Palma daurada

De la Viquipèdia, l'enciclopèdia lliure.
Saltar a la navegació Saltar a la cerca
Nota de desambiguació.svg Desambiguació : si esteu buscant l’honor conferit per CONI , consulteu Palma per obtenir el mèrit tècnic .

La Palma d’Or (en francès: Palma d’or ) és el principal premi atorgat durant l’acte cinematogràfic del Festival de Cannes , que és, juntament amb el Festival Internacional de Cinema de Venècia i el Festival Internacional de Cinema de Berlín , un dels més importants festivals de cinema al món. De fet, el Festival de Cannes va néixer precisament per competir amb el festival venecià.

La Palma d’Or s’atorga a la millor pel·lícula entre les que competeixen. Va ser introduït el 1955 per la comissió organitzadora. Del 1939 al 1954 el premi principal es va anomenar Grand Prix du Festival International du Film . Del 1964 al 1974 es va restaurar temporalment el Gran Premi del Festival . L’edició de 1947 no va tenir un sol guanyador, sinó que es van introduir cinc categories i es va premiar una pel·lícula per a cada categoria.

Història de la Palma

La Palma d’Or atorgada a Apocalypse Now al Festival de Cannes de 1979 .

Fins al 1954 el jurat del Festival de Cannes va premiar la millor pel·lícula amb el Gran Premi del Festival Internacional de Cinema . El premi estava representat per una obra d’un artista contemporani diferent cada any. A finals de 1954, la comissió organitzadora del festival va convidar diversos joiers a enviar un dibuix d'una palmera com a homenatge a l'escut de la ciutat de Canes .

El disseny original de la famosa joieria Lucienne Lazon tenia l'extrem inferior de la tija contundent, per formar un cor, i la base era una escultura de terracota de l'artista Sébastien.

La primera Palma d’Or de la història del festival va ser guanyada el 1955 per Delbert Mann per la seva pel·lícula Marty, Life of a Shy , i va continuar sent el principal premi fins al 1964 , quan el Festival va reprendre temporalment la concessió del Gran Premi per problemes de copyright amb La Palma. El 1975 es va reintroduir definitivament la Palma d'Or i es va tornar a convertir en el símbol del Festival de Cannes .

Des de la seva reintroducció el 1975, Palma ha estat redissenyada diverses vegades. El 1984 la forma arrodonida de la base es va convertir en piramidal. El 1992 Thierry de Bourqueney va redissenyar la palmera i la seva base de cristall. El 1997 la palma va ser novament modernitzada per Caroline Scheufele.

Llista d’honor

Grand Prix du Festival International du Film (1939–54)

Curs Pel·lícula Director Nacionalitat del director
1939 La manera dels gegants Cecil B. DeMille Estats Units Estats Units
1946 El gran punt d'inflexió ( Великий перелом , Velikij perelom ) Fridrich Markovič Ėrmler Unió Soviètica Unió Soviètica
Homes sense ales ( Muzi bez krídel ) František Čáp Txecoslovàquia Txecoslovàquia
La darrera esperança ( Die Letzte Chance ) Leopold Lindtberg Suïssa Suïssa
Spasm ( Hets ) Alf Sjöberg Suècia Suècia
La verge índia ( María Candelaria Xochimilco ) Emilio Fernández Mèxic Mèxic
Roma ciutat oberta Roberto Rossellini Itàlia Itàlia
Neecha nagar ( नीचा नगर ) Chetan Anand Índia Índia
Brief Encounter (Brief Encounter) David Lean UK UK
Simfonia pastoral ( La symphonie pastorale ) Jean Delannoy França França
Dies perduts ( El cap de setmana perdut ) Billy Wilder Estats Units Estats Units
Els camps escarlats ( De røde enge ) Bodil Ipsen i Lau Lauritzen Dinamarca Dinamarca
1947 Els maleïts [1] ( Les maudits ) René Clément França França
Amor i sort [2] ( Antoine i Antoinette ) Jacques Becker França França
Odi implacable [3] ( foc creuat ) Edward Dmytryk Estats Units Estats Units
Dumbo: l'elefant volador [4] Ben Sharpsteen i Walt Disney Estats Units Estats Units
Ziegfeld Follies [5] Lemuel Ayers , Roy Del Ruth ,
Robert Lewis , Vincente Minnelli ,
Merril Pye , George Sidney i
Charles Walters
Estats Units Estats Units
1948 El Festival no va tenir lloc.
1949 The Third Man (El tercer home) Carol Reed UK UK
1950 El Festival no va tenir lloc.
1951 La nit del plaer ( Fröken Julie ) Alf Sjöberg Suècia Suècia
Miracle a Milà Vittorio De Sica Itàlia Itàlia
1952 Otelo ( Otelo ) Orson Welles Estats Units Estats Units
Dos sous d’esperança Renato Castellani Itàlia Itàlia
1953 Vides venudes ( Le salaire de la peur ) Henri-Georges Clouzot França França
1954 La porta de l'infern (地獄 門, Jigokumon ) Teinosuke Kinugasa Japó Japó

Palma d'Or (1955-63)

Curs Pel·lícula Director Nacionalitat del director
1955 Marty, la vida d'un tímid (Marty) Delbert Mann Estats Units Estats Units
1956 El món del silenci ( Le monde du silence ) Jacques Cousteau i Louis Malle França França
1957 La Llei del Senyor ( persuasió amable ) William Wyler Estats Units Estats Units
1958 Quan les cigonyes volen ( Летят журавли , Letjat zhuravli ) Mikhail Kalatozishvili Unió Soviètica Unió Soviètica
1959 Orfeu negre ( Orfeu Negro ) Marcel Camus França França
1960 La dolça vida Federico Fellini Itàlia Itàlia
1961 L’hivern us tornarà ( Une aussi longue absence ) Henri Blows França França
Viridià Luis Buñuel Mèxic Mèxic
1962 La paraula donada ( O Pagador de Promessas ) Anselmo Duarte Brasil Brasil
1963 El lleopard Luchino Visconti Itàlia Itàlia

Grand Prix du Festival International du Film (1964–74)

Curs Pel·lícula Director Nacionalitat del director
1964 Les Parapluies de Cherbourg Jacques Demy França França
1965 No tothom el té ( The Knack ... I Com aconseguir-ho ) Richard Lester UK UK
1966 Un home, una dona ( Un homme et une femme ) Claude Lelouch França França
Senyores i senyors Pietro Germi Itàlia Itàlia
1967 Volar Miquel Àngel Antonioni Itàlia Itàlia
1968 El Festival es va interrompre, no es van lliurar els premis.
1969 Si ... ( Si ... ) Lindsay Anderson UK UK
1970 M * A * S * H Robert Altman Estats Units Estats Units
1971 Missatger d'amor ( The Go-Between ) Joseph Losey UK UK
1972 La classe treballadora va al cel Elio Petri Itàlia Itàlia
El cas Mattei Francesco Rosi Itàlia Itàlia
1973 Un home per llogar ( The Hireling ) Alan Bridges UK UK
L'Espantaocells ( Espantaocells ) Jerry Schatzberg Estats Units Estats Units
1974 La conversa (The Conversation) Francis Ford Coppola Estats Units Estats Units

Palma d'Or (1975 - actualitat)

Curs Pel·lícula Director Nacionalitat del director
1975 Crònica dels anys de les brases ( Chronique des années de braise ) Mohammed Lakhdar-Hamina Algèria Algèria
1976 Taxista Martin Scorsese Estats Units Estats Units
1977 Mestre pare Paolo i Vittorio Taviani Itàlia Itàlia
1978 L’arbre de la peülla Ermanno Olmi Itàlia Itàlia
1979 Apocalipsi ara Francis Ford Coppola Estats Units Estats Units
El tambor de llauna ( Die Blechtrommel ) Volker Schlöndorff bandera Alemanya Occidental
1980 All That Jazz - The Show Begins ( Tot aquell jazz ) Bob Fosse Estats Units Estats Units
Kagemusha - L'ombra del guerrer (影武者, Kagemusha ) Akira Kurosawa Japó Japó
1981 The Iron Man ( Człowiek z żelaza ) Andrzej Wajda Polònia Polònia
1982 Falta - Falta Costa-Gavras Grècia Grècia
Yol Yilmaz Güney i Şerif Gören Turquia Turquia
1983 La balada de Narayama (楢 山 節 考, Narayama bushik ) Shōhei Imamura Japó Japó
1984 París, Texas Wim Wenders bandera Alemanya Occidental
1985 Dad ... està de viatge de negocis ( Отац на службеном путу , Otac na sluzbenom putu ) Emir Kusturica Iugoslàvia Iugoslàvia
1986 Missió ( The Mission ) Roland Joffé UK UK
1987 Sota el sol de Satanàs ( Sous le soleil de Satan ) Maurice Pialat França França
1988 Pelle per conquerir el món ( Pelle erobreren ) Bille August Dinamarca Dinamarca
1989 Sexe, mentides i cinta de vídeo (Sexe, mentides i cinta de vídeo) Steven Soderbergh Estats Units Estats Units
1990 Wild at Heart (Salvatge al cor) David Lynch Estats Units Estats Units
1991 Barton Fink - Va passar a Hollywood ( Barton Fink ) Joel Coen Estats Units Estats Units
1992 Amb la millor de les intencions ( Den goda viljan ) Bille August Dinamarca Dinamarca
1993 Adéu concubina (霸王別姬, Ba wang bie ji ) Chen Kaige Xina Xina
Lliçons de piano ( El piano ) Jane Campion Nova Zelanda Nova Zelanda
1994 polpa Ficció Quentin Tarantino Estats Units Estats Units
1995 Metro ( Подземље , Podzemlje ) Emir Kusturica Iugoslàvia Iugoslàvia
1996 Secrets and Lies ( Secrets i mentides ) Mike Leigh UK UK
1997 El gust de la cirera ( طعم گيلاس , Ta'm i guilass ) Abbas Kiarostami Iran Iran
L'anguila (う な ぎ, Unagi ) Shōhei Imamura Japó Japó
1998 Eternity is a day ( Μια αιωνιότητα και μια μέρα , Mia aioniotita kai mia mera ) Theodoros Angelopoulos Grècia Grècia
1999 Roseta Jean-Pierre i Luc Dardenne Bèlgica Bèlgica
2000 Ballarina a les fosques Lars von Trier Dinamarca Dinamarca
2001 Habitació del fill Nanni Moretti Itàlia Itàlia
2002 El pianista (El pianista) Roman Polański França França
2003 Elefant Gus Van Sant Estats Units Estats Units
2004 Fahrenheit 9/11 Michael Moore Estats Units Estats Units
2005 L'Enfant - Una història d'amor ( L'Enfant ) Jean-Pierre i Luc Dardenne Bèlgica Bèlgica
2006 El vent que sacseja l'ordi (El vent que sacseja l'ordi) Ken Loach UK UK
2007 4 mesos, 3 setmanes, 2 dies ( 4 llunes, 3 setmanes i 2 dies ) Cristian Mungiu Romania Romania
2008 The class - Entre les murs ( Entre les murs ) Laurent Cantet França França
2009 La cinta blanca ( Das weiße Band, Eine deutsche Kindergeschichte ) Michael Haneke Àustria Àustria
2010 Tió Boonmee que recorda vides passades ( ลุง บุญ มี ระลึก ชาติ , xat llarg de Boonmee raleuk ) Apichatpong Weerasethakul Tailàndia Tailàndia
2011 L’arbre de la vida Terrence Malick Estats Units Estats Units
2012 Amour Michael Haneke Àustria Àustria
2013 La vida d'Adele ( La Vie d'Adèle ) Abdellatif Kechiche França França
2014 The Winter Kingdom - Winter Sleep ( Kış Uykusu ) Nuri Bilge Ceylan Turquia Turquia
2015 Dheepan - Una nova vida ( Dheepan ) Jacques Audiard França França
2016 Jo, Daniel Blake ( Jo, Daniel Blake ) Ken Loach UK UK
2017 El quadrat Ruben Östlund Suècia Suècia
2018 Una aventura familiar (万 引 き 家族, Manbiki kazoku ) Hirokazu Kore'eda Japó Japó
2019 Paràsit ( 기생충 , Gisaengchung ) Bong Joon-ho Corea del Sud Corea del Sud
2020 a causa de la pandèmia CoViD-19 , el festival no va tenir lloc
2021 Titan Julia Docournau França França

Guanyadors de diverses edicions

Palmes d’or atorgades per unanimitat

Hi va haver dinou edicions del Festival en què tots els membres del jurat van acordar el primer premi.

Guanyadors per país d'origen

Estats Units Estats Units
21
França França
14
Itàlia Itàlia
12
UK UK
10
Japó Japó
5
Dinamarca Dinamarca
4
Suècia Suècia
3
Àustria Àustria
2
Bèlgica Bèlgica
2
Unió Soviètica Unió Soviètica
2
bandera Alemanya Occidental
2
Turquia Turquia
2
Iugoslàvia Iugoslàvia
1
Iugoslàvia Iugoslàvia
1
Algèria Algèria
1
Xina Xina
1
Txecoslovàquia Txecoslovàquia
1
Grècia Grècia
1
Índia Índia
1
Iran Iran
1
Mèxic Mèxic
1
Nova Zelanda Nova Zelanda
1
Polònia Polònia
1
Espanya Espanya
1
Suïssa Suïssa
1
Romania Romania
1
Tailàndia Tailàndia
1
Corea del Sud Corea del Sud
1

Nota

  1. ^ Categoria Policia-Aventura
  2. Categoria Amor i psicologia
  3. Categoria de reclamació social
  4. ^ Categoria de dibuixos animats
  5. ^ Categoria Musical

Altres projectes

Enllaços externs