergani , Lorenzo Zazzeri , Mattia Zuin ; (femminile) Ilaria Bianchi , Arianna Castiglioni , Martina Carraro , Ilaria Cusinato , Elena Di Liddo , Erica Musso , Margherita Panziera , Simona Quadarella , Federica Pellegrini , Carlotta Zofkova .

Campionati europei in vasca corta

Edizione Oro Argento Bronzo Totale C
Germania Gelsenkirchen 1991 0 2 2 4
Finlandia Espoo 1992 0 0 0 0
Regno Unito Gateshead 1993 0 0 0 0
Norvegia Stavanger 1994 0 0 0 0
Germania Rostock 1996 2 2 1 5
Regno Unito Sheffield 1998 1 2 1 4
Portogallo Lisbona 1999 1 1 2 4
Spagna Valencia 2000 7 1 1 9
Belgio Anversa 2001 2 0 1 3
Germania Riesa 2002 5 2 2 9
Irlanda Dublino 2003 1 3 3 7
Austria Vienna 2004 3 3 2 8
Italia Trieste 2005 3 4 6 13
Finlandia Helsinki 2006 4 3 2 9
Ungheria Debrecen 2007 2 3 4 9
Croazia Fiume 2008 5 5 8 18
Turchia Istanbul 2009 1 3 1 5
Paesi Bassi Eindhoven 2010 4 7 7 18 32
Polonia Stettino 2011 3 2 4 9 38
Francia Chartres 2012 4 2 3 9 26
Danimarca Herning 2013 2 4 8 14 34
Israele Netanya 2015 7 5 5 17 36
Danimarca Copenaghen 2017 5 7 5 17 36
Regno Unito Glasgow 2019 6 7 7 21 41
Russia Kazan 2021
Oro Oro: Federico Colbertaldo , 1500 m stile libero; Fabio Scozzoli , 100 m rana; Dotto - Spadaro - Magnini - Orsi , 4x50 m stile libero; Federica Pellegrini , 800 m stile libero.
Argento Argento: Marco Orsi , 50 m stile libero; Federico Colbertaldo , 400 m stile libero; Damiano Lestingi , 100 e 200 m dorso; Di Tora - Scozzoli - Facchinelli - Orsi , 4x50 m mista; Elena Gemo 50 m dorso; Alessia Polieri , 200 m farfalla.
Bronzo Bronzo: Luca Dotto , 100 m stile libero; Fabio Scozzoli 50 m rana; Federico Turrini , 400 m misti; Chiara Boggiatto , 200 m rana; Caterina Giacchetti , 100 e 200 m farfalla; Letrari - Fissneider - Gemo - Federica Pellegrini , 4x50 m mista.
Convocati: (maschile) Niccolò Beni , Flavio Bizzarri , Federico Colbertaldo , Mirco Di Tora , Luca Dotto , Paolo Facchinelli , Christian Galenda , Edoardo Giorgetti , Luca Leonardi , Damiano Lestingi , Gianluca Maglia , Filippo Magnini , Luca Marin , Marco Orsi , Nicolò Ossola , Stefano Mauro Pizzamiglio , Samuel Pizzetti , Sebastiano Ranfagni , Fabio Scozzoli , Lucio Spadaro , Alessandro Terrin , Federico Turrini ; (femminile) Chiara Boggiatto , Elena Di Liddo , Lisa Fissneider , Elena Gemo , Caterina Giacchetti , Laura Letrari , Chiara Masini Luccetti , Federica Pellegrini , Alessia Polieri , Francesca Segat .
Oro Oro: Fabio Scozzoli , 50 m rana; Dotto - Orsi - Bocchia - Rolla , 4x50 m stile libero; Di Tora - Scozzoli - Facchinelli - Orsi , 4x50 m mista.
Argento Argento: Luca Dotto , 100 m stile libero; Filippo Magnini , 200 m stile libero.
Bronzo Bronzo: Marco Orsi , 50 m stile libero; Fabio Scozzoli , 100 m rana; Ilaria Bianchi , 100 m farfalla; Ferraioli - Buratto - Pellegrini - Letrari , 4x50 m stile libero.
Convocati: (maschile) Nicolo Beni , Federico Bocchia , Piero Codia , Daniele Cremonesi , Alessandro Cuoghi , Gabriele Detti , Alex Di Giorgio , Mirco Di Tora , Luca Angelo Dioli , Luca Dotto , Paolo Facchinelli , Matteo Furlan , Stefano Iacobone , Filippo Magnini , Matteo Milli , Marco Orsi , Francesco Pavone , Mattia Pesce , Rocco Potenza , Andrea Rolla , Fabio Scozzoli , Lucio Spadaro , Federico Turrini ; (femminile) Arianna Barbieri , Ilaria Bianchi , Chiara Boggiatto , Erika Buratto , Martina Rita Caramignoli , Giulia De Ascentis , Martina De Memme , Elena Di Liddo , Erika Ferraioli , Lisa Fissneider , Roberta Ioppi , Laura Letrari , Federica Pellegrini , Marussia Pietrocola , Alessia Polieri .
Oro Oro: Gregorio Paltrinieri , 1500 m stile libero; Fabio Scozzoli , 50 e 100 m rana; Ilaria Bianchi , 100 m farfalla.
Argento Argento: Gabriele Detti , 400 m stile libero; Stefania Pirozzi , 200 m farfalla.
Bronzo Bronzo: Andrea Mitchell D'Arrigo , 400 m stile libero; Damiano Lestingi , 100 m dorso; Alessia Polieri , 200 m farfalla.
Convocati: (maschile) Flavio Bizzarri , Federico Bocchia , Niccolò Bonacchi Andrea Mitchell D'Arrigo , Gabriele Detti , Alex Di Giorgio , Luca Dotto , Francesco Giordano , Fabio Laugeni , Damiano Lestingi , Riccardo Maestri , Luca Marin , Luca Mencarini , Gregorio Paltrinieri , Francesco Pavone , Fabio Scozzoli , Federico Turrini ; (femminile) Ilaria Bianchi , Arianna Barbieri , Chiara Boggiatto , Diletta Carli , Martina De Memme , Silvia Di Pietro , Ambra Esposito , Stefania Pirozzi , Alessia Polieri .
Oro Oro: Pizzamiglio - Di Lecce - Codia - Orsi , 4x50 m misti; Federica Pellegrini , 200 m srile libero.
Argento Argento: Marco Orsi , 50 m stile libero; Andrea Mitchell D'Arrigo , 400 m stile libero; Dotto - Bocchia - Magnini - Orsi , 4x50 m stile libero; Dotto - Orsi - Di Pietro - Ferraioli , 4x50 m stile libero mista.
Bronzo Bronzo: Marco Orsi , 100 m stile libero; Filippo Magnini , 200 m stile libero; Gabriele Detti , 1500 m stile libero; Stefano Mauro Pizzamiglio , 100 m misti; Federico Turrini , 400 m misti; Federica Pellegrini , 400 m stile libero; Giulia De Ascentis , 200 m rana; Bonacchi - Di Lecce - Bianchi - Ferraioli , 4x50 m mista mista.
Convocati: (maschile) Federico Bocchia , Niccolò Bonacchi , Piero Codia , Gabriele Detti , Francesco Di Lecce , Luca Dotto , Claudio Fossi , Edoardo Giorgetti , Fabio Laugeni , Luca Leonardi , Filippo Magnini , Stefano Mauro , Luca Mencarini , Andrea Mitchell D'Arrigo , Marco Orsi , Gregorio Paltrinieri , Mattia Pesce , Matteo Rivolta , Andrea Toniato , Federico Turrini ; (femminile) Ilaria Bianchi , Giorgia Biondani , Martina Rita Caramignoli , Diletta Carli , Giulia De Ascentis , Martina De Memme , Silvia Di Pietro , Erika Ferraioli , Lisa Fissneider , Elena Gemo , Alice Mizzau , Federica Pellegrini , Stefania Pirozzi , Alessia Polieri ,
Oro Oro: Marco Orsi , 100 m stile libero; Gregorio Paltrinieri , 1500 m stile libero; Sabbioni - Scozzoli - Rivolta - Orsi , 4x50 m misti; Federica Pellegrini , 200 m stile libero; Di Pietro - Ferraioli - Pezzato - Pellegrini , 4x50 m stile libero; Bocchia - Orsi - Di Pietro - Ferraioli , 4x50 m stile libero mista; Sabbioni - Scozzoli - Di Pietro - Ferraioli , 4x50 m mista.
Argento : Marco Orsi , 50 m stile libero; Gabriele Detti , 1500 m stile libero; Simone Sabbioni , 50 m dorso; Matteo Rivolta , 100 m farfalla; Bocchia - Orsi - Guttuso - Magnini , 4x50 m stile libero.
Bronzo Bronzo: Gabriele Detti , 400 m stile libero; Simone Sabbioni , 200 m dorso; Silvia Di Pietro , 50 m farfalla; Alessia Polieri , 200 m farfalla; Gemo - Carraro - Di Pietro - Ferraioli , 4x50 m misti.
Convocati: (maschile) Federico Bocchia , Niccolò Bonacchi , Federico Bussolin , Piero Codia , Gabriele Detti , Simone Geni , Giuseppe Guttuso , Filippo Magnini , Luca Mencarini , Lorenzo Mora , Marco Orsi , Gregorio Paltrinieri , Luca Pizzini , Matteo Rivolta , Simone Sabbioni , Fabio Scozzoli , Andrea Toniato , Federico Turrini ; (femminile) Ilaria Bianchi , Martina Rita Caramignoli , Diletta Carli , Martina Carraro , Ilaria Cusinato , Silvia Di Pietro , Erika Ferraioli , Elena Gemo , Chiara Masini Luccetti , Erica Musso , Margherita Panziera , Federica Pellegrini , Aglaia Pezzato , Stefania Pirozzi , Alessia Polieri , Aurora Ponselé , Ilaria Scarcella , Luisa Trombetti .
Oro Oro: Luca Dotto , 100 m stile libero; Fabio Scozzoli , 50 m rana; Simone Sabbioni , 50 m dorso; Matteo Rivolta , 100 m farfalla; Marco Orsi , 100 m misti.
Argento Argento: Gregorio Paltrinieri , 1500 m stile libero; Simone Sabbioni , 100 m dorso; Fabio Scozzoli , 100 m rana; Piero Codia , 100 m farfalla; Dotto - Zazzeri - Miressi - Orsi , 4x50 m stile libero; Sabbioni - Scozzoli - Codia - Dotto , 4x50 m misti; Ilaria Bianchi , 200 m farfalla.
Bronzo Bronzo: Luca Dotto , 50 m stile libero; Simona Quadarella , 800 m stile libero; Margherita Panziera , 200 m dorso; Ilaria Cusinato , 200 m misti; Dotto - Orsi - Pellegrini - Ferraioli , 4x50 m stile libero misti
Convocati: (maschile) Domenico Acerenza , Niccolò Bonacchi , Thomas Ceccon , Piero Codia , Luca Dotto , Simone Geni , Fabio Lombini , Nicolò Martinenghi , Filippo Megli , Alessandro Miressi , Lorenzo Mora , Marco Orsi , Gregorio Paltrinieri , Luca Pizzini , Matteo Rivolta , Simone Sabbioni , Fabio Scozzoli , Luca Spinazzola , Federico Turrini , Andrea Vergani , Lorenzo Zazzeri ; (femminile) Ilaria Bianchi , Martina Carraro , Arianna Castiglioni , Ilaria Cusinato , Elena Di Liddo , Erika Ferraioli , Margherita Panziera , Federica Pellegrini , Aglaia Pezzato , Stefania Pirozzi , Alessia Polieri , Simona Quadarella , Tania Quaglieri , Lucrezia Raco , Silvia Scalia .
Oro Oro: Gregorio Paltrinieri , 1500 m stile libero; Simona Quadarella , 400 e 800 m stile libero, Benedetta Pilato , 50 m rana; Martina Carraro , 100 m rana; Margherita Panziera , 200 m dorso.
Argento Argento: Alessandro Miressi , 100 m stile libero; Federica Pellegrini , 200 m stile libero; Martina Carraro , 50 m rana; Arianna Castiglioni , 100 m rana; Elena Di Liddo , 100 m farfalla; Ilaria Bianchi , 200 m farfalla; Scalia - Pilato - Di Liddo - Di Pietro , 4x50 m mista.
Bronzo Bronzo: Gabriele Detti , 400m stile libero; Fabio Scozzoli , 50 e 100 m rana; Bocchia - Orsi - Izzo - Miressi , 4x50 m stile libero, Martina Rita Caramignoli 800 m stile libero; Martina Carraro , 200 m rana; Ilaria Cusinato , 400 m misti.
Convcati: (maschile) Domenico Acerenza , Stefano Ballo , Federico Bocchia , Thomas Ceccon , Matteo Ciampi , Piero Codia , Santo Condorelli , Leonardo Deplano , Gabriele Detti , Marco De Tullio , Manuel Frigo , Giovanni Izzo , Nicolò Martinenghi , Filippo Megli , Alessandro Miressi , Lorenzo Mora , Marco Orsi , Gregorio Paltrinieri , Alberto Razzetti , Matteo Rivolta , Matteo Restivo , Simone Sabbioni Fabio Scozzoli , Lorenzo Tarocchi , Mattia Zuin ; (femminile) Ilaria Bianchi , Martina Rita Caramignoli , Martina Carraro , Arianna Castiglioni , Costanza Cocconcelli Ilaria Cusinato , Elena Di Liddo , Silvia Di Pietro , Francesca Fangio , Giulia Gabbrielleschi Margherita Panziera , Federica Pellegrini , Benedetta Pilato , Anna Pirovano , Simona Quadarella , Silvia Scalia .

Nuoto di fondo

Giochi olimpici

Edizione Oro Argento Bronzo Totale C [7]
Cina Pechino 2008 0 0 0 0 2
Regno Unito Londra 2012 0 0 1 1 2
Brasile Rio de Janeiro 2016 0 1 0 1 3
GiapponeTokyo 2020 0 0 1 1 3
Francia Parigi 2024
Stati Uniti Los Angeles 2028
Convocati: (maschile) Valerio Cleri ; (femminile) Martina Grimaldi .
Bronzo Bronzo: Martina Grimaldi , 10 km.
Convocati: (maschile) Valerio Cleri ; (femminile) Martina Grimaldi .
Argento Argento: Rachele Bruni , 10 km.
Convocati: (maschile) Simone Ruffini , Federico Vanelli ; (femminile) Rachele Bruni .

Campionati mondiali

Edizione Oro Argento Bronzo Totale C [8]
Australia Perth 1991 0 1 0 1 3
Italia Roma 1994 0 0 0 0 4
Australia Perth 1998 1 0 2 0 7
Stati Uniti Honolulu 2000 1 3 2 6 9
Giappone Fukuoka 2001 3 0 2 5 10
Egitto Sharm el-Sheikh 2002 4 3 0 7 10
Spagna Barcellona 2003 2 0 0 2 10
Emirati Arabi Uniti Dubai 2004 0 0 0 0 12
Canada Montréal 2005 0 1 4 5 12
Italia Napoli 2006 0 1 1 2 11
Australia Melbourne 2007 0 1 0 1 11
Spagna Siviglia 2008 0 0 0 0 12
Italia Roma 2009 1 0 2 3 10
Canada Roberval 2010 2 3 0 5 8
Cina Shanghai 2011 0 1 1 2 9
Spagna Barcellona 2013 1 0 0 1 10
Russia Kazan 2015 1 0 2 3 11
Ungheria Budapest 2017 0 2 3 5 10
Corea del Sud Gwangju 2019 0 1 2 3 10
Giappone Fukuoka 2022
Qatar Doha 2023
Russia Kazan 2025
Ungheria Budapest 2027
Argento Argento: Sergio Chiarandini , 25 km.
Convocati: (maschile) Sergio Chiarandini , Dario Taraboi ; (femminile) Jolanda Palmentieri .
Convocati: (maschile) Dario Taraboi , Stefano Rubaudo ; (femminile) Monica Olmi , Francesca Audano .
Oro Oro: Casprini - Gargaro - Pescatori , 25 km a squadre miste.
Bronzo Bronzo: Luca Baldini , 5 km; Casprini - Baldini - Venturini , 5 km a squadre miste.
Convocati: (maschile) Luca Baldini , Fabio Venturini , Claudio Gargaro , Fabrizio Pescatori ; (femminile) Valeria Casprini , Melissa Pasquali , Gaia Naldini .
Oro Oro: Valli - Gargaro - Pescatori , 5 km a squadre miste.
Argento Argento: Melissa Pasquali , 10 km; Viola Valli , 25 km; Valli - Gargaro - Fusi , 25 km a squadre miste.
Bronzo Bronzo: Luca Baldini , 5 km; Viola Valli , 5 km.
Convocati: (maschile) Luca Baldini , Fabio Venturini , Simone Ercoli , Samuele Pampana , Claudio Gargaro , Fabio Fusi ; (femminile) Viola Valli , Valeria Casprini , Melissa Pasquali .
Oro Oro: Viola Valli , 5 km e 25 km; Luca Baldini , 5 km.
Bronzo Bronzo: Marco Formentini , 5 km; Fabio Venturini , 10 km.
Convocati: (maschile) Luca Baldini , Marco Formentini , Fabio Venturini , Samuele Pampana , Fabio Fusi , Simone Menoni ; (femminile) Viola Valli , Valeria Casprini , Melissa Pasquali , Alessandra Romiti .
Oro Oro: Luca Baldini , 5 km; Viola Valli , 5 km; Valli - Baldini - Rubaudo , 5 km a squadre miste; Valli - Ercoli - Venturini , 10 km a squadre miste.
Argento Argento: Stefano Rubaudo , 5 km; Simone Ercoli , 10 km; Viola Valli , 10 km.
Convocati: (maschile) Luca Baldini , Stefano Rubaudo , Simone Ercoli , Fabio Venturini , Andrea Volpini , Simone Menoni ; (femminile) Viola Valli , Valeria Casprini , Laura La Piana , Alessandra Romiti .
Oro Oro: Viola Valli , 5 km e 10 km.
Convocati: (maschile) Stefano Rubaudo , Marco Formentini , Simone Ercoli , Samuele Pampana , Claudio Gargaro , Massimiliano Parla ; (femminile) Viola Valli , Melissa Pasquali , Laura La Piana , Alessandra Romiti .
Convocati: (maschile) Simone Ercoli , Massimiliano Parla , Simone Menoni , Samuele Pampana , Fabio Venturini , Andrea Volpini ; (femminile) Eva Crestacci , Laura La Piana , Alessia Paoloni , Melissa Pasquali , Alessandra Romiti , Lucrezia Terradura .
Argento Argento: Federica Vitale , 10 km.
Bronzo Bronzo: Simone Ercoli , 5 km; Laura La Piana , 25 km; Paoloni - Ercoli - Pampana , 5 km a squadre miste; La Piana - Formentini - Gargaro , 25 km a squadre miste.
Convocati: (maschile) Simone Ercoli , Luca Ferretti , Marco Formentini , Claudio Gargaro , Samuele Pampana , Fabio Venturini ; (femminile) Eva Crestacci , Laura La Piana , Alessia Paoloni , Melissa Pasquali , Alessandra Romiti , Federica Vitale .
Argento Argento: Valerio Cleri , 10 km.
Bronzo Bronzo: Simone Ercoli , 5 km.
Convocati: (maschile) Valerio Cleri , Simone Ercoli , Luca Ferretti , Claudio Gargaro , Andrea Righi , Andrea Volpini ; (femminile) Martina Grimaldi , Laura La Piana , Alessia Paoloni , Alessandra Romiti , Federica Vitale .
Argento Argento: Marco Formentini , 25 km.
Convocati: (maschile) Valerio Cleri , Simone Ercoli , Luca Ferretti , Marco Formentini , Andrea Righi , Andrea Volpini ; (femminile) Martina Grimaldi , Laura La Piana , Alessia Paoloni , Alessandra Romiti , Federica Vitale .
Convocati: (maschile) Nicola Bolzonello , Valerio Cleri , Simone Ercoli , Marco Formentini , Andrea Righi , Andrea Volpini ; (femminile) Rachele Bruni , Giorgia Consiglio , Alice Franco , Camilla Frediani , Martina Grimaldi , Laura La Piana .
Oro Oro: Valerio Cleri , 25 km.
Bronzo Bronzo: Martina Grimaldi , 10 km; Federica Vitale , 25 km.
Convocati: (maschile) Valerio Cleri , Simone Ercoli , Luca Ferretti , Simone Ruffini , Andrea Volpini ; (femminile) Rachele Bruni , Giorgia Consiglio , Alice Franco , Martina Grimaldi , Federica Vitale .
Oro Oro: Valerio Cleri , 10 km; Martina Grimaldi , 10 km.
Argento Argento: Giorgia Consiglio , 5 km e 10 km; Valerio Cleri , 25 km.
Convocati: (maschile) Luca Ferretti , Simone Ruffini , Valerio Cleri , Edoardo Stochino ; (femminile) Giorgia Consiglio , Alice Franco , Martina Grimaldi , Federica Vitale .
Argento Argento: Martina Grimaldi , 10 km.
Bronzo Bronzo: Alice Franco , 25 km.
Convocati: (maschile) Nicola Bolzonello , Valerio Cleri , Luca Ferretti , Simone Ruffini , Edoardo Stochino ; (femminile) Rachele Bruni , Giorgia Consiglio , Alice Franco , Martina Grimaldi .
Oro Oro: Martina Grimaldi , 25 km.
Convocati: (maschile) Valerio Cleri , Simone Ercoli , Luca Ferretti , Simone Ruffini , Mario Sanzullo , Federico Vannelli ; (femminile) Rachele Bruni , Alice Franco , Martina Grimaldi , Fabiana Lamberti .
Oro Oro: Simone Ruffini , 25 km.
Bronzo Bronzo: Matteo Furlan , 5 km e 25 km.
Convocati: (maschile) Simone Ercoli , Matteo Furlan , Simone Ruffini , Mario Sanzullo , Federico Vanelli ; (femminile) Arianna Bridi , Rachele Bruni , Alice Franco , Martina Grimaldi , Aurora Ponselé , Ilaria Raimondi .
Argento Argento: Mario Sanzullo , 5 km; Matteo Furlan , 25 km.
Bronzo Bronzo: Arianna Bridi , 10 km; Arianna Bridi , 25 km; Bruni - Gabbrielleschi - Vanelli - Sanzullo , 5 km a squadre miste.
Convocati: (maschile) Matteo Furlan , Andrea Manzi , Simone Ruffini , Mario Sanzullo , Federico Vanelli ; (femminile) Arianna Bridi , Rachele Bruni , Martina Rita Caramignoli , Giulia Gabbrielleschi , Martina Grimaldi .
Argento Argento: Bruni - Gabbrielleschi - Acerenza - Paltrinieri , 5 km a squadre miste.
Bronzo Bronzo: Alessio Occhipinti , 25 km; Rachele Bruni , 10 km.
Convocati: (maschile) Domenico Acerenza , Marcello Guidi , Alessio Occhipinti , Gregorio Paltrinieri , Simone Ruffini , Mario Sanzullo ; (femminile) Arianna Bridi , Rachele Bruni , Giulia Gabbrielleschi , Barbara Pozzobon .

Campionati europei

Edizione Oro Argento Bronzo Totale C [9]
Jugoslavia Cittavecchia 1989 0 0 0 0 11
Italia Terracina 1991 1 2 1 4 17
Rep. Ceca Slapy Dam 1993 2 1 0 3 12
Austria Vienna 1995 0 0 2 2 11
Spagna Siviglia 1997 0 1 1 2 11
Turchia Istanbul 1999 0 1 1 2 11
Finlandia Helsinki 2000 1 1 2 4 10
Germania Berlino 2002 2 0 2 4 15
Spagna Madrid 2004 1 1 1 3 13
Ungheria Budapest 2006 0 0 1 1 17
Croazia Dubrovnik 2008 3 1 2 6 11
Ungheria Budapest 2010 2 4 2 8 13
Israele Eilat 2011 5 1 0 6 15
Italia Piombino 2012 4 0 3 7 14
Germania Berlino 2014 1 0 2 3 16
Paesi Bassi Hoorn 2016 3 2 2 7 13
Regno Unito Glasgow 2018 1 1 2 4 12
Ungheria Budapest 2020 3 2 3 8 13
Convocati: (maschile) Dario Taraboi , Stefano De Alessi , Sergio Chiarandini , Roberto Bianconi , Rosario Castellano , Vincenzo Trapanese ; (femminile) Natalia Pensato , Angela Capasso , Jolanda Palmentieri , Maria Rosaria Marino , Chiara Avallone .
Oro Oro: Stefano Rubaudo , 5 km.
Argento Argento: Davide Giacchino , 5 km; Sergio Chiarandini , 25 km.
Bronzo Bronzo: Mara Data , 5 km.
Convocati: (maschile) Stefano Rubaudo , Davide Giacchino , Andrea Barani , Sergio Chiarandini , Dario Taraboi , Rosario Castellano , Cristiano Rossetti , Stefano De Alessi , Piergiorgio Gagliotti , Roberto Merlini ; (femminile) Mara Data , Valeria Vergani , Stefania Piccoli , Jolanda Palmentieri , Maria Rosaria Marino , Natalia Pensato , Francesca Audano .
Oro Oro: Marco Formentini , 5 km; Dario Taraboi , 25 km.
Argento Argento: Claudio Gargaro , 5 km.
Convocati: (maschile) Marco Formentini , Claudio Gargaro , Davide Giacchino , Dario Taraboi , Sergio Chiarandini , Cristiano Rossetti ; (femminile) Valeria Casprini , Monica Riparbelli , Monica Olmi , Valeria Vergani , Jolanda Palmentieri , Stefania Piccoli .
Bronzo Bronzo: Samuele Pampana , 5 km; Valeria Casprini , 5 km.
Convocati: (maschile) Samuele Pampana , Dino Sorini , Claudio Gargaro , Stefano Rubaudo , Dario Taraboi , Piergiorgio Gagliotti ; (femminile) Valeria Casprini , Gaia Naldini , Monica Olmi , Susanna Quaglierini , Francesca Audano .
Argento Argento: Valeria Casprini , 5 km.
Bronzo Bronzo: Luca Baldini , 5 km.
Convocati: (maschile) Luca Baldini , Fabio Venturini , Stefano Rubaudo , Claudio Gargaro , Fabrizio Pescatori , Fabio Fusi ; (femminile) Valeria Casprini , Maya Fichfach , Lucia Tonda , Gaia Naldini , Susanna Quaglierini .
Argento Argento: Viola Valli , 5 km.
Bronzo Bronzo: Samuele Pampana , 5 km.
Convocati: (maschile) Samuele Pampana , Luca Baldini , Marco Formentini , Claudio Gargaro , Antonio D'Aria , Simone Menoni ; (femminile) Viola Valli , Melissa Pasquali , Valeria Casprini , Maya Fichfach , Gaia Naldini .
Oro Oro: Luca Baldini , 5 km.
Argento Argento: Fabio Venturini , 5 km.
Bronzo Bronzo: Fabio Fusi , 25 km; Valeria Casprini , 25 km.
Convocati: (maschile) Luca Baldini , Fabio Venturini , Simone Ercoli , Fabio Fusi , Simone Menoni , Claudio Gargaro ; (femminile) Valeria Casprini , Melissa Pasquali , Viola Valli , Maya Fichfach .
Oro Oro: Luca Baldini , 5 km; Viola Valli , 5 km.
Bronzo Bronzo: Luca Baldini , 10 km; Stefano Rubaudo , 5 km.
Convocati: (maschile) Luca Baldini , Stefano Rubaudo , Simone Ercoli , Fabio Venturini , Massimiliano Parla , Simone Menoni , Fabio Fusi , Antonio D'Aria ; (femminile) Viola Valli , Valeria Casprini , Melissa Pasquali , Silvia Bresolin , Laura La Piana , Silvia Fumei , Alessandra Romiti .
Oro Oro: Fabio Venturini , 5 km.
Argento Argento: Massimiliano Parla , 10 km.
Bronzo Bronzo: Stefano Rubaudo , 10 km.
Convocati: (maschile) Marco Formentini , Simone Menoni , Samuele Pampana , Massimiliano Parla , Stefano Rubaudo , Fabio Venturini , Andrea Volpini ; (femminile) Eva Crestacci , Laura La Piana , Chiara Pasquali , Melissa Pasquali , Alessandra Romiti , Alessia Paoloni .
Bronzo Bronzo: Simone Ercoli , 5 km.
Convocati: (maschile) Valerio Cleri , Simone Ercoli , Luca Ferretti , Marco Formentini , Claudio Gargaro , Samuele Pampana , Andrea Righi , Fabio Venturini , Andrea Volpini ; (femminile) Silvia Bresolin , Rachele Bruni , Eva Crestacci , Martina Grimaldi , Laura La Piana , Alessia Paoloni , Alessandra Romiti , Federica Vitale .
Oro Oro: Valerio Cleri , 25 km; Rachele Bruni , 5 km; Bruni - Volpini - Ferretti , 5 km a squadre miste.
Argento Argento: Martina Grimaldi , 10 km.
Bronzo Bronzo: Alice Franco , 5 km e 10 km.
Convocati: (maschile) Andrea Bondanini , Valerio Cleri , Simone Ercoli , Marco Formentini , Andrea Righi , Andrea Volpini ; (femminile) Rachele Bruni , Giorgia Consiglio , Alice Franco , Camilla Frediani , Martina Grimaldi .
Oro Oro: Luca Ferretti , 5 km; Valerio Cleri , 25 km.
Argento Argento: Simone Ercoli , 5 km; Valerio Cleri , 10 km; Giorgia Consiglio , 10 km; Bruni - Ercoli - Ruffini , 5 km a squadre miste.
Bronzo Bronzo: Simone Ruffini , 5 km; Martina Grimaldi , 25 km.
Convocati: (maschile) Nicola Bolzonello , Andrea Bondanini , Valerio Cleri , Simone Ercoli , Luca Ferretti , Simone Ruffini , Edoardo Stochino ; (femminile) Rachele Bruni , Giorgia Consiglio , Alice Franco , Camilla Frediani , Martina Grimaldi , Federica Vitale .
Oro Oro: Simone Ercoli , 5 km; Rachele Bruni , 5 km; Martina Grimaldi , 10 km; Alice Franco , 25 km; Bruni - Ercoli - Ferretti , 5 km a squadre miste.
Argento Argento: Rachele Bruni , 10 km.
Convocati: (maschile) Mattia Alberico , Edoardo Stochino , Andrea Amedeo , Gianlorenzo Parmigiani , Federico Vanelli , Nicola Bolzonello , Simone Ercoli , Luca Ferretti , Simone Ruffini ; (femminile) Rachele Bruni , Nicole Cirillo , Alice Franco , Martina Grimaldi , Fabiana Lamberti , Federica Vitale .
Oro Oro: Rachele Bruni , 5 km; Martina Grimaldi , 10 km; Alice Franco , 25 km; Bruni - Ercoli - Ferretti , 5 km a squadre miste.
Bronzo Bronzo: Luca Ferretti , 5 km; Nicola Bolzonello , 10 km; Martina Grimaldi , 25 km.
Convocati: (maschile) Nicola Bolzonello , Valerio Cleri , Simone Ercoli , Luca Ferretti , Matteo Furlan , Gianlorenzo Parmigiani , Federico Pirani , Simone Ruffini ; (femminile) Rachele Bruni , Giorgia Consiglio , Alice Franco , Martina Grimaldi , Fabiana Lamberti , Aurora Ponselé .
Oro Oro: Martina Grimaldi , 25 km.
Bronzo Bronzo: Aurora Ponselé , 10 km; Edoardo Stochino 25 km.
Convocati: (maschile) Nicola Bolzonello , Valerio Cleri , Simone Ercoli , Luca Ferretti , Matteo Furlan , Simone Ruffini , Mario Sanzullo , Edoardo Stochino , Federico Vanelli ; (femminile) Rachele Bruni , Giorgia Consiglio , Alice Franco , Martina Grimaldi , Aurora Ponselé , Ilaria Raimondi , Isabella Sinisi .
Oro Oro: Rachele Bruni , 10 km; Martina Grimaldi , 25 km; Bruni - Ruffini - Vanelli , 5 km a squadre miste.
Argento Argento: Federico Vanelli , 5 km; Matteo Furlan , 25 km.
Bronzo Bronzo: Edoardo Stochino , 25 km; Arianna Bridi 10 km.
Convocati: (maschile) Andrea Bianchi , Matteo Furlan , Simone Ruffini , Mario Sanzullo , Edoardo Stochino , Federico Vanelli ; (femminile) Arianna Bridi , Rachele Bruni , Martina Grimaldi , Giulia Gabbrielleschi , Aurora Ponselé , Barbara Pozzobon , Ilaria Raimondi .
Oro Oro: Arianna Bridi , 25 km.
Argento Argento: Giulia Gabbrielleschi , 10 km.
Bronzo Bronzo: Matteo Furlan , 25 km; Rachele Bruni , 5 km.
Convocati: (maschile) Matteo Furlan , Marcello Guidi , Alessio Occhipinti , Simone Ruffini , Mario Sanzullo , Pasquale Sanzullo ; (femminile) Arianna Bridi , Rachele Bruni , Martina De Memme , Giulia Gabbrielleschi , Martina Grimaldi , Aurora Ponselé .
Oro Oro: Gregorio Paltrinieri , 5 e 10 km; Bruni - Gabbrielleschi - Paltrinieri - Acerenza , 5 km a squadre miste.
Argento Argento: Matteo Furlan , 25km; Giulia Gabbrielleschi , 5 km.
Bronzo Bronzo: Dario Verani , 5 km; Rachele Bruni , 10 km; Barbara Pozzobon , 25km.
Convocati: (maschile) Domenico Acerenza , Matteo Furlan , Marcello Guidi , Alessio Occhipinti , Gregorio Paltrinieri , Simone Ruffini , Mario Sanzullo , Dario Verani ; (femminile) Rachele Bruni , Giulia Gabbrielleschi , Barbara Pozzobon , Veronica Santoni , Ginevra Taddeucci .

Note

  1. ^ Federnuoto.it, Nuoto: Regolamenti Archiviato il 15 novembre 2012 in Internet Archive . , URL consultato in data 22 ottobre 2012.
  2. ^ Federnuoto.it, Nuoto di fondo e gran fondo: Regolamento Archiviato il 28 ottobre 2012 in Internet Archive . , URL consultato in data 22 ottobre 2012.
  3. ^ Federnuoto.it, Storia delle discipline: Nuoto Archiviato il 5 gennaio 2011 in Internet Archive . , URL consultato in data 22 ottobre 2012.
  4. ^ Federnuoto.it, Storia delle discipline: Fondo Archiviato il 14 novembre 2012 in Internet Archive . , URL consultato in data 22 ottobre 2012.
  5. ^ Mondiali in corta - Azzurri per Istanbul , in Federnuoto.it , 29 novembre 2012. URL consultato il 30 novembre 2012 (archiviato dall' url originale l'11 gennaio 2013) .
  6. ^ Europei di Piombino - Tutti i numeri , in Federnuoto.it , 4 settembre 2012. URL consultato il 30 novembre 2012 (archiviato dall' url originale il 6 febbraio 2013) .
  7. ^ a b Federnuoto.it, Storia: Gli Azzurri ai Giochi Olimpici Archiviato il 14 novembre 2012 in Internet Archive . . URL consultato in data 22 ottobre 2012.
  8. ^ a b c Federnuoto.it, Storia: Gli Azzurri ai Campionati mondiali [ collegamento interrotto ] . URL consultato in data 20 agosto 2016.
  9. ^ a b Federnuoto.it, Storia: Gli Azzurri ai Campionati europei [ collegamento interrotto ] . URL consultato in data 20 agosto 2016.

Voci correlate

Collegamenti esterni

Portali sul nuoto italiano:

  • Il Mondo del Nuoto , su mondonuoto.it .
  • Nuoto.it . URL consultato il 22 ottobre 2012 (archiviato dall' url originale il 22 maggio 2017) .