Equip italià de la Copa Davis

De la Viquipèdia, l'enciclopèdia lliure.
Saltar a la navegació Saltar a la cerca
Itàlia
Itàlia
Capità Filippo Volandri
Rànquing ITF 11 (novembre de 2019 )
Any de debut 1922
Edicions disputades 89
Partits jugats (vicepresident) 1553 (931-622)
Anys al Grup Mundial 28 (23-29)
Trofeus guanyats 1 ( 1976 )
Finals perdudes 7 ( 1960 , 1961 , 1977 , 1979 , 1980 , 1998 , ATP Cup 2021 )
Jugadors rècord
Total de victòries Nicola Pietrangeli (120-44)
Guanys singulars Nicola Pietrangeli (78–32)
Doble victòria Nicola Pietrangeli (42-12)
Doble més guanyador Nicola Pietrangeli i Orlando Sirola (34-8)
Partits jugats Nicola Pietrangeli (66)
Edicions jugades Nicola Pietrangeli (18)
Dades actualitzades al 17 de maig de 2021

L’equip italià de la Copa Davis representa des de 1922 a Itàlia a la Copa Davis . Itàlia només ha guanyat la copa el 1976 ( Adriano Panatta , Corrado Barazzutti , Paolo Bertolucci i Tonino Zugarelli , el capità no jugador Nicola Pietrangeli ) i altres sis vegades ha arribat a la final (1960, 1961, 1977, 1979, 1980 i 1998) ). Fins al descens el 2000, la selecció italiana va ser l’única que sempre ha estat present al grup mundial .

Personal recent

A la taula següent es detallen els jugadors que han rebut almenys una convocatòria en les darreres cinc edicions de la Copa Davis. A la columna es van enfrontar les edicions de la competició i els equips. Els números de les caselles indiquen la classificació del jugador en individuals i dobles respectivament els dies en què es van jugar els partits (els números marcats en negreta indiquen en quina de les dues especialitats el jugador va prendre el terreny, si en una o ambdues). Tanmateix, la classificació de la resta està indicada per donar una visió general de la situació.

Llegenda
Convocat, no portat al camp
Convocat, va jugar almenys un partit
Jugador 2015 2016 2017 2018 2019
Kazakhstan KAZ Rússia RUS Suïssa AIX. Argentina ARG Argentina ARG Bèlgica NICE Japó JPN França ENTRE Índia IND Canadà LLAUNA Estats Units EUA
Matteo Berrettini fr / fr 773/841 526/581 648/789 431/728 264/711 128/564 104/469 53/129 8/208 8/208
Simone Bolelli 49/26 63/16 78/19 155/47 661/150 525/345 172/168 163/228 138/89 340/80 340/80
Marco Cecchinato 152/327 94/444 90/194 130/70 190/753 165/928 99/213 99/218 19 / fr 71/458 71/458
Thomas Fabbiano 268/298 186/505 126/300 113/288 131/399 168/360 79/494 102/571 85/334 115/340 115/340
Fabio Fognini 22/19 28/15 22/31 36/56 48/188 28/136 22/87 20/90 15/82 14/12/12 14/12/12
Alessandro Giannessi 409/521 263/348 190/234 167/189 124/347 122/289 157/257 161/291 167/306 149 / fr 149 / fr
Paolo Lorenzi 80/220 89/153 54/168 48/167 43/179 38/201 46/82 57/96 114/362 116/238 116/238
Andreas Seppi 33/262 25/295 40/81 52/83 68/132 76/478 78/207 62/226 37/226 72/298 72/298
Lorenzo Sonego 789 / fr 613/740 384/495 290/529 307/822 310/797 173/372 158/307 113/416 52/456 52/456

Resultats

Pilota de tennis 3.svg = Reunió del Grup Mundial

2000-2019

1980 Maj Data Lloc Adversari Puntuació Resultat
2000 Pilota de tennis 3.svg Grup Mundial, 1a ronda 4-6 de febrer Múrcia ( ESP ) Espanya Espanya 1-4 Derrota
Play-off del grup mundial 21-23 de juliol Venècia ( ITA ) Bèlgica Bèlgica 1-4 Derrota
2001 Grup I, 2a ronda 6-8 d’abril Hèlsinki ( FIN ) Finlàndia Finlàndia 3-2 Victòria
Play-off del grup mundial 21-23 de setembre Roma ( ITA ) Croàcia Croàcia 2-3 Derrota
2002 Grup I, 2a ronda 5-7 d’abril Reggio de Calàbria ( ITA ) Finlàndia Finlàndia 1-4 Derrota
Play-off del grup I 20-22 de setembre Follonica ( ITA ) Portugal Portugal 4-1 Victòria
2003 Grup I, 2a ronda 4-6 d’abril Marràqueix ( MAR ) Marroc Marroc 2-3 Derrota
Play-off del grup I 19-21 de setembre Harare ( ZIM ) Zimbabwe Zimbabwe 2-3 Derrota
2004 Grup II, 1a ronda 9-11 d’abril Càller ( ITA ) Geòrgia Geòrgia 3-2 Victòria
Grup II, 2a ronda 16-18 de juliol Teramo ( ITA ) Bulgària Bulgària 5-0 Victòria
Grup II, 3a ronda 24-26 de setembre Livorno ( ITA ) Polònia Polònia 3-2 Victòria
2005 Grup I, 1a ronda Del 4 al 6 de març Luxemburg ( LUX ) Luxemburg Luxemburg 5-0 Victòria
Grup I, 2a ronda 28-30 d'abril Roma ( ITA ) Marroc Marroc 4-1 Victòria
Play-off del grup mundial 23-25 ​​de setembre Torre del Greco ( ITA ) Espanya Espanya 2-3 Derrota
2006 Grup I, 2a ronda 6-8 d’abril Torre del Greco ( ITA ) Luxemburg Luxemburg 5-0 Victòria
Play-off del grup mundial 22-24 de setembre Santander ( ESP ) Espanya Espanya 1-4 Derrota
2007 Grup I, 2a ronda 6-8 d’abril Ramat HaSharon ( ISR ) Israel Israel 2-3 Derrota
Play-off del grup I 20-22 de juliol Alguer ( ITA ) Luxemburg Luxemburg 4-1 Victòria
2008 Grup I, 2a ronda 11-13 d’abril Ragusa ( CRO ) Croàcia Croàcia 2-3 Derrota
Play-off del grup I 19-21 de setembre Montecatini Terme ( ITA ) Letònia Letònia 3-2 Victòria
2009 Grup I, 2a ronda 6-8 de març Càller ( ITA ) Eslovàquia Eslovàquia 4-1 Victòria
Play-off del grup mundial 18-20 de setembre Gènova ( ITA ) Suïssa Suïssa 2-3 Derrota
2010 Grup I, 1a ronda Del 5 al 7 de març Castellaneta M. ( ITA ) Bielorússia Bielorússia 5-0 Victòria
Grup I, 2a ronda 7-9 de maig Zoetermeer ( NLD ) Països Baixos Països Baixos 4-1 Victòria
Play-off del grup mundial 17-19 de setembre Lidköping ( SWE ) Suècia Suècia 2-3 Derrota
2011 Grup I, 2a ronda 8-10 de juliol Arzachena ( ITA ) Eslovènia Eslovènia 5-0 Victòria
Play-off del grup mundial 16-18 de setembre Santiago ( CHI ) Xile Xile 4-1 Victòria
2012 Pilota de tennis 3.svg Grup Mundial, 1a ronda 10-12 de febrer Ostrava ( CZE ) República Txeca República Txeca 1-4 Derrota
Play-off del grup mundial 14-16 de setembre Nàpols ( ITA ) Xile Xile 4-1 Victòria
2013 Pilota de tennis 3.svg Grup Mundial, 1a ronda 1-3 de febrer Torí ( ITA ) Croàcia Croàcia 3-2 Victòria
Pilota de tennis 3.svg Grup Mundial, Quarters 5-7 d’abril Vancouver ( CAN ) Canadà Canadà 1-3 Derrota
2014 Pilota de tennis 3.svg Grup Mundial, 1a ronda 31 de gener a 2 de febrer Mar del Plata ( ARG ) Argentina Argentina 3-1 Victòria
Pilota de tennis 3.svg Grup Mundial, Quarters 4-6 d’abril Nàpols ( ITA ) Gran Bretanya Gran Bretanya 3-2 Victòria
Pilota de tennis 3.svg Grup Mundial, semifinals 12-14 de setembre Ginebra ( SVI ) Suïssa Suïssa 2-3 Derrota
2015 Pilota de tennis 3.svg Grup Mundial, 1a ronda 6-8 de març Astana ( KAZ ) Kazakhstan Kazakhstan 2-3 Derrota
Play-off del grup mundial 18-20 de setembre Irkutsk ( RUS ) Rússia Rússia 4-1 Victòria
2016 Pilota de tennis 3.svg Grup Mundial, 1a ronda Del 4 al 6 de març Pesaro ( ITA ) Suïssa Suïssa 5-0 Victòria
Pilota de tennis 3.svg Grup Mundial, Quarters 15-17 de juliol Pesaro ( ITA ) Argentina Argentina 1-3 Derrota
2017 Pilota de tennis 3.svg Grup Mundial, 1a ronda 3-5 de febrer Buenos Aires ( ARG ) Argentina Argentina 3-2 Victòria
Pilota de tennis 3.svg Grup Mundial, Quarters 7-9 d’abril Charleroi ( BEL ) Bèlgica Bèlgica 2-3 Derrota
2018 Pilota de tennis 3.svg Grup Mundial, 1a ronda 2-4 de febrer Morioka ( JPN ) Japó Japó 3-1 Victòria
Pilota de tennis 3.svg Grup Mundial, Quarters 6-8 d’abril Gènova ( ITA ) França França 1-3 Derrota
2019 Pilota de tennis 3.svg Classificació del grup mundial 1-2 de febrer Calcuta ( IND ) Índia Índia 3-1 Victòria
Pilota de tennis 3.svg Grup Mundial, Round Robin 18 de novembre Madrid ( ESP ) Canadà Canadà 1-2 Derrota
Pilota de tennis 3.svg Grup Mundial, Round Robin 20 de novembre Madrid ( ESP ) Estats Units Estats Units 1-2 Derrota

Estadístiques de jugadors

A continuació es mostra el rànquing de tennistes italians amb almenys una participació a la Copa Davis, ordenat pel nombre de victòries. En cas d’empat, es té en compte el major nombre de partits jugats; en cas d'empat, es dóna més valor als partits en individuals; la data de debut es considera el quart i darrer criteri. Va destacar els que encara treballen.
Actualitzat a la Copa ATP 2021 .

# Jugador de tennis Singular Doble Total
1 Nicola Pietrangeli 78-32 42-12 120-44
2 Adriano Panatta 37-26 27-10 64-36
3 Orlando Sirola 22-25 35-8 57-33
4 Uberto De Morpurgo 39-14 16-10 55-24
5 Giorgio De Stefani 41-21 3-1 44-22
6 Corrado Barazzutti 39-21 2-0 41-21
7 Fabio Fognini 27-14 13-7 40-21
8 Giovanni Cucelli 17-11 21-6 38-17
9 Paolo Bertolucci 8-2 22-8 30-10
10 Fausto Gardini 29-9 0-0 29-9
11 Marcello Del Bello 8-10 20-5 28-15
12 Giuseppe Merlo 25-10 0-0 25-10
13 Andreas Seppi 20-19 4-2 24-21
14 Simone Bolelli 7-9 16-10 23-19
15 Potito Starace 15-1 6-5 21-6
16 Andrea Gaudenzi 14-10 5-4 19-14
17 Diego Nargiso 5-2 13-12 18-14
18 Omar Camporese 12-9 6-3 18-12
19 Rolando Del Bello 14-10 1-0 15-10
20 Paolo Canè 9-8 2-7 11-15
21 Davide Sanguinetti 11-10 0-1 11-11
22 Giordano Maioli 7-1 4-7 11-8
23 Renzo Furlan 10-9 0-0 10-9
24 Filippo Volandri 10-7 0-0 10-7
25 Vanni Canepele 10-6 0-0 10-6
# Jugador de tennis Singular Doble Total
26 Giorgio Galimberti 2-2 7-4 9-6
27 Martin Mulligan 6-2 3-0 9-2
28 Polseres Daniele 2-4 6-5 8-9
29 Placido Gaslini 1-5 7-4 8-9
30 Claudio Panatta 5-8 2-4 7-12
31 Antonio Zugarelli 6-9 1-0 7-9
32 Valentino Taroni 1-2 6-6 7-8
33 Matteo Berrettini 4-5 3-1 7-6
34 Sergio Tacchini 5-8 1-1 6-9
35 Gianni Ocleppo 4-3 2-3 6-6
36
37 Clemente Minenti 3-6 2-1 5-7
38 Francesco Cancellotti 5-6 0-0 5-6
39 Paolo Lorenzi 5-4 0-2 5-6
40 Giovanni Palmieri 4-4 1-1 5-5
41 Stefano Pescosolido 2-3 3-2 5-5
42 Augusto Rado 3-3 1-3 4-6
43 Alberto Del Bono 0-1 4-4 4-5
44 Ferruccio Quintavalle 0-0 4-5 4-5
45 Massimo Bertolini 0-0 4-2 4-2
46 Massimo Di Domenico 1-2 2-1 3-3
47 Vittorio Crotta 0-0 3-3 3-3
48 Moisès Navarra 2-0 1-2 3-2
49 Stefano Travaglia 3-1 0-0 3-1
50 Emanuele Sertorio 0-2 2-2 2-4
# Jugador de tennis Singular Doble Total
51 Claudio Pistolesi 2-2 0-0 2-2
52 Gianluca Pozzi 2-2 0-0 2-2
53 Federico Luzzi 2-2 0-0 2-2
54 Cristian Brandi 0-0 2-1 2-1
55 Ezio Di Matteo 1-0 1-0 2-0
56 Simone Colombo 0-2 1-2 1-4
57 Pietro Marzano 0-0 1-4 1-4
58 Stefano Galvani 1-2 0-0 1-2
59 Oscar De Minerbi 1-1 0-1 1-2
60 Vincenzo Santopadre 0-2 1-0 1-2
61 Antonio Maggi 1-1 0-0 1-1
62 Cristiano Caratti 1-1 0-0 1-1
63 Flavio Cipolla 1-0 0-1 1-1
64 Andrea Vavassori 0-0 1-1 1-1
65 Marco Cecchinato 1-0 0-0 1-0
66 Gino Vido 1-0 0-0 1-0
67 Alessio Di Mauro 1-0 0-0 1-0
68 Alessandro Giannessi 1-0 0-0 1-0
69 Gianluca Mager 1-0 0-0 1-0
70 Cesare Colombo 0-8 0-3 0-11
71 Giovanni Balbi de Robecco 0-1 0-2 0-3
72 Stefano Mangold 0-2 0-0 0-2
73 Massimiliano Narducci 0-2 0-0 0-2
74 Gaetano Di Maso 0-0 0-2 0-2
75 Renato Bossi 0-1 0-0 0-1
76 Marzio Martelli 0-1 0-0 0-1
77 Laurence Tieleman 0-0 0-1 0-1

Tendència

La taula següent reflecteix els progressos de l'equip des del 1990 fins avui.

Pos. 90 91 noranta-dos 93 94 95 96 97 98 99 00 01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19
Mostra
Finalista
SF
QF
OF
Qualificacions x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x
Grup I.
Grup II
Grup III x x
Grup IV x x x x x x x x x x x x x x x x x x
Llegenda
  • Campió: l’equip va guanyar la Copa Davis.
  • Finalista: l’equip va jugar i va perdre la final.
  • SF: L'equip va ser derrotat a les semifinals.
  • QF: L'equip va ser derrotat a quarts de final.
  • OF: L'equip va ser derrotat als vuitens de final (1a ronda). A partir del 2019 substituït pel Round Robin.
  • Eliminatoris : l’equip va ser derrotat a la ronda de classificació. Establert el 2019 .
  • Grup I: l’equip ha participat al grup I de la seva àrea de pertinença.
  • Grup II: l’equip ha participat al grup II de la seva àrea de pertinença.
  • Grup III: l’equip ha participat al grup III de la seva àrea de pertinença.
  • Grup IV: l’equip ha participat al grup IV de la seva àrea de pertinença.
  • x: Quan hi hagi, la x indica que aquell any concret, el grup en qüestió no existia a l'àrea geogràfica a la qual pertany l'equip.

Precedents

La taula següent il·lustra la història de l’equip italià contra equips que es van reunir almenys una vegada a la història de la Copa Davis. Actualitzat a la Copa Davis 2019 Round Robin.

Plantilla G. V. P. Primer precedent Últim anterior %
Argentina Argentina 4 2 2 8-10 de juliol de 1983 4-6 de febrer de 2017 50%
Austràlia Austràlia 12 4 8 4-9 de maig de 1928 16-18 de juliol de 1993 33,3%
Àustria Àustria 6 5 1 6-8 de juny de 1930 30 mar-1 abril 1990 83,3%
Bèlgica Bèlgica 9 5 4 16-18 de juny de 1950 7-9 d’abril de 2017 55,5%
Bielorússia Bielorússia 1 1 0 5-7 de març de 2010 100%
Brasil Brasil 4 2 2 14-16 de maig de 1965 26-28 de març de 1993 50%
Bulgària Bulgària 3 3 0 30 d'abril-2 de maig de 1971 16-18 de juliol de 2004 100%
Canadà Canadà 2 0 2 5-7 d’abril de 2013 18 de novembre de 2019 0%
República Txeca República Txeca 2 1 1 3-5 de febrer de 1995 10-12 de febrer de 2010 50%
Txecoslovàquia Txecoslovàquia 9 2 7 13-15 de juliol de 1928 5-7 de desembre de 1980 22,2%
Xile Xile 6 6 0 10-12 de juny de 1949 14-16 de setembre de 2012 100%
Corea del Sud Corea del Sud 2 2 0 2-4 d’octubre de 1981 24-26 de juliol de 1987 100%
Croàcia Croàcia 3 1 2 21-23 de setembre de 2001 1-3 de febrer de 2013 33,3%
Dinamarca Dinamarca 10 8 2 14-16 de juny de 1924 20-22 de setembre de 1991 80%
Egipte Egipte 4 4 0 9-11 de maig de 1930 1-3 de maig de 1964 100%
Filipines Filipines 1 1 0 6-8 de desembre de 1958 100%
Finlàndia Finlàndia 3 2 1 24-26 de setembre de 1999 5-7 d’abril de 2002 66,6%
França França 11 5 6 12-14 de juny de 1925 6-8 d’abril de 2018 45,4%
Geòrgia Geòrgia 1 1 0 9-11 d’abril de 2004 100%
Alemanya Alemanya 8 2 6 7-9 de juny de 1929 1-3 de febrer de 1991 25%
Japó Japó 3 3 0 30 de maig-1 de juny de 1922 2-4 de febrer de 2018 100%
Gran Bretanya Gran Bretanya 16 12 4 19-21 de juny de 1922 4-6 d’abril de 2014 80%
Índia Índia 6 5 1 9-11 de juny de 1928 1 i 2 de febrer de 2019 83,3%
Irlanda Irlanda 3 3 0 16-18 de maig de 1929 4-6 de març de 1983 100%
Iugoslàvia Iugoslàvia 7 4 3 4-6 de maig de 1933 8-10 d’abril de 1988 57,1%
Kazakhstan Kazakhstan 1 0 1 6-8 de març de 2015 0%
Letònia Letònia 1 1 0 19-21 de setembre de 2008 100%
Luxemburg Luxemburg 5 5 0 20-22 de maig de 1950 20-22 de juliol de 2007 100%
Marroc Marroc 3 2 1 13-15 de maig de 1966 ( sense ) 28-30 d'abril de 2005 66,6%
Mèxic Mèxic 1 1 0 7-9 de febrer de 1997 100%
Monjo Monjo 3 3 0 8-10 de maig de 1937 23-25 ​​de maig de 1968 100%
Nova Zelanda Nova Zelanda 1 0 1 9-11 de juliol de 1982 0%
Països Baixos Països Baixos 8 7 1 1-3 de juny de 1923 7-9 de maig de 2010 87,5%
Paraguai Paraguai 1 1 0 7-9 de març de 1986 100%
Polònia Polònia 10 10 0 4-6 d’agost de 1933 24-26 de setembre de 2006 100%
Portugal Portugal 3 3 0 8-10 de maig de 1925 20-22 de setembre de 2002 100%
Rodèsia Rodèsia 1 1 0 15-17 de maig de 1964 100%
Romania Romania 5 4 1 29 d'abril-1 de maig de 1924 ( sense ) 2-4 d’agost de 1974 80%
Rússia Rússia 2 2 0 9-11 de febrer de 1996 18-20 de setembre de 2015 100%
Eslovàquia Eslovàquia 1 1 0 6-8 de març de 2009 100%
Eslovènia Eslovènia 1 1 0 8-10 de juliol de 2011 100%
Espanya Espanya 13 7 6 15-17 de maig de 1932 22-24 de setembre de 2006 53,8%
Sud-Àfrica Sud-Àfrica 6 4 2 13-15 de maig de 1949 5-7 d’abril de 1996 66,6%
Estats Units Estats Units 11 3 8 20-22 de juliol de 1928 20 de novembre de 2019 27,3%
Suècia Suècia 20 11 9 12-14 de juny de 1953 17-19 de setembre de 2010 55%
Suïssa Suïssa 6 4 3 11-14 de juny de 1932 4-6 de març de 2016 57%
Turquia Turquia 1 1 0 29 d'abril-1 de maig de 1949 ( sense ) 100%
Hongria Hongria 8 7 1 13-15 de maig de 1927 23-25 ​​de setembre de 1994 87,5%
Unió Soviètica Unió Soviètica 4 3 1 18-20 de maig de 1962 13-15 de juny de 1969 75%
Zimbabwe Zimbabwe 2 1 1 17-19 de juliol de 1998 19-21 de setembre de 2003 50%

Cronologia dels capitans

1984-1997: Adriano Panatta

1997-2000: Paolo Bertolucci

2001-2021: Corrado Barazzutti

2021: al càrrec: Filippo Volandri

Articles relacionats

Altres projectes

Enllaços externs

Tennis Portal de tennis : accediu a les entrades de Wikipedia relacionades amb el tennis